Od dziecka poruszamy się wśród ludzi i niemalże każdy ma za sobą etap szkoły, studiów czy pierwszej firmy. Wydawać by się mogło, że to wystarczy, żeby praca w zespole nie była problemem… A jednak! Nie każdy potrafi i lubi wspólnie działać. Co można z tym zrobić? Przede wszystkim warto wiedzieć, czego unikać, jeśli chcesz osiągać dobre efekty we współpracy z innymi!

„Co dwie głowy to nie jedna”, więc bierz pod uwagę każdy pomysł!

Osoba mająca problemy z pracą w zespole często nie potrafi pogodzić się z faktem, że ktoś inny może mieć lepszy pomysł od niej. Dąży do przeforsowania własnego zdania i dla zasady neguje każdą myśl kolegów. Z tego typu człowiekiem wyjątkowo trudno coś stworzyć i uzgodnić. Jego przewodnikiem po świecie jest duma i przekonanie o własnej nieomylności, dlatego czuje się urażony, jeśli jego pomysł zostanie odrzucony.

Rada: Oceniaj pomysły z pewnym dystansem, nie kierując się sympatią ani uprzedzeniami. Miej na uwadze, że Ty również się mylisz i to częściej niż Ci się może wydawać. Wysłuchaj wszystkich z uwagą. Burza mózgów służy wyłonieniu najlepszych koncepcji, a nie walce o to, kto ma rację.

Szacunek i kultura świadczą o tym, kim jesteś

Podśmiewanie się pod nosem z czyjejś wypowiedzi choćby nawet była mało składna czy plotkowanie z koleżanką w czasie, gdy ktoś z zespołu prezentuje swoje pomysły, świadczą o tym, że brakuje Ci szacunku do ludzi. Jeśli oczekujesz, że inni będą Cię słuchać to najpierw sam skup się na tym, co ktoś ma Ci do przekazania. Pamiętaj też, że nie musisz przeklinać, żeby dosadnie przedstawić swoje argumenty. Nawet w stresującej dla Ciebie sytuacji warto zachować zdrowy rozsądek i spokój. Nigdy nie obrażaj współpracowników w trakcie oficjalnego spotkania. Teksty w stylu nikt nie pyta Cię o zdanie czy nie znasz się na tym to sformułowania, które niczego nie obronią, a zaszkodzą głównie Twojemu wizerunkowi w oczach innych uczestników zebrania. Ponadto chyba nie chcesz być posądzony o mobbing?

Rada: Szanuj innych. Pozytywny ton konwersacji pomaga szybciej znaleźć rozwiązanie, ponieważ nie tracisz czasu na negatywne emocje i nie powodujesz blokady i kontrataku u rozmówców. Nie każdego musisz lubić, ale zdecydowanie naucz się współpracować i słuchać!  

Zaakceptuj zasady, jakie panują w grupie

Możesz uważać, że osoba będąca liderem grupy nie ma do tego odpowiednich kompetencji, a nawet jeśli je ma wychodzi jej to słabo. Masz prawo do własnego zdania, jednak jeśli wchodzisz w określoną społeczność, musisz pogodzić się z zasadami jej funkcjonowania. Praca w grupie polega też na tym, że tworzą ją różne osoby o odmiennych poglądach, zachowaniach czy tempie pracy. Co prawda istnieją zespoły bardzo elastyczne i otwarte na sugestie jej członków, ale licz się z tym, że sugestie to nie żądania ani warunki. Poza tym to, co z Twojego punktu widzenia jest niepotrzebne lub niedopracowane innym może odpowiadać, ponieważ patrzą oni na to przez pryzmat własnych doświadczeń i wkładu pracy. Działa to również w odwrotną stronę.

Rada: Nie ma zespołów idealnych, więc nie wszystkie rozwiązania będą Cię satysfakcjonować. W pracy trzeba umieć się dopasować, chociaż czasem możesz trafić na firmę, w której grupa pracowników i przełożeni będą daleko poza Twoją tolerancją na przejawy indywidualności. Jeśli czujesz, że nie pasujesz do danego miejsca, pomyśl o zmianie pracy lub odpowiednio wcześniej dowiedz się jak najwięcej o zespole czy firmie, sprawdzając np. opinie o pracodawcy w internecie. Wówczas łatwiej będzie Ci uniknąć rozczarowania.

Atmosfera – warto o nią zadbać!

Pozytywne relacje w firmie gwarantują owocną współpracę, co jest szczególnie potrzebne w trakcie burzy mózgów na ważnym spotkaniu! Nie da się długo pracować w negatywnej atmosferze, więc jeśli masz konflikt ze współpracownikiem, postaraj się jak najszybciej go zakończyć. Nie dąż do wojny pochłaniającej wiele energii, której potrzebujesz przecież do pracy! Dorośli ludzie wyjaśniają sobie nieporozumienia.

Rada: Wsparcie z zewnątrz to nie jest coś, co zdobywa się z dnia na dzień. Każdego dnia okazuj współpracownikom życzliwość. Co prawda każdy pracuje na siebie, ale sukces rzadko kiedy należy tylko do Ciebie. Zdecydowanie w pracy gracie do jednej bramki!

 

A Ty ? Lubisz pracować w grupie? Jak myślisz, co jeszcze pomaga w trakcie burzy mózgów w zespole?