O zawodzie, jaki wykonuje pokojówka, krążą już po całym świecie w zasadzie legendy. Zostały nakręcone nawet filmy, powstało całkiem sporo różnych książek. Pytaniem zawsze pozostaje, jak jest w rzeczywistości i czy nasza polska rzeczywistość faktycznie oddaje to, jak pokojówka pracuje i ile zarabia w innych krajach?

Gdzie najczęściej spotkamy pokojówki?

Ta praca została dzisiaj przeniesiona prawie w całości do różnorodnych hoteli i pensjonatów, ciesząc się jednak wciąż niemałym powodzeniem, szczególnie w sezonie letnim, kiedy młode osoby szukają łatwego sposobu na zarobienie pieniędzy na własne wakacje czy jakieś dowolne plany. Właśnie w hotelach konieczna jest dyscyplina oraz szybkość w sprzątaniu i dyskrecja, gdyż goście hotelowi szczególnie w tych drogich przybytkach, często takiej wymagają, zostawiając jednocześnie za tę dyskrecję napiwki.

Ciężko tylko na początku?

Praca pokojówki jest wyczerpująca i stwierdzają to w zasadzie wszystkie kobiety pracujące kiedykolwiek na tym stanowisku. Każdy pokój musiał zostać dokładnie wysprzątany, bez względu na stan, w jakim się znajdował po wymeldowaniu się gości hotelowego. Pracy zwykle nie brakuje – sprzątanie pokoju zabiera około dwadzieścia minut, toalety – połowę krócej. Za to można liczyć na napiwki zostawiane przez dłużej obecnych w hotelu gości. Można również samodzielnie dogadywać się z nimi co do godzin sprzątania, co również wpływa na wysokość zostawianych wpokojach napiwków.