Niezależność finansowa to złożona kwestia, z którą współcześnie wiele osób sobie nie radzi. Problemy z zarządzaniem własnymi pieniędzmi wręcz uniemożliwiają osiągnięcie niezależności finansowej. Sytuację może utrudniać również fakt, że dla każdego człowieka pojęcie to może oznaczać co innego. Analizujemy, czym jest niezależność finansowa i jakich środków potrzebujesz do jej uzyskania.

Niezależność finansowa - co to

Zarządzanie własnymi finansami, szczególnie w czasach kryzysu i niepewnej sytuacji gospodarczej może przysparzać wielu problemów. Kluczem w tej kwestii jest uzyskanie niezależności finansowej, na którą składa się wiele kwestii – przede wszystkim oszczędności czy inwestycje. Nie ulega jednak wątpliwości, że taką sytuację za pomocą odpowiednich działań, trzeba sobie wypracować. Prowadząc działalność gospodarczą, czy mierząc się z powiększającymi długami, nie jest łatwo utrzymać stabilność własnego budżetu. Czym właściwie jest niezależność finansowa? Jakie kroki podjąć, by uzyskać stan wolności finansowej? Dlaczego warto o nią zadbać? Na te pytania odpowiadamy w poniższym artykule.

Wolność finansowa - jak ją osiągnąć

Niezależność finansowa – co to jest?

Mówiąc o niezależności finansowej, nie sposób nie zauważyć, że łączy ona ze sobą dwie kwestie – niezależność, a więc niepozostawanie zależnym od innych oraz finanse, którymi są nasze własne pieniądze. Czy jednak to wystarczy, aby wytłumaczyć sens tego pojęcia? Nie do końca, ponieważ niezależność finansowa to coś zdecydowanie więcej. Dla niektórych będą to na tyle duże oszczędności, by mieć swobodę podejmowania decyzji finansowych. Inni mogą rozumieć niezależność finansową jako okazję do prowadzenia bezpiecznego życia bez obaw związanych z utratą pracy lub innymi, nagłymi problemami w życiu.

Definicja – niezależność finansowa

Choć w tym przypadku nie występuje jednolita, sprecyzowana definicja, niezależności finansowej dotyczy sytuacja gdzie bez aktywności zawodowej oraz pomocy ze strony kogoś innego uzyskuje się taki dochód pasywny, który umożliwia opłacenie wydatków i życie na oczekiwanym poziomie. W praktyce osiągnięcie niezależności finansowej, która ma takie założenia, jest dość trudne, choć możliwe do wypracowania.

Kluczem do zrozumienia tej wizji jest sam pasywny dochód, który odgrywa w całym procesie bardzo istotną rolę. Czym on dokładnie jest? Dochodem pasywnym nazywamy zyski, które zostały osiągnięte bez aktywnej pracy zarobkowej i regularnego wykonywania określonych czynności z tym związanych. Można go uzyskać na wiele sposobów, choć najpopularniejszym przykładem jest tu wynajem nieruchomości. Aby mieć z tego zysk, nie trzeba przez kilka godzin dziennie wykonywać obowiązków służbowych. Wynajmujący otrzymuje określoną kwotę na wynajem, która pełni tutaj rolę dochodu pasywnego, wspierającego budowanie niezależności finansowej.


Szukasz pracy w Gdyni? Świetnie się składa! Sprawdź najnowsze ogłoszenia w serwisie GoWork.pl!


Osiąganie niezależności finansowej

Jak osiągnąć niezależność finansową?

Ze względu na to, że niezależność finansowa jest rozumiana na wiele sposobów, istnieją również różne metody, dzięki którym można ją osiągnąć. To, który kierunek najszybciej poprowadzi do finansowej niezależności, trzeba jednak określić względem indywidualnej sytuacji. Różne są bowiem potrzeby czy zasoby oszczędności. Tak naprawdę każdy jest w stanie uzyskać niezależność finansową i warto dążyć do tego, jednak istotne jest szczególnie to, jak ten cel zostanie zrealizowany.

Od czego zacząć budowanie niezależności finansowej?

Wolność finansowa opiera się na całym planie działania. Na niekorzyść będą tu działać przypadkowe decyzje, ryzykowne inwestycje finansowe, impulsywne poczynania. Zastanawiając się nad niezależnością finansową, trzeba wziąć pod uwagę fakt, iż na samym początku nie obędzie się bez analizy własnej sytuacji finansowej. Obiektywna ocena sytuacji materialnej, a więc przegląd wydatków, czy przychodów pozwoli ocenić, w jaki sposób będzie można osiągnąć upragnioną wolność finansową.

Czym jest niezależność finansowa

Niezależność finansowa – budowanie oszczędności

Nawyki związane z odkładaniem pieniędzy powinno się utrwalać jak najwcześniej. Warto to robić tuż po zakończeniu edukacji, kiedy to młodzi ludzie próbują uniezależnić się od rodziców, szukając pomysłu na siebie i własny zarobek. Uzyskane w ten sposób oszczędności pozwolą im nie tylko spełniać marzenia, ale ułatwią również uzyskanie niezależności finansowej w dalszej przyszłości. W późniejszym czasie ważne jest regularne spłacanie długów (aby nie wpaść w spiralę zadłużenia), kontrolowanie wydatków oraz określenie, z czego np. w perspektywie miesiąca można zrezygnować, uzyskując pewną kwotę dodatkowych oszczędności.

Analizując własną sytuację materialną i dysponując pewną kwotą oszczędności, możliwy jest jeden ze scenariuszy, który zakłada plan bezpieczeństwa finansowego. Oznacza to posiadanie określonej kwoty, dzięki której możliwe jest opłacenie wydatków przez sześć miesięcy. Tworzona w ten sposób poduszka finansowa daje poczucie bezpieczeństwa w razie wystąpienia nagłych problemów i dużych wydatków. Kapitał rezerwowy sprawia, że można utrzymać jakość życia na oczekiwanym poziomie bez względu na to, co nas może spotkać. To tak naprawdę jeden z najważniejszych kroków, by w pewnym momencie osiągnąć w końcu całkowitą niezależność finansową.

Inwestycje w rozwój osobisty jako krok w stronę niezależności finansowej

Dobrym sposobem, dzięki któremu łatwiej jest podjąć dalsze kroki w kierunku niezależności finansowej, jest inwestowanie w siebie. Nowe kompetencje i regularnie poszerzana wiedza daje lepsze możliwości zarobkowe. Luka płacowa, która jest zauważalna choćby w pozycji zawodowej kobiet i mężczyzn sprawia, że trzeba się wyróżnić, aby w oczach pracodawcy uzyskać lepsze możliwości finansowe. A wyższe wynagrodzenie to perspektywa większych oszczędności i dalszych inwestycji.

Rozwój własnych kompetencji i umiejętności nie zawsze wymaga nakładów finansowych. Oczywiście można korzystać ze specjalnych kursów i szkoleń, jednak czasami jest pewna alternatywa. Niekiedy wiedza jest przekazywana w formie darmowych materiałów. Odpowiednia motywacja i systematyczność w dążeniu do celu umożliwi więc rozwój osobisty bez wydawania na to dużych nakładów finansowych.

Jak osiągnąć niezależność finansową

Wolność finansowa – pozyskiwanie dodatkowych źródeł dochodu

Jeśli istnieje taka możliwość, warto szukać źródeł dochodu, które uzupełnią wkład pochodzący z głównego zarobku. Dzięki nim można pozyskać dodatkowe pieniądze, które powiększą zebrane oszczędności. Jak może to wyglądać? Mogą to być dodatkowe zlecenia, pomysł na spieniężenie niepotrzebnych rzeczy, prowadzenie szkoleń i korepetycji, a nawet wynajem pokoju lub rzeczy, która dla innych będzie w danym momencie bardzo pożądana.

Dodatkowym źródłem dochodu mogą być działania promocyjne w Internecie np. wspierające marketing w mediach społecznościowych różnych klientów. Pracą dodatkową jest wykładanie towaru w sklepach, w lecie prace porządkowe w ogrodzie oraz sezonowe zbieranie owoców i warzyw. Wszystko to niekoniecznie pochłania wiele czasu, a przyniesie pewne kwoty oszczędności pozwalające budować z czasem solidną podstawę niezależności finansowej.

Co jest ważne w budowaniu niezależności finansowej

Inwestycje w wolności finansowej

Odpowiednie inwestycje są kolejnym, bardzo ważnym elementem w uzyskaniu dodatkowych środków, a przy tym również niezależności finansowej. W końcu samo odkładanie pieniędzy nie wystarczy, ponieważ nie dość, że tracą one na wartości (przez inflację w przyszłości będą warte znacznie mniej niż obecnie) to nie przyniesie to również określonych zysków.

Warto pomyśleć nad wykorzystaniem w tej kwestii określonych instrumentów. Środki zgromadzone na koncie oszczędnościowym lub lokacie umożliwiają bowiem pomnażanie kapitału po pewnym czasie. Przyda się on chociażby do realizowania dalszych inwestycji. Wiąże się z tym również kwestia zarobku na odsetkach. Są one reinwestowane, co oznacza, że nalicza się je od jeszcze większej sumy (procent składany). Jest to porównywane do efektu kuli śnieżnej, ponieważ odsetki rosną coraz szybciej wraz z biegiem czasu.

Innym sposobem na realizację inwestycji jest zakup nieruchomości lub specjalistycznego sprzętu na wynajem. Niektórzy nie boją się również inwestować w nieco bardziej ryzykowne posunięcia takie jak zakup akcji czy obligacji. Alternatywą są tutaj również inwestycje alternatywne typu złoto lub kryptowaluty.

Podejmując jakiekolwiek kroki w stronę inwestycji, które mają umożliwić osiągnięcie niezależności finansowej, należy kierować się świadomością o niezbędnej dywersyfikacji. Pieniądze muszą być bowiem rozlokowane na różne inwestycje, by w razie niepowodzenia jednej z nich nie stracić całego kapitału. Oszczędzanie jest bezpieczne, gdy lokuje się środki w wielu miejscach.

Budowanie niezależności finansowej

Dlaczego niezależność finansowa jest ważna?

O niezależność finansową najlepiej zadbać jak najwcześniej. Gospodarka i niepewność związana z przyszłością zawsze będzie wymagać dysponowania odpowiednim kapitałem, aby utrzymać jakość życia. Za kilka lat wiele miejsc pracy może zniknąć z rynku, z kolei nieprzewidziane wydatki i nagłe sytuacje (wypadki, choroby) mogą niestety zdarzyć się każdemu. Wolność finansowa w takiej sytuacji jest na wagę złota. Istotny jest również fakt, że odkładanie przez wiele lat pieniędzy przyniesie zysk, który pozwoli zabezpieczyć dalszą przyszłość emerytalną. Jest to o tyle ważne, że nikt nie ma pewności co stanie się z tym świadczeniem za kilkanaście lat. Może się okazać, że wysokość emerytury będzie zaskakująco niska, dlatego wiele osób już dziś odkłada dodatkowe pieniądze, aby się zabezpieczyć.

Wbrew pozorom pierwszy krok ku niezależności finansowej jest prosty. Nie trzeba od razu rzucać się na głęboką wodę, szukając zysku w ryzykownych inwestycjach i dużych wydatkach, które teoretycznie mają przynieść późniejszy zysk (np. zakup dużej nieruchomości). Na inwestowaniu oszczędności w konta oszczędnościowe i lokaty, rozwijaniu własnych kompetencji oraz pozyskaniu dodatkowych źródeł dochodu również można budować plan wolności finansowej. Ważne jest tu przede wszystkim rozsądne działanie oraz dopasowanie działań do własnego budżetu i dokładnego celu, jaki chce się osiągnąć.

Oceń artykuł
0/5 (0)