Jak skutecznie szukać pracy w Radomiu? Takie oto pytanie zadaje sobie wiele osób zainteresowanych znalezieniem w mieście atrakcyjnej posady. Nie jest to niestety takie proste, na jakie wygląda – co prawda propozycji zatrudnienia nie brakuje, ale nie każda z nich wiąże się z atrakcyjnymi warunkami płacowymi. Kto może liczyć na wysokie uposażenie?

Brak zawodowych kwalifikacji to poważny problem

W styczniu 2017 r. w Radomiu zarejestrowanych było 12227 bezrobotnych – w rzeczywistości liczba ta jest wyższa. Realne a rejestrowane bezrobocie to dwie odrębne sprawy. Ci, którzy nie zgłaszają się do urzędów pracy, to najczęściej osoby bez prawa do zasiłku. Natomiast spośród tych, którzy figurują jako bezrobotni w Powiatowym Urzędzie Pracy w Radomiu, całkiem pokaźną grupę stanowią osoby nieposiadające zawodowych kwalifikacji. Tymczasem z punktu widzenia pracodawców rekrutujących kandydatów na różne stanowiska najważniejsze są doświadczenie oraz odpowiednie umiejętności.

Na co zostaną przeznaczone środki z Krajowego Funduszu Szkoleniowego?

Radomski pośredniak otrzymał ponad 1 mln zł z Krajowego Funduszu Szkoleniowego – pieniądze te zostaną w 2017 r. przeznaczone na dokształcanie i podnoszenie kwalifikacji pracowników oraz pracodawców. Odbywać się to będzie poprzez:

  • szkolenia,
  • kursy podwyższające kwalifikacje zawodowe,
  • studia podyplomowe,
  • egzaminy umożliwiające uzyskanie dyplomów potwierdzających nabycie umiejętności, kwalifikacji bądź uprawnień zawodowych.

Ponadto ze wspomnianych środków finansowane będą badania lekarskie oraz psychologiczne wymagane do podjęcia pracy zawodowej.

Dofinansowanie przysługuje w pierwszej kolejności pracodawcom działającym w następujących sektorach gospodarki:

  • przetwórstwo przemysłowe,
  • transport,
  • gospodarka magazynowa,
  • opieka zdrowotna,
  • pomoc społeczna.

Można ubiegać się o wsparcie w wysokości 80 proc. kosztów, lecz nie więcej niż 300 procent przeciętnego, rocznego wynagrodzenia na jednego pracownika. W przypadku mikroprzedsiębiorców natomiast w rachubę wchodzi 100 proc. kosztów.

Zadania realizowane przez radomski PUP

Poza tym warto w tym miejscu przypomnieć, iż Powiatowy Urząd Pracy w Radomiu realizuje szereg innych działań, dzięki którym osoby bezrobotne mogą zdobyć nowe umiejętności i podnieść swoje kwalifikacje. Mowa tu m.in. o różnego rodzaju szkoleniach, poradnictwie zawodowym, przygotowaniu zawodowym dorosłych czy finansowaniu studiów podyplomowych. Ze wspomnianych propozycji korzystają w głównej mierze osoby znajdujące się w szczególnej sytuacji na rynku pracy, a więc np. kobiety, młodzi ludzie do 30 roku życia, osoby w wieku 50+ oraz długotrwale bezrobotni – czyli pozostający bez zatrudnienia przez co najmniej 12 miesięcy.

Wyższe kwalifikacje – jak je uzyskać?

Co jeszcze może pomóc w rozwoju zawodowym oprócz wsparcia oferowanego przez urząd pracy? Pomysłów jest kilka. Można zacząć od zdobycia wiedzy na temat danej branży, czy programów korzystając z darmowych materiałów w Internecie.

Innym pomysłem jest podejmowanie samodzielnie wybranych staży, czy szkoleń w tematyce, w której kandydaci chcą zostać specjalistami. Do wyboru jest też szkoła policealna. Kształcenie w takiej placówce zajmuje nawet kilka miesięcy, a daje możliwość zdobycia certyfikatów i umiejętności, które zapewniają dużą przewagę nad konkurencją na rynku pracy.

Źródło zdjęcia: https://pl.123rf.com/photo_110907928_pi%C4%99kna-m%C5%82oda-dziewczyna-pracuj%C4%85ca-w-jasnym-biurze-m%C5%82oda-dziewczyna-w-bia%C5%82ej-bluzce-i-czarnej.html?vti=lymd95slxodpgjh53s-1-16

Oceń artykuł
0/5 (0)