Wielkimi krokami zbliża się czas, w którym przyjdzie nam ubiegać się o zwrot nadpłaconego podatku dochodowego. W przyszłym roku pieniądze z tego tytułu będą mogli otrzymać również emeryci. Wynika to z faktu, że decyzją rządu PiS trzynasta emerytura i czternasta emerytura zostały objęte obowiązkiem odprowadzenia od nich zaliczki na podatek dochodowy.

zwrot-podatku-dla-emerytów

Zwrot podatku dla emerytów – kto może się o niego ubiegać? Kiedy będzie zwrotu podatku z PIT? Jak się o niego ubiegać? Ile dostaną emeryci? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w niniejszym materiale.

Zwrot podatku dla emerytów. W jakiej wysokości?

Zwrot podatku 2024 jest już coraz bliżej – tym razem otrzymać go będą mogli również emeryci. Wynika to z faktu, że opodatkowana została trzynasta emerytura (oraz czternasta emerytura). Niemniej, zwrot podatku nie dotyczy wszystkich emerytów – otrzymać go będą mogli wyłącznie Ci emeryci, których dochód w roku 2023 nie przekroczył 30 000 złotych.

Największy zwrot podatku w przypadku emerytów wyniesie 412 złotych. Dotyczy on tych osób, które otrzymują świadczenie w wysokości 2 100 złotych brutto. Średnio zwrot podatku dla emerytów wyniesie jednak ok. 258 złotych.

Kiedy zwrot podatku z PIT 2024? Jak się ubiegać?

Swoje zeznania podatkowe można będzie składać do właściwego dla siebie Urzędu Skarbowego już 15 lutego 2024 roku. Do kiedy można składać deklaracje PIT? Aż do 30 kwietnia 2024 roku. Niemniej, im szybciej uda nam się złożyć właściwą deklarację, tym szybciej otrzymamy należny nam zwrot. Średni czas oczekiwania na zwrot podatku to dwa tygodnie, jednak zgodnie z ustawą, Urząd Skarbowy ma znacznie więcej czasu na dopełnienie formalności – wpływ na ten czas ma w dużej mierze podatnik.

Jeżeli zamierzamy rozliczać się z sposób tradycyjny, a więc poprzez złożenie deklaracji podatkowej w Urzędzie Skarbowym w formie fizycznej (również drogą pocztową), to na zwrot podatku możemy czekać nawet 3 miesiące. Jeśli jednak dopełnimy formalności elektronicznie, za pośrednictwem dedykowanego temu celowi portalu, to pieniądze trafią na nasze konto w ciągu maksymalnie 45 dni.

Oceń artykuł
5/5 (1)