Według danych Głównego Urzędu Statystycznego pod koniec 2022 roku w Polsce było ponad 800,2 tys. zarejestrowanych bezrobotnych. Do tej puli dochodzą osoby poszukujące pierwszego etatu lub te, które straciły pracę i szukają nowej na własną rękę oraz pracownicy planujący zmianę dotychczasowego zatrudnienia. We wszystkich tych przypadkach najważniejszym pytaniem będzie: gdzie szukać pracy?

Gdzie szukać pracy

Sytuacja na rynku pracy wydaje się stabilna, jednak brakuje osób wykwalifikowanych w zawodach deficytowych. Pracodawcy nie zasypują również kandydatów ofertami pracy atrakcyjnym wynagrodzeniem. Poszukiwanie zatrudnienia nie jest więc procesem prostym i szybkim. Widać to szczególnie w przypadku zawodów nadwyżkowych, gdzie na jedno stanowisko przypada wielu chętnych. Ponadto rekrutacje trwają tygodniami, a w niektórych przypadkach nawet do kilku miesięcy. Trudną sytuację na rynku mają osoby po 40 roku życia (głównie kobiety) nawet wtedy, gdy wyróżniają się odpowiednimi kwalifikacjami. Firma dysponując ofertami pracy nie zawsze chce zatrudniać taką osobę, stawiając na młodszych kandydatów. To wszystko sprawia, że często pojawiają się frustracje z powodu małego odzewu na wysłane aplikacje. Gdzie najlepiej szukać pracy? W których miejscach można znaleźć najwięcej ofert? Jak efektywnie szukać pracy? W niniejszym artykule postaramy się odpowiedzieć na te pytania.

Mniej ofert, dużo chętnych

Na przełomie ostatnich miesięcy 2022 roku, nieznacznie przybyło osób szukających pracy, które w skali całego kraju są zarejestrowane w urzędzie pracy jako bezrobotne (w listopadzie osiągnięto najlepszy wynik od 30 lat – 796,0 tys, w grudniu 800,2 tys). Niepewność 2023 roku związana z sytuacją gospodarczą w kraju i na świecie (m.in. galopującą inflacją), może generować masowe zwolnienia pracowników. W dodatku pracodawcy ze względu na braki kadrowe decydują się na zatrudnianie obcokrajowców, co ułatwiają przepisy choćby w przypadku uchodźców z Ukrainy. Jednocześnie, jak wskazuje raport z badania „Oferty pracy w Polsce” Grant Thornton, w czerwcu 2022 roku opublikowano w kraju 288 409 ofert pracy. Jest to gorszy wynik od wyniku uzyskanego rok wcześniej o ponad 23 460 ogłoszeń (spadek o ponad 7%). Biorąc pod uwagę takie wskaźniki, można prognozować, że w najbliższych miesiącach proces szukania pracy może stać się jeszcze trudniejszy. Profesjonalne CV i list motywacyjny może już nie wystarczyć, by zainteresować rekruterów swoją osobą. Przede wszystkim warto wyróżnić się czymś wyjątkowym i podkreślić swoje atuty, opisać sukcesy, wskazać cenne dla pracodawcy kompetencje miękkie (radzenie sobie ze stresem, umiejętności interpersonalne) i twarde (wiedza branżowa i umiejętności praktyczne).

W jakich miejscach szukać pracy?

Poszukując zatrudnienia mamy przynajmniej kilka możliwości dotarcia do potencjalnego pracodawcy. Oferty pracy są publikowane w wielu różnych miejscach, ponieważ firmie również zależy na tym, by dotrzeć do szerokiego grona odbiorców i znaleźć kandydata, który będzie najlepiej spełniał wymagania. Odpowiadając na pytanie, gdzie szukać pracy, można przytoczyć listę miejsc, z których warto korzystać, wysyłając swoją aplikację. Dokumenty najlepiej przesyłać na wiele różnych sposobów, by zwiększyć swoją szansę na zdobycie zatrudnienia.

Portale ogłoszeniowe

Szeroka baza ofert pracy to oczywiście Internet. Codziennie tysiące użytkowników serfuje po sieci w poszukiwaniu odpowiedniej propozycji zatrudnienia. Nie ulega wątpliwości, że jest to najwygodniejszy sposób zarówno na publikowanie oferty, jak i na szukanie pracy. Jednym kliknięciem aplikujemy na wiele ogłoszeń. Metoda kontaktu na linii potencjalny pracownik i pracodawca, którą umożliwiają internetowe wyszukiwarki ofert pracy, sprawdza się na rynku pracy już od dłuższego czasu.

Zaletą serwisów przeznaczonych do szukania pracy jest zebranie w jednym miejscu bardzo różnorodnej puli wolnych stanowisk, dlatego każdy powinien znaleźć tam coś dla siebie. Portale dysponują najbardziej aktualnymi ofertami pracy. Ponadto wyszukiwarki ofert pracy mają bardzo rozbudowane filtry, obejmujące stanowisko, nazwę firmy, miasto, województwo, odległość, kategorię, tryb pracy, wymiar etatu czy rodzaj umowy. Wszystkie te wskaźniki ułatwiają kandydatom dopasowanie wyników wyszukiwania do ich sprecyzowanych oczekiwań. W wyborze odpowiedniej oferty można kierować się również profilami pracodawców, które są stworzone na bazie aktualnych rekrutacji lub opinii wystawianych przez pracowników. Jeśli szukasz pracy w portalu ogłoszeniowym typu GoWork, koniecznie skorzystaj z opcji powiadomień. Określając cechy idealnej oferty, można wtedy otrzymać informację natychmiast po jej publikacji w serwisie. To daje przewagę nad konkurencją – pierwsze zgłoszenia w porównaniu z tymi wysłanymi na dalszym miejscu, mają zawsze większą szansę na odzew i przyciągnięcie zainteresowania potencjalnego pracodawcy. Portale tego typu wyróżnia nie tylko prosta w obsłudze wyszukiwarka ofert pracy, ale i dodatkowe opcje typu kalkulator wynagrodzeń. W zdobyciu upragnionej pracy można kierować się również umieszczonymi na stronie poradami.

Jeśli starasz się szukać pracy w Internecie, masz do dyspozycji bazy ofert z całego kraju i stanowiskami z wielu branż. Oprócz najpopularniejszych serwisów internetowych z ogólnymi ofertami pracy istnieją strony specjalizujące się w bardziej określonych sektorach np. biznesowym, IT czy marketingowym. Aby skutecznie szukać pracy, powinno się więc sprawdzać oferty z wielu witryn, tym bardziej że zajmuje to niewiele czasu i nie generuje żadnych kosztów.

Media społecznościowe

Jeśli zastanawiasz się, gdzie szukać pracy w Internecie oprócz popularnych portali ogłoszeniowych, z pomocą przychodzą media społecznościowe. To miejsce, które ma bardzo duży potencjał, jeśli chodzi o znalezienie zatrudnienia. Portale społecznościowe to już nie tylko domena młodych ludzi, ponieważ mogą w nich szukać pracy również inne grupy wiekowe. Z drugiej strony jeszcze sporo ogłoszeń w mediach społecznościowych kierowanych jest do osób obytych z „nowoczesnością”, która potrzebna jest na stanowiskach typu programista, manager, czy specjalista ds. social media. Aby odszukać w portalach społecznościowych oferty pracy odpowiadające wymaganiom kandydata, najlepiej dołączyć do różnych grup tematycznych. Warto też polubić profile firm, którymi jesteśmy zainteresowani.

W zależności od branży w serwisach społecznościowych stale publikowane są aktualne ogłoszenia. Szukanie pracy w ten sposób i wysyłanie aplikacji nie należy do najprostszych. Przede wszystkim często chętnych na ofertę pracy jest bardzo dużo. Aby mieć szansę wśród konkurencji, liczy się czas wysłania aplikacji. Najlepiej na bieżąco zaglądać na grupy, aby mieć szansę na szybką wysyłkę dokumentów na nowe ogłoszenie. Ponadto korzystanie z mediów społecznościowych wiąże się z pewnymi zagrożeniami. Potencjalny pracodawca może sprawdzić nasz profil. Poza tym oszuści często podają się za firmę rekrutującą, wyłudzając dane zawarte w CV i liście motywacyjnym. Aplikując na oferty pracy w mediach społecznościowych, bardzo ważne jest, aby przed wysyłką swoich dokumentów sprawdzić dokładnie profile pracodawcy. Przede wszystkim chodzi o nazwę i adres firmy. Najbezpieczniej jest jednak wysłać dokumenty przez adres e-mail pracodawcy, który zwykle figuruje na jego oficjalnej stronie internetowej.

Strony firmowe

Oferty pracy publikowane są także na stronach internetowych danej firmy czy przedsiębiorstwa. Dotyczy to różnych branż – marketingowej, sprzedażowej, usługowej czy produkcyjnej. Oferty pracy nie w każdym przypadku publikowane są na stronie internetowej w oddzielnej zakładce jako „kariera” lub „praca”. Nawet jeśli nie znajdziemy w takiej witrynie ogłoszeń związanych z zatrudnieniem, warto o aktualne zapotrzebowanie na pracownika przesłać bezpośrednio na główny e-mail pracodawcy. Wykazując zainteresowanie ofertami pracy danej firmy dajemy jej jasny sygnał o gotowości do startu w najbliższej rekrutacji.

Powiatowy Urząd Pracy

To sprawdzone źródło ofert pracy. Kandydat, nawet jeśli nie jest zarejestrowaną osobą bezrobotną, może sprawdzać bazę lokalnego urzędu pracy i wysyłać na nie swoje zgłoszenia. Warto wiedzieć, że taka placówka prowadzi regularnie wsparcie dla poszukujących pracy w postaci szkoleń, staży i programów aktywizujących np. osób młodych lub rodziców dzieci. W ofercie znajdą się też praktyki, które będą idealne dla tych, którzy chcą zwiększyć swoje kwalifikacje lub po prostu są na początku drogi zawodowej i w ogóle nie mają doświadczenia.

Lokalne firmy

Jeśli szukasz pracy w najbliższym sąsiedztwie, dobrze jest przygotować spis lokalnych firm. Składając osobiście swoje dokumenty, można otrzymać pewną informację o zapotrzebowaniu na pracowników. Nawet jeśli kwalifikacje kandydata nie pokrywają się z oczekiwaniami z aktualnych oferty pracy, warto dopytać o możliwość szkolenia na danym stanowisku. Poznając potrzeby lokalnego rynku zatrudnienia, zyskuje się dobre wskazówki względem poprawy własnych umiejętności. Jeśli w wybranej lokalizacji mało jest dobrych ofert pracy, nie warto się zniechęcać. Przed złożeniem dokumentów w pobliskich firmach, dobrym rozwiązaniem będzie zaliczenie różnych szkoleń i kursów (nawet w wersji darmowej), które zakończone certyfikatem będą mocnym punktem na liście zdobytych kompetencji. Dysponując konkretnymi umiejętnościami, większą szansę na zatrudnienie zyskuje się na ogólnym rynku pracy.

Miejsca z dobrymi ofertami pracy

Targi i giełdy pracy

Targi i giełdy pracy organizowane są przez wybrane instytucje (np. koła studenckie) lub konkretne firmy. Są okazją spotkania potencjalnych kandydatów z pracodawcami. Jest to też szansa na zapoznanie się z ogłoszeniami pracy z różnych branż i bezpośredni kontakt z osobami, od których zależy ostateczna decyzja o zatrudnieniu. Pojawienie się na takiej imprezie niesie za sobą wiele korzyści, takich jak:

  • udział w targach i giełdach pracy pozwala lepiej poznać mechanizmy i procesy rekrutacyjne w danej firmie, co ułatwia dobre przygotowanie się do rozmowy,
  • możliwość zdobycia stażu lub praktyk w przypadku braku doświadczenia,
  • nawiązanie znajomości i relacji, które z czasem mogą doprowadzić do kontaktu ze strony pracodawcy,
  • znalezienie takiej oferty, która spełnia oczekiwania kandydata względem stanowiska, firmy i jej lokalizacji.

Należy jednak pamiętać, że sam udział w takich targach może niewiele wnieść w naszą karierę zawodową. Podobnie jak w przypadku aplikacji drogą internetową, trzeba po prostu wiedzieć, jak się wyróżnić na tle innych kandydatów. Oprócz poznania oferty firmy i jej specyfiki działania, dobre jest przygotować wcześniej zwięzłą prezentację swojej osoby (lista osiągnięć i zalet). Ważny jest stonowany ubiór, przygotowanie różnych wersji CV i życiorysu pod kilka wybranych firm, utrzymanie kontaktu z rekruterem po targach (np. zabranie wizytówki), a nawet przyjście w odpowiedniej porze (po południu na każdym stoisku będzie mnóstwo CV, a rekruterzy będą już zmęczeni).

Polecenia znajomych

Dobrym pomysłem, który sprawdza się coraz częściej w trakcie poszukiwania dobrej oferty pracy, stanowi pomoc znajomych. Najłatwiej wypytać ich, czy w firmie, w której pracują, nie jest potrzebny nowy pracownik. Do takiej pomocy zachęca tzw. system poleceń pracowniczych. W wielu firmach, szczególnie w branży informatycznej, gdzie trudno o doświadczonego pracownika, prowadzony jest program ułatwiający dotarcie do kandydatów pasywnych (do których ciężko dotrzeć). To korzystne rozwiązanie dla firmy, ponieważ oszczędza czas i koszty związane z procesem rekrutacji. Korzyść odnosi również zarówno polecający (otrzymuje za udział w procesie ustalone przez firmę wynagrodzenie), jak i sam kandydat, który w ostatecznym rozrachunku może otrzymać wymarzoną pracę.

Oceń artykuł
0/5 (0)