Reporterzy „Dziennika Zachodniego” w 2016 roku przeprowadzili terenowe badania ankietowe, których celem było wykazanie, ile tak naprawdę można zarobić w różnych zawodach w województwie śląskim. Badanie daje także odpowiedź na pytanie, jak płatna jest praca w Częstochowie i kto zarabia zdecydowanie najwięcej w tym mieście.

Pensja od 1500 do 3000 zł

Według ankieterów, w 2016 roku na pensję rzędu 1750 zł mogli liczyć ochroniarze pracujący w jednym z marketów. Najczęściej takie osoby pracują na podstawie umowy zlecenie i nie mają praw pracowniczych wynikających z Kodeksu pracy. Ich sytuacja płacowa uległa niewątpliwie zmianie po 1 stycznia 2017 roku, kiedy wprowadzono w Polsce obowiązek wypłacania minimalnej stawki godzinowej za pracę, w wysokości 13 zł brutto. Jeśli więc ochroniarz pracuje tylko 40 godzin w tygodniu, należy mu się na tej podstawie płaca w wysokości 2080 zł brutto miesięcznie. Jeszcze w 2016 roku średnio na rękę ochroniarz otrzymywał zaledwie 4,5 zł. Tyle samo – 1750 zł może zarobić kosmetyczka z doświadczeniem w Kłobucku, niedaleko Częstochowy.

Nieco więcej, bo 1900 zł otrzyma pielęgniarka bez wykształcenia wyższego, która przyjmie ofertę pracy w Częstochowie w miejskim szpitalu. Jeśli dodatkowo zacznie brać dyżury i otrzymywać dodatki stażowe lub inne, zarobi ponad 2000 zł brutto na miesiąc. Pensję w tej samej wysokości – 2000 zł brutto w Częstochowie uzyskiwał także rehabilitant w jednym z częstochowskich szpitali i pracownik stacji benzynowej, wykonujący pracę pod miastem. O 100 zł więcej otrzymuje rejestratorka w prywatnej przychodni zdrowia.

Niecałe 3000 zł, dokładnie 2980 zł pensji brutto na miesiąc inkasuje w Częstochowie pracownik artystyczny, zatrudniony w Filharmonii Częstochowskiej.

Wynagrodzenie w granicach od 3 do 6 tys. zł

Około 4000 zł brutto za pracę w Częstochowie otrzymuje motorniczy tramwaju, ale pracuje on nawet 7 dni w tygodniu, niezależnie od świąt, sobót i niedziel. Pensja na poziomie 4250 zł wypłacana jest inspektorowi nadzoru budowlanego. Dobrą płacę mogą uzyskać farmaceuci. Przykładowo farmaceutka na stanowisku kierownika apteki może otrzymać wynagrodzenie rzędu 4850 zł.

Jeden z największych pracodawców w regionie, firma TRW w 2016 roku płaciła 5000 zł brutto swoim programistom. Tyle samo zarabiał zawodnik drugoligowego klubu piłkarskiego z Częstochowy.

Dobrze płatne zawody w Częstochowie

W granicy 6300 zł zarabia dyrektor Teatru im. A. Mickiewicza w Częstochowie. Dla porównania można podać, że aktor tego teatru zarobi zaledwie 2000 zł miesięcznie i od 200 do 1500 zł za każdy zagrany spektakl.

Na własnej działalności, właścicielka dużego salonu kosmetycznego w Częstochowie zarobi około 6500 zł brutto miesięcznie, zaś wysokie zarobki są udziałem prezesa Hali Sportowej Częstochowa. Taka praca byłaby marzeniem dla każdego częstochowianina, ponieważ co miesiąc na konto prezesa wpływało w 2016 roku ponad 15 tys. zł.