W Zielonej Górze z miesiąca na miesiąc rośnie liczba obcokrajowców, którzy przyjeżdżają do województwa lubuskiego w poszukiwaniu lepszego życia. Podejmują tu pracę zawodową, zwłaszcza na takich stanowiskach, na które brakuje chętnych wśród obywateli Polski. Więcej informacji na ten temat w artykule.

Jak rośnie liczba legalnie pracujących cudzoziemców w Zielonej Górze?

Od stycznia do końca kwietnia 2017 roku diametralnie wzrosła liczba legalnie pracujących cudzoziemców w województwie lubuskim. Jest ich więcej o jedną trzecią względem wcześniejszych raportów statystycznych. W ujęciu liczbowym w województwie przybyło 2,5 tys. obcokrajowców, a 80 proc. z nich to imigranci z Ukrainy. Według Głównego Urzędu Statystycznego w województwie lubuskim mieszka i pracuje aktualnie niespełna 12 tys. cudzoziemców (dokładnie 11 194 osoby). Ponad 7 tys. z nich otrzymało od swoich pracodawców legalną umowę o pracę. Co ciekawe, 435 osób przyjezdnych z zagranicy otworzyło w Zielonej Górze i w całym regionie lubuskim swoje własne działalności. Pozostali pracują na tzw. umowach śmieciowych, czyli umowie zleceniu i umowie o dzieło. Tylko nieznaczna część pozostaje oficjalnie niezatrudniona, choć nie wyklucza się, że pracuje w szarej strefie bez umowy.

Coraz więcej pracodawców zatrudnia cudzoziemców

Nie tylko w Zielonej Górze, ale i w całej Polsce zatrudnia się coraz więcej cudzoziemców. W województwie lubuskim jest ich o 33 proc. więcej w porównaniu z zeszłym rokiem.  To bardzo wysoki wskaźnik dynamiki wzrostu, który najlepiej pokazuje, że pracodawcy chętnie i często decydują się na legalne angażowanie cudzoziemców do pracy.

Argumentują swoje decyzje tym, że dotychczas wiele ofert nawet w samej Zielonej Górze pozostawało bez odzewu ze strony potencjalnych polskich pracowników. Dlatego firmy zdecydowały się na otwarcie swoich zakładów dla cudzoziemców, w tym zwłaszcza dla fachowców z ukraińskiego rynku pracy.

Liczba Ukraińców w lubuskim w porównaniu do ubiegłego roku wzrosła o ponad 2 tys. W Gorzowie jest ich 4 235, zaś w Zielonej Górze 5 197. Większość obcokrajowców sprowadza się do większych miast województwa, choć może zamieszkiwać na ich obrzeżach, w okręgu gorzowskim czy zielonogórskim.

Oprócz Ukraińców do województwa lubuskiego i do samej Zielonej Góry w poszukiwaniu pracy przyjeżdżają także obywatele Białorusi i – co ciekawe – Niemiec. W Gorzowie pracuje 51 obywateli Chin, a w Zielonej Górze zaledwie 6 i stanowią oni niewielki odsetek wszystkich pracujących obcokrajowców. Dużo w mieście jest też Gruzinów.

Ogłoszeń mogą szukać między innymi na stronie serwisu GoWork, który grupuje aktualne oferty pracy w Zielonej Górze i okolicy.

Oceń artykuł
5/5 (1)