Zdecydowanie najwięcej osób decyduje się na zmiany zawodowe na jesieni, po Nowym Roku lub na wiosnę. Lato to dla wielu czas odpoczynku, którego nie kojarzą z poszukiwaniem pracy i postanawiają poczekać, aż na rynku pojawi się więcej ofert. Czy to właściwe podejście? Otóż niekoniecznie. Oto 4 argumenty, które przekonają Cię, że warto rozejrzeć się za nową pracą już w czerwcu, lipcu lub sierpniu!

Mniejsza konkurencja

Dokładnie tak. Uwierz, że nie tylko Ty myślisz poczekam do jesieni lub zrobię porządek z moim życiem zawodowym w nowym roku. Takie postanowienia ma wielu pracowników, którzy nie są zadowoleni z obecnego miejsca zatrudnienia, a nawet ci, którzy są bezrobotni! Jeśli chcesz zwiększyć swoje szanse, to wyprzedź innych i rozejrzyj się za nową pracą dużo wcześniej. To prawda, że ofert jest mniej, ale również konkurencja jest mniejsza. Jeśli firma decyduje się szukać kandydata właśnie teraz, to prawdopodobnie jest zdeterminowana okolicznościami – weź to pod uwagę. Poza tym na jesieni będzie Ci trudniej! Do grona osób poszukujących dołączą wówczas absolwenci różnych szkół, którzy dopiero obronili prace magisterskie albo latem wyjechali na wakacje.

Więcej czasu na zastanowienie

Na urlopie nikt nie chce myśleć o pracy. A co jeśli Twoje życie zawodowe to koszmar – stres, mobbing lub nuda? Skoro jesteś na urlopie i masz czas, postaraj rozejrzeć się za czymś nowym! Łatwiej będzie Ci też udać się na rozmowę kwalifikacyjną o dowolnej godzinie, poczytać w spokoju opinie na forach dotyczące firmy, a także przygotować się na spotkanie ze specjalistą działu rekrutacji, na które pójdziesz wypoczęty i ze świeżym umysłem. Wakacje to doskonały czas do przemyśleń. Czy naprawdę chcesz dalej robić to, co robisz? A może warto się przekwalifikować lub poszerzyć swoje kompetencje, biorąc udział w kursach lub zapisując się do szkoły policealnej? Możesz to przemyśleć, kiedy np. opalasz się nad morzem i łatwiej spojrzeć Ci na własne życie z dystansem.

Doskonały czas na dorobek i pierwszą pracę

Brakuje Ci pieniędzy i chciałbyś sobie dorobić? W wakacje znajdziesz wiele ofert sezonowych. Możesz np. zbierać owoce, rozdawać ulotki czy zatrudnić się jako kelner. Dla osób, które nie mają żadnego doświadczenia i dopiero studiują lub uczą się w szkole średniej to doskonały czas na podjęcie pierwszych doświadczeń zawodowych. W wakacje masz też większe szanse na znalezienie stażu, ponieważ w okresie urlopowym w wielu firmach brakuje rąk do pracy. Niektórzy dzięki takim zleceniom lub stażom, dostają w kolejnych miesiącach propozycję stałego zatrudnienia.

Większa szansa na polecenia

Jeśli  masz wiedzę i umiejętności, które możesz sprzedać, a dodatkowo znasz różnych ludzi i zdecydowanie nie jesteś odludkiem, to z reguły łatwiej Ci znaleźć pracę przez polecenia. Ta szansa wzrasta szczególnie latem! Spotykasz się na grillu ze znajomymi czy rodziną, jedziecie razem na urlop na kajaki, spędzasz aktywnie wieczory i weekendy, chodzisz na imprezy i tych spotkań towarzyskich jest znacznie więcej niż na jesieni czy zimą. Możesz wspomnieć, że szukasz pracy, szczególnie gdy masz znajomych, którzy specjalizują się w pokrewnych branżach. Niektóre firmy wolą zatrudniać pracowników z polecenia, ponieważ wierzą, że taka osoba jest sprawdzona i będzie się bardziej starać.

 

Udało Ci się znaleźć zatrudnienie w sezonie urlopowym? A może chciałbyś podzielić się jakąś radą z osobami poszukującymi pracy? Twój komentarz jest dla nas cenny!