Bardzo wiele osób z niepełnosprawnościami boi się przyznać do swojej „inności”, tworząc swoje CV czy przygotowując się rozmowy kwalifikacyjnej. Bardzo mocno zakorzeniony jest stereotyp mówiący o tym, że niepełnosprawność to coś złego, coś negatywnie odbieranego przez innych – także przez przyszłych pracodawców. A jak jest naprawdę? Czy praca z niepełnosprawnymi jest trudniejsza? O tym opowie Katarzyna Wolińska.

Niepełnosprawni w pracy mają utrudniony start

Każdy z nas chciałby mieć równe szanse w poszukiwaniach pracy, zajęcie, które będzie wykonywał przez kolejne lata i będzie czuł z tego radość i satysfakcje. Stąd nie dziwi mnogość zapytań w sieci oraz wyszukań w temacie praca niepełnosprawni lub niepełnosprawni praca.
Niestety osoby ze stwierdzoną niepełnosprawnością ruchową i niepełnosprawnością intelektualną w pracy mają bardzo utrudniony start, a jednak pracownik niepełnosprawny może być równie efektywny. Bardzo niewielu pracodawców jest w stanie szczerze uwierzyć w fakt, że pracownicy z dysfunkcjami mogą być tak samo wydajni jak ich „zdrowi” koledzy. Są jednak odważne firmy, które postanowiły zaryzykować i przywitać na swoim pokładzie pracownika innego niż wszyscy. Jaki jest tego efekt? W większości przypadków jest ogromne zaskoczenie – bardzo pozytywne zaskoczenie. Otrzymanie pracy jest dużym krokiem do przodu i powodem, dzięki któremu osoby często dyskryminowane mogą pokazać swoją prawdziwą moc, wiedzę, zaangażowanie oraz talent.

Dowiedz się więcej: Aktywizacja zawodowa osób z niepełnosprawnością

Pracownik niepełnosprawny intelektualnie a praca

Bardzo często powtarzano, że osoby z niepełnosprawnością intelektualną, nigdy nie będą mogły pracować, ponieważ, nigdy nie zdobędą odpowiedniego wykształcenia. Okazało się, że nie zawsze potrzebne jest to wykształcenie, czasami wystarczy pokazać, co się tak naprawdę lubi. Osoby z Zespołem Downa bardzo często lubią tworzyć artystyczne, dekoracyjne rzeczy i mają do tego ogromny, wrodzony talent. Jedna z firm spróbowała i zatrudniła osoby z Zespołem Downa do tworzenia cudownych dekoracji świątecznych, które podbiły serca wielu ludzi.

Niepełnosprawność ruchowa a praca

Innym bardzo „ryzykownym” krokiem ze strony pracodawcy było zatrudnienie w przychodni rehabilitacyjnej osoby niepełnosprawnej ruchowo. Pracę na stanowisku recepcjonistki dostała osoba poruszająca się na wózku inwalidzkim. Wydawać by się mogło, że te dwie sytuacje się mocno gryzą, ponieważ osoba witająca nas w miejscu, które ma nas ozdrowić powinna „świecić” przykładem pod względem zdrowotnym, a nie ukazywać niepełnosprawność ruchową już na samym wejściu do obiektu.

Niepełnosprawny pracownik, to dobry pracownik

Opisane powyżej sytuacje pokazują, jak błędnie można ocenić kogoś możliwości, analizując tylko jego zewnętrzne, widoczne cechy. Bardzo dużo osób z niepełnosprawnościami intelektualnymi i niepełnosprawnościami ruchowymi nie może spełniać się życiowo tak jakby chcieli, wiele marzeń, planów muszą odłożyć lub całkiem o nich zapomnieć. Praca w takim wypadku jest czymś najcenniejszym co mają. Każdy z nas chce się czuć potrzebny na tym świecie, dzięki temu my, niepełnosprawni, w pracy mamy możliwość spełnienia się życiowo. To czas, kiedy pochwała od innych osób ma ogromną moc.

Szukasz pracy w Warszawie? Sprawdź oferty na GoWork.pl!

Osoba niepełnosprawna w pracy jest wyjątkowo zaangażowana

O czym to świadczy? O tym, że pracownik niepełnosprawny najczęściej bardzo mocno angażuje się w wykonywany zawód, bardzo stara się być najlepszy i dążyć do zadowolenia szefostwa. Trud jaki musi włożyć osoba niepełnosprawna, aby przekonać do siebie osoby zdrowe jest bardzo duży, dlatego tak bardzo szanuje się moment, kiedy ktoś tę szansę da i obdarzy nas zaufaniem. Dobry pracownik to wdzięczny, szczery i lojalny pracownik.

Niepełnosprawność a praca

Choroba nie powoduje, że ktoś jest mało wydolny w pracy. Każda niepełnosprawność jest inna i każdy jest jej świadomy. Decydując się na zatrudnienie osoby z niepełnosprawnością należy szczerze porozmawiać o jej możliwościach i potrzebach zdrowotnych. Cały czas utrzymuje się stereotyp, iż osoba niepełnosprawna w pracy pojawia się rzadziej, bo choruje. Z własnego doświadczenia wiem, że mimo iż jestem niepełnosprawna, to w porównaniu do „zdrowych” pracowników, byłam najkrócej na zwolnieniu lekarskim, a o dodatkowym urlopie dla osoby niepełnosprawnej nie było mowy. Przełamujmy stereotypy, które mogą być krzywdzące dla innych.

Katarzyna Wolińska

Katarzyna Wolińska - instagramerka

Praca dla osoby niepełnosprawnej

Odpowiednie oferty pracy dla osób niepełnosprawnych odnajdziesz również dzięki GoWork.pl. Szereg atrakcyjnych ofert pracy można znaleźć na stronie serwisu. Jej użytkownicy samodzielnie wybierają interesujące ich stanowisko, wysokość wynagrodzenia, formę umowy (umowa o pracę, umowa zlecenie, umowa o dzieło lub inna) oraz rodzaj etatu (pełny etat, część etatu), a następnie otrzymują najbardziej dopasowane wyniki. To wszystko sprawia, że proces szukania pracy jest krótszy i prostszy, także dla osób z niepełnosprawnościami – zarówno intelektualnymi jak i ruchowymi.

Oceń artykuł
0/5 (0)