Wrocław to jedno z niewielu polskich miast o rekordowo niskim poziomie bezrobocia – w styczniu 2017 r. ukształtowało się ono na poziomie 2,8 proc. Pomimo tego, iż tylko niewielki odsetek mieszkańców pozostaje tu bez zatrudnienia, lokalny rynek pracy zgłasza coraz większe zapotrzebowanie na doświadczonych specjalistów. Na liście zawodów deficytowych opracowanej na potrzeby badania Barometr zawodów znaleźli się m.in. opiekunowie osób starszych.

Rosnące zapotrzebowanie na opiekunów osób starszych

W 2017 r. opiekunowie osób starszych nie powinni narzekać na brak ofert pracy we Wrocławiu. Warto przy tej okazji nadmienić, iż sporo firm mających siedzibę w stolicy Śląska prowadzi również nabór opiekunów chętnych do podjęcia zatrudnienia w Niemczech. To cieszący się sporą popularnością kierunek emigracji zarobkowej nie tylko wśród mieszkańców Wrocławia.

Rosnące zapotrzebowanie na opiekunów to ogólnokrajowy trend, który zdaniem ekspertów nie tylko będzie się utrzymywał, ale też i nasilał. Powód tego jest prosty – starzejące się społeczeństwo, w którym sporo ludzi w podeszłym wieku pozostaje bez fachowej pomocy. Muszą się borykać z wieloma problemami, niejednokrotnie nie radzą sobie z codziennymi czynnościami wymagającymi od nich wzmożonego wysiłku. Nierzadko są to osoby schorowane lub niepełnosprawne.

Jaki jest zakres obowiązków opiekuna?

Zakres obowiązków opiekuna osoby starszej jest bardzo urozmaicony w zależności od kondycji seniora oraz jego potrzeb. Przeważnie praca ta wiąże się z pomocą w utrzymaniu higieny osobistej podopiecznego, podawaniem mu posiłków i leków, robieniem zakupów oraz utrzymywaniem mieszkania w czystości. To także organizowanie seniorowi czasu wolnego, a także załatwianie wielu innych spraw jak opłacanie rachunków etc.

W wielu przypadkach od osoby zatrudnionej będzie wymagać się uprawnień pielęgniarskich, jednak nie zawsze jest to wymóg konieczny. Szczęśliwie, najnowsze oferty pracy we Wrocławiu objaśniają zakres oczekiwań w najdrobniejszych detalach.

Kto może zostać opiekunem osób starszych?

Do pracy w omawianych charakterze niezbędne są odpowiednie umiejętności i predyspozycje. Co się tyczy kwalifikacji, to wymagania pracodawców w tym zakresie są różne, aczkolwiek preferowani są kandydaci z wykształceniem pielęgniarskim. Mile widziani są też absolwenci takich kierunków jak np. fizjoterapia czy psychologia. Dodatkowym atutem są ukończone kursy – m.in. udzielania pierwszej pomocy, reanimacji itp. oraz posiadanie prawa jazdy.

Osoba, która chce pracować jako opiekun osób starszych, powinna być cierpliwa i lubiąca przebywać z ludźmi. Oprócz tego w cenie są dyspozycyjność, wyrozumiałość oraz łagodne, przyjazne usposobienie.

Jakie są zarobki w tym zawodzie?

Przeciętne zarobki opiekuna osób starszych we Wrocławiu wynoszą ok. 2200 zł brutto miesięcznie. Doświadczeni specjaliści mogą liczyć na znacznie wyższe uposażenie – podobnie jak osoby, które zdecydują się na wyjazd np. do Niemiec.

Gdzie szukać pracy jako opiekun osób starszych?

Największą bazą ofert pracy również jeśli chodzi o opiekunów osób starszych jest oczywiście Internet. W serwisie takim jak GoWork.pl regularnie pojawiają się ogłoszenia dotyczące takiego stanowiska we Wrocławiu.

Zanim jednak wyślemy swoje dokumenty aplikacyjne, warto dobrze przygotować swoje zgłoszenie. Najlepiej wskazać w nim, czy kandydat ma doświadczenie w opiece nad osobą starszą lub czy miał z takim zajęciem do czynienia wcześniej. Atutem będzie tu także wiedza medyczna, która nierzadko ułatwia wykonywanie codziennych czynności u osób zmagających się z licznymi schorzeniami.

Źródło zdjęcia: https://pl.123rf.com/photo_117418876_ciep%C5%82a-atmosfera-uwa%C5%BCny-starszy-m%C4%99%C5%BCczyzna-trzymaj%C4%85cy-kubek-w-lewej-r%C4%99ce-i-patrz%C4%85cy-na.html?vti=lbpmwxg4hn1lctyvea-2-10

Oceń artykuł
5/5 (1)