Osoby w wieku 30+ znajdują się niekiedy w trudnej sytuacji na rynku pracy. Z uwagi na wiek, mogą nie mieć wystarczającego doświadczenia zawodowego, które jest mile widziane, albo wręcz niezbędne do podjęcia pracy zawodowej w wielu przedsiębiorstwach. Dlatego w stosunku do takich młodych ludzi Powiatowy Urząd Pracy w Bytomiu kieruje nowe narzędzie aktywizacyjne.

Aktywizacja bezrobotnych ze środków UE

Unia Europejska realizuje liczne programy pomocowe, które mają na celu aktywizację osób bezrobotnych, co pozwala na zwiększenie konkurencyjności gospodarki danego kraju. W Bytomiu realizowany jest obecnie program pod hasłem „Aktywizacja osób bezrobotnych w wieku 30+ zarejestrowanych w PUP w Bytomiu (III)”. Projekt posiada dofinansowanie z Funduszy Europejskich, a jego celem jest zwiększenie możliwości zatrudnienia kobiet i mężczyzn w wieku 30+, pozostających bez pracy i zarejestrowanych w Powiatowym Urzędzie Pracy w Bytomiu.

Realizację projektu przewidziano na okres od 1 stycznia 2017 roku do 31 grudnia 2018 roku. Jest więc jeszcze sporo czasu na wzięcie w nim udziału i zwiększenie swoich szans na znalezienie pożądanej pracy zawodowej w przyszłości

Działania projektowe

W ramach projektu „Aktywizacja osób bezrobotnych w wieku 30+ zarejestrowanych w Powiatowym Urzędzie Pracy w Bytomiu (III)” w 2017 roku będzie realizowanych szereg działań, wśród których między innymi wymienić należy staże, szkolenia, poradnictwo zawodowe lub pośrednictwo pracy. Projekt zakłada także wypłatę dofinansowania na wyposażenie lub doposażenie stanowiska pracy oraz jednorazowych środków na rozpoczęcie działalności gospodarczej.

Jeśli przedsiębiorca chciałby wziąć udział w wymienionym projekcie w PUP w Bytomiu i pozyskać dzięki niemu stażystów, musi jednocześnie złożyć deklarację zatrudnieniową po zakończonym stażu. Innymi słowy, po stażu pracodawca musi zatrudnić na pewien okres stażystę i dać mu umowę o pracę.

Obowiązkiem organizatora stażu jest zatrudnienie stażysty w przypadku stosunku pracy na co najmniej 90 dni kalendarzowych, na przynajmniej pół etatu. Jeśli staż jest zaś organizowany w ramach umowy zlecenie, to później pracodawca musi wystosować do stażysty ofertę pracy na minimum 90 dni kalendarzowych, z umową o wartości równej lub wyższej trzykrotności minimalnego wynagrodzenia za pracę w Polsce, zaś stawka za godzinę pracy nie może być przy tym niższa od minimalnej stawki godzinowej.

W projekcie mogą wziąć udział kobiety i mężczyźni, w wieku 30+, którzy są osobami zarejestrowanymi jako bezrobotni w PUP w Bytomiu. Jednocześnie w ich grupie mogą być także osoby niepełnosprawne.

Oceń artykuł
0/5 (0)