Ciekawa praca w siłowni, salonie kosmetycznym, rehabilitacyjnym lub SPA, ciągły kontakt z ciekawymi ludźmi, miłe rozmowy, brak wymagających obowiązków zawodowych oraz wysoka pensja – w ten sposób większość osób wyobraża sobie zawód masażysty. Dlatego też ten kierunek nauczania w szkole policealnej cieszy się dużą popularnością wśród młodych ludzi. Jednak trzeba pamiętać o kilku istotnych kwestiach, zanim zdecydujemy się zostać specjalistą z tytułem technika w tej dziedzinie.

masaż twarzy

Przede wszystkim zdrowy kręgosłup!

Większość szkół policealnych oraz placówek oświatowych o profilu medycznym posiada w swojej ofercie kształcenia możliwość nauki w tym kierunku. Program kształcenia uczestników zajęć skupia się na wiedzy teoretycznej z zakresu anatomii i  fizjologii człowieka, podstawowych pojęć z dziedziny fizjoterapii oraz zagadnień prawnych i ekonomicznych. Istotnym punktem zajęć są przygotowania praktyczne do zawodu masażysty. Umiejętność wykonania poszczególnych technik masażu – klasycznego bądź sportowego – nie tylko pozwala klientowi zrelaksować się i odprężyć, ale również może pomóc przy niektórych problemach zdrowotnych (rehabilitacja czy zabiegi kosmetyczne).

Osoba, która chce zatrudnić się jako masażysta, oprócz posiadania specjalistycznej wiedzy z danej dziedziny, powinna być sprawna fizycznie i zdrowa, bez żadnych wad postawy – praca w pozycji stojącej oraz posługiwanie się rękoma dla niektórych osób, zwłaszcza rozpoczynających swoją karierę zawodową, mogą kończyć się bólami kręgosłupa, ramion i nóg. Jednakże, jak wspomina doświadczony masażysta – Paweł w jednym z wywiadów, taki stan nie zawsze trwa długo:Pamiętam, że na początku bardzo męczyły się palce i przedramiona, bo to one przez cały czas pracują. Oprócz tego bolał kręgosłup i kolana od stania w miejscu. Z czasem jednak używane mięśnie stały się wytrzymałe i dziś po 8 godzinach masowania odczuwam tylko zwykłe zmęczenie, więc nie mam problemu żeby pod koniec dnia zrobić jeszcze jeden prywatny masaż” 

Czy to się opłaca?

Średnie wynagrodzenie masażysty wynosi 1500 – 2000 złotych, w zależności od miejsca zatrudnienia i wykształconej specjalizacji. W obecnych czasach, kiedy społeczeństwo uprawia różnego rodzaju sporty oraz świadomie interesuje się zdrowym trybem życia, zdobycie zawodu technika masażysty może dać nam nie tylko wiele możliwości zatrudnienia, ale też szansę na rozwój zawodowy. W artykule „Medyczna szkoła policealna”  można zapoznać się z innymi zawodami, których nauka dla uczestników przyniesie wiele korzyści.