Jeszcze kilka lat temu skoczkowie nie cieszyli się dobrą reputacją wśród rekruterów. Ważniejsze niż posiadane przez nich umiejętności było to, iż nie przywiązują się do miejsca pracy. Dziś wizerunek tej grupy ulega zmianie, a jej przedstawiciele coraz częściej postrzegani są przede wszystkim jako wartościowi pracownicy.

Kim jest skoczek?

Mianem skoczków określa się osoby, które wyjątkowo często zmieniają miejsce zatrudnienia. Jest to określenie stosunkowo nowe, dotyczące osób, które dopiero od niedawna budują swoją pozycję na rynku pracy. Najczęściej są nimi osoby przed 30 rokiem życia. Skoczkowie to w większości osoby wykształcone, bardzo kompetentne i nierzadko wszechstronnie uzdolnione. Mimo młodego wieku posiadają już bogate doświadczenie wyniesione z wielu miejsc pracy. I to właśnie ten ostatni aspekt znacznie utrudnia ocenę skoczków. Jeszcze kilka lat temu byli oni postrzegani przede wszystkim jako nielojalni pracownicy, z którymi trudno wiązać długoterminowe plany. Tym samym nawet ich umiejętności oraz staż na rynku traciły na znaczeniu.

Nielojalny skoczek?

Definiując skoczków bardzo często można spotkać się ze stwierdzeniem, że głównym czynnikiem wpływającym na ich postrzeganie przez pracodawców jest szybko gasnąca motywacja do pracy w jednym miejscu. Wszystko dlatego, że przedstawiciele tej grupy nastawieni są na ciągły rozwój. Najwięcej wiedzy z kolei chłoniemy w pierwszych miesiącach zatrudnienia. Im więcej czasu spędzają w jednej firmie, tym częściej zaczyna doskwierać im monotonia. Skoczek zaczyna dostrzegać, że niemożliwe staje się wykonanie kolejnego kroku naprzód w swojej karierze. Tym samym spada jego motywacja, co skutkuje rozpoczęciem poszukiwań nowych wyzwań. Zmiana miejsca zatrudnienia pozwala im ponownie nabrać energii i zapału do wykonywanych obowiązków. Po takim nowym rozdaniu ponownie czują się zmotywowani do pracy, stając się cennym nabytkiem zespołu. Takie podejście przez długi czas utrudniało skoczkom zmianę firmy. Ich wizerunek uległ jednak zmianie i dla wielu rekruterów stają się bardzo łakomym kąskiem, nawet mimo tego, iż w każdej chwili mogą ponownie chcieć zmienić miejsce pracy. Firmy nie marginalizują już ich atutów. Takie osoby posiadają wiele cech i kompetencji bardzo pożądanych na dzisiejszym rynku pracy.

Skoczek to najlepszy pracownik

Coraz częściej można spotkać się z opiniami, w których skoczkowie przedstawiani są jako cenni pracownicy. Warto w tym momencie przytoczyć zdanie eksperta ds. rynku pracy, amerykanki Penelope Trunk, która w swoim portfolio ma współpracę z CNN, 20/20 czy FOX News. Podkreśla, że skoczkowie są według niej najlepszymi pracownikami, którzy wcale nie mają słomianego zapału jakby się mogło wydawać. W istocie są nie tylko świetnymi współpracownikami, ale również lepszymi podwładnymi niż osoby, które bardziej przywiązują się do miejsca pracy. Zwraca również uwagę na fakt, że skoczkowie zdają sobie sprawę z tego, iż największy rozwój ich umiejętności następuje w pierwszym roku zatrudnienia, a wraz z kolejnymi zmniejszają się szansę na nauczenie się czegoś nowego. Częsta zmiana pracy zapewnia skoczkom potężną siatkę kontaktów, która sprawia, że wbrew temu co mogłoby się wydawać, jego kariera jest stabilniejsza. 

Zmiana pracy to nic złego

Świadomość tego, iż w krótkiej perspektywie kolejny raz zmieni pracę, działa na skoczka motywująco i powoduje, że jest dużo bardziej skoncentrowany na wykonywanych zadaniach. Stara się pozyskać tyle umiejętności, ile to możliwe i dąży do zostania ekspertem w swojej branży. Osiągnięcie tych celów zapewnia lepszą pozycję w negocjacjach podczas rekrutacji. Trudno oczekiwać takiego zaangażowania od osoby, która planuje związać się z firmą na kilka najbliższych lat. Karierę skoczków można porównać do cytryny, z której chcą wycisnąć jak najwięcej soku. Nie identyfikują się oni z misją firmy tylko z ludźmi, z którymi mają współpracować, dzięki czemu są również świetnymi graczami zespołowymi. Warto również wspomnieć o przeprowadzonych przez dr Marka Suchara badaniach, które dowodzą, że duża mobilność pracowników świadczy o ich zaangażowaniu, sumienności i chęci do nauki, a to niewątpliwie zalety.