Zarezerwowałeś lot, pobyt w hotelu, pakujesz walizki i myślami jesteś już gdzieś na Malcie? Perspektywa urlopu jest bez wątpienia ekscytująca, ale zanim wyjedziesz, upewnij się, że nie zapomniałeś o czymś równie ważnym, jak spakowanie letnich ubrań, czyli o przygotowaniu firmy na Twoją nieobecność!

Uważaj na łamigłówki…

…które mieliby otrzymać w niewdzięcznym prezencie Twoi współpracownicy lub – co gorsza – Twój przełożony! O ile to możliwe, wszystkie skomplikowane sprawy postaraj się wyjaśnić przed urlopem, uprzedź stałych klientów, że wyjeżdżasz na wakacje z zaznaczeniem, że nie będzie Cię np. 2 tygodnie. Jesteś w trakcie realizowania jakiegoś większego projektu i wiesz, że nie doprowadzisz go do końca? Ustal zasady, które będą obowiązywały na czas Twojej nieobecności, jeśli jesteś pracownikiem firmy koniecznie omów i uzgodnij je z przełożonym.

Znajdź zastępstwo

Prawdopodobnie niektórymi z Twoich obowiązków będziesz musiał obciążyć innych pracowników, ponieważ oczywiście istnieją takie, które nie mogą czekać na Twój powrót. W takim przypadku powinny być to osoby godne zaufania lub takie, które chociaż w minimalnym stopniu mają pojęcie o charakterze Twojej pracy. Idealnie, gdyby byli to członkowie zespołu o zbliżonym zakresie zadań lub zatrudnieni na tym samym stanowisku, ale nie zawsze będzie to możliwe. Postaraj się również nie przerzucać wszystkich obowiązków na jednego kolegę lub koleżankę, ponieważ oprócz dodatkowej pracy, mają oni ciągle własną. Warto przekazać gotową, pisemną instrukcję, co i kiedy muszą za Ciebie wykonać tak, by nie było ku temu żadnych wątpliwości. Zadbaj o jak najlepsze wdrożenie współpracownika, by nie powodować u niego niepotrzebnego stresu w trakcie Twojej nieobecności.

Ustaw autoresponder

Nie możesz przewidzieć tego, co wydarzy się w firmie w trakcie urlopu, dlatego koniecznie ustaw autoodpowiedź na skrzynce mailowej. W wiadomości poinformuj, jak długo Cię nie będzie i do kogo należy zgłaszać się z pilnymi pytaniami. Nie podawaj swojego prywatnego numeru telefonu, jeśli nie chcesz rozwiązywać służbowych problemów na odległość, kiedy akurat wygrzewasz się na słońcu. Koniecznie pamiętaj o autoresponderze, jeśli nie chcesz pierwszego dnia po powrocie do pracy czytać niezliczonej ilości wiadomości i zażaleń, a w dodatku stawiać innych pracowników w niezręcznej sytuacji tłumaczenia się za Ciebie w rozmowie z rozzłoszczonym klientem.

Dopilnuj, żeby urlop był odpoczynkiem

Bez względu na to, czy pracujesz w Toruniu, a urlop spędzasz w domu, czy pracujesz w Katowicach, a na wakacje poleciałeś do Grecji, masz takie samo prawo do wypoczynku i odcięcia się od spraw służbowych. Zadbaj o pełny relaks i nie ulegaj pokusie przeczytania maila lub włączenia służbowego telefonu. Cokolwiek dzieje się w firmie bądź pewny, że pozostali pracownicy sobie poradzą i po powrocie do biura, dalej będzie ono funkcjonować. Postrzeganie siebie jako osobę niezastąpioną i ratującą biznes z opresji to częsty błąd perfekcjonistów. Nawet jeśli jesteś jedynym pracownikiem znającym się na danym temacie, uwierz, że ludzie postawieni pod ścianą znajdą jakieś rozwiązanie w sytuacji. Poza tym tydzień czy dwa to jeszcze nie tak długo, by wiele spraw nie mogło zwyczajnie zaczekać. Nie myśl o pracy! Ciesz się wakacjami, na które zasłużyłeś!

Niezależnie od tego, jak spędzasz urlop, zadbaj o urozmaicenie, ponieważ Twój mózg potrzebuje odskoczni od codziennej rutyny. Postaraj się unikać w tym czasie długiego przesiadywania przed laptopem, zamiast tego wybierz się na rower lub popływaj.

Jesteś już gotowy do urlopu i wiesz, że zadbałeś o wszystko? W takim razie życzymy Ci udanego odpoczynku!