Czasy, gdy Polacy masowo wyjeżdżali na Wyspy, minęły! Obecnie znacznie większym powodzeniem cieszą się zupełnie inne kierunki. Coraz częściej, zarówno decydując się na prace sezonowe, jak i dłuższy wyjazd w celach zarobkowych, obieramy nieco bliższy punkt na mapie Europy. Dlaczego to właśnie Holandia cieszy się tak dużą popularnością wśród naszych rodaków i jakie możliwości daje ten kraj? Zapytaliśmy o to Panią Barbarę Polną, Chief Marketing Officer z Agencji Pośrednictwa Pracy LimnusWork.

wyjazd zarobek unia

Dlaczego właśnie Holandia?

Co sprawia, że tak chętnie wybieramy właśnie ten kierunek? Decydującym czynnikiem może tu być wynagrodzenie. Chodzi nie tylko o jego wysokość, ale też o częstotliwość wypłat. Pieniądze najczęściej otrzymamy bowiem już po tygodniu. A jeśli obawiacie się, że przeszkodą może być bariera językowa (w końcu holenderski nie należy do najłatwiejszych!) – nie ma takiej potrzeby! Pracodawcy najczęściej wymagają jedynie znajomości angielskiego, niekoniecznie na zaawansowanym poziomie. W przypadku prostych prac sezonowych znajomość języka obcego w ogóle nie jest konieczna. A skoro mowa o tych ostatnich, zadowoleni powinni być również studenci – LimnusWork często oferuje wyjazdy do tego typu zajęć np. w okresie letnim.

Czy mam odpowiednie kwalifikacje?

Jeżeli jesteś specjalistą, np. elektrykiem, spawaczem czy hydraulikiem, powinieneś znaleźć ofertę, która Cię zainteresuje. O Twojej atrakcyjności jako pracownika decyduje głównie Twoje doświadczenie i znajomość wspomnianego już angielskiego, a niekiedy niemieckiego. Będzie to potrzebne dopiero u specjalistów, ponieważ muszą oni nie tylko komunikować się z zespołem i przełożonym, ale również np. odczytywać rysunki techniczne.
Jeśli jednak nie masz tzw. “fachu w ręku”, zawsze możesz podjąć pracę w charakterze pracownika niewykwalifikowanego, np. do prac magazynowych, na budowie lub przy zbiorach. To dobra opcja między innymi dla studentów, zwłaszcza że agencja pomaga w organizacji wyjazdów grupowych. Razem ze znajomymi możecie pracować w teamie u jednego pracodawcy, a przy tym otrzymać wspólne zakwaterowanie. “Oferujemy także pomoc w organizacji transportu do Holandii – jeśli ktoś wyjeżdża przez naszą agencję, otrzymuje zniżki na przejazd!” – podkreśla Pani Barbara Polna z agencji LimnusWork.

W jakim wieku można wyjechać?

Nie ma górnej granicy wieku, powyżej której kandydatura potencjalnego pracownika nie zostanie rozpatrzona. Każdy powinien zdecydować samodzielnie, czy czuje się na siłach, by wyjechać do pracy za granicą. Natomiast młodzi ludzie powinni pamiętać, że w Holandii obowiązuje tzw. “wiekówka”, co oznacza, że osoby poniżej 23 r.ż. zarobią mniej. Jednak z drugiej strony koszty utrzymania dla nich również będą niższe. W kwestii wymaganego wieku warto jednak pamiętać, że ostateczną decyzję o zatrudnieniu podejmuje pracodawca, a nie agencja pośrednictwa pracy.

Na co się przygotować?

Po pomyślnym przejściu procesu rekrutacji kandydat otrzyma od pracodawcy pełne dane dotyczące zatrudniającej go firmy, wraz z informacjami o busach, restauracjach czy sklepach, a także zakwaterowaniu. Zwykle są to pokoje jednoosobowe z aneksem kuchennym (specjaliści) lub pokoje dwuosobowe (pracownicy niewykwalifikowani), znajdujące się w murowanych domkach w stylu holenderskim lub blokach pracowniczych o standardzie hotelowym. Dojazd na miejsce realizowany jest we własnym zakresie, natomiast przejazdy pomiędzy miejscem pracy a zakwaterowania odbywają się na trzy sposoby – własnym samochodem (często zwracana jest “kilometrówka”, 0,19 euro/km), autem służbowym (kierowcy przysługuje 5 euro/tyg. dodatku) albo rowerem, gdy odległość nie przekracza 5 km.

Ile zarobię?

Zarobki w pracy w Holandii zależą od wielu czynników takich, jak doświadczenie (również w pracy w Holandii) i wykształcenie, w tym zdobyte certyfikaty, a także znajomość języków obcych. Wpływ ma nawet to, czy pracownik posiada własny samochód na wyjazd. Specjaliści najczęściej mogą liczyć na pensję od 485 do 550 euro netto za 40 h pracy (już po odliczeniu opłat za ubezpieczenie i zakwaterowanie), a niewykwalifikowani pracownicy na 5-10 euro netto/h, od czego należy odjąć koszt zakwaterowania (85 euro tygodniowo) oraz ubezpieczenia pracownika (23 euro za tydzień).

Dlaczego warto wyjechać przez agencję?

Wyjazd do pracy w Holandii przez agencję to znacznie większe bezpieczeństwo – gwarantuje ona bowiem jego koordynowanie, a także pomoc dla pracowników, również na miejscu. Przedstawiciel agencji pozostaje z nimi w stałym kontakcie, dzięki czemu mogą zwrócić się do niego w każdej chwili. Firma dba także o rozwój nie tylko swoich pracowników, lecz również kandydatów. Dzięki częstym szkoleniom rekruterów znacznie łatwiej dopasować im oferty idealne dla danej osoby, a także polecać jej kursy i szkolenia, po których zacznie zarabiać więcej. Co więcej, firma LimnusWork współpracuje z przewoźnikami, firmami szkoleniowymi czy ubezpieczycielami, na czym mogą skorzystać zatrudniani za jej pośrednictwem pracownicy.

A Wy, zdecydowalibyście się na wyjazd do pracy w Holandii? A może macie już jakieś doświadczenia w tym zakresie? Koniecznie podzielcie się nimi w komentarzach!
Macie pytania dotyczące tematu? Chętnie na nie odpowiemy! Kierujcie je na adres mailowy blog(małpa)gowork.pl!