Polskie społeczeństwo starzeje się w bardzo szybkim tempie, a przyczynia się do tego liczba zagranicznych wyjazdów młodych i wykształconych ludzi oraz podwyższenie wieku, w którym małżeństwa decydują się na posiadanie potomstwa. W domach opieki społecznej oraz w domach spokojnej starości brakuje coraz większej ilości personelu. Co majętniejsi Polacy chętnie szukają także w ogłoszeniach niekoniecznie bardzo doświadczonej opieki do osób starszych dla swoich bliskich.

Opiekunowie z firmy czy z ogłoszenia

Ludzie nie do końca sprawni ruchowo czy potrzebujący przynajmniej kilkugodzinnej opieki każdego dnia są zmuszeni na korzystanie z dobroduszności swoich bliskich lub z pomocy obcych ludzi. Spor ilość ludzi wymagających specjalnego traktowania sprawia, że coraz większą popularnością cieszą się pielęgniarki oraz domowa opieka osób starszych.

Alternatywą są ogłoszenia, za pomocą których w odpowiednich serwisach można znaleźć osoby nie posiadające kwalifikacji pielęgniarskich, ale posiadających względne doświadczenie, nabyte na przykład na skutek opieki nad własnymi bliskimi.

Obowiązki oraz płaca

Do najczęstszych obowiązków opiekunów należy utrzymanie ich w czystości, a więc codzienna pielęgnacja – mycie, ubieranie czy czesanie, często również podawanie posiłków oraz lekarstw. Wielu opiekunów jest odpowiedzialnych również za utrzymanie porządku w mieszkaniu, zrobienie zakupów czy przygotowanie posiłków.

W państwowych placówkach za taką opiekę można liczyć na zarobki rzędu 1000 – 1200 złotych netto, nieco lepiej jest w tych prywatnych. Ponad 80 procent wszystkich opiekunów to jednak szara strefa – tutaj płaca ustalana jest zawsze indywidualnie.

Warto pamiętać, że opieka nad seniorami jest bardzo odpowiedzialna, a niekiedy też wymagająca. Pomoc w różnym zakresie sprawia, że chętny do takiej pracy musi być sprawny fizycznie. Poza tym niezbędne jest poczucie empatii, wyrozumiałość i pogoda ducha. Będzie to też dobre stanowisko dla osób, które lubią pomagać innym na co dzień.

Źródło zdjęcia: https://pl.123rf.com/photo_125669407_to-tutaj-zachwycona-blondynka-u%C5%9Bmiechaj%C4%85ca-si%C4%99-podczas-krojenia-og%C3%B3rk%C3%B3w-na-sa%C5%82atk%C4%99.html

Oceń artykuł
0/5 (0)