Gigantyczna inflacja, która rozpędziła się za rządów PiS, niestety nie zamierza zwalniać po zmianie ekipy rządzącej. Zerowy VAT na żywność miał być jednym z narzędzi, które miały hamować drenaż portfeli Polaków. Przepisy w tej materii wygasają jednak w najbliższym roku i to od Donalda Tuska będzie zależało, czy zerowy VAT na żywność w 2024 roku zostanie utrzymany.

stawka-vat-na-żywność

Co dokładnie obejmuje zerowy VAT na żywność? Czy stawka VAT 0% na żywność zostanie przedłużona o kolejny rok? Jaki wpływ na tego rodzaju zmiany ma Unia Europejska? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w niniejszym materiale.

Donald Tusk deklaruje przedłużenie zerowego VAT-u na żywność – co na to UE?

Stawka 0% VAT na żywność obowiązuje w Polsce od lutego 2022 roku – był to element „tarczy antyinflacyjnej”, wprowadzonej przez rząd Prawa i Sprawiedliwości. Przepis ma obowiązywać wyłącznie do końca roku 2023, jednak istnieje niezerowa szansa, że rząd Donalda Tuska przedłuży zerowy VAT na żywność na cały rok 2024.

Niemniej, ze względu na partycypację Polski w Unii Europejskiej, decyzja na ten temat nie może być w pełni suwerenna – zgodę na taki ruch musi wyrazić Komisja Europejska. Wiele wskazuje jednak na to, że Unia Europejska pozwoli Polsce na przedłużenie ważności omawianych przepisów, a po stronie Koalicji Obywatelskiej jest częściowa wola ku temu, by zwolnienie z VAT utrzymać w mocy na cały kolejny rok.

„VAT na żywność powinien wrócić do 5%” – doradca Tuska nie pozostawia złudzeń

Jak podaje serwis money.pl, utrzymanie zerowego VAT-u na żywność może być jedynie mrzonką – nawet pomimo zgody Komisji Europejskiej. „Stoję na stanowisku, że VAT na żywność powinien wrócić do 5%” – powiedział Andrzej Domański, jeden z najbliższych doradców Donalda Tuska.

Eksperci zauważają, że taka deklaracja z ust człowieka o takiej pozycji, w zasadzie całkowicie przekreśla szanse na utrzymanie zerowego VAT-u na żywność. Andrzej Domański jest bowiem nie tylko autorem programu gospodarczego partii Tuska, ale również najpoważniejszym kandydatem do objęcia w niedalekiej przyszłości pozycji Ministra Finansów.

VAT 0% na żywność – co dokładnie obejmuje?

Zerowy VAT na żywność w dużym stopniu wpływa pozytywnie na portfele Polaków, choć oczywiście nie jest rozwiązaniem wystarczającym dla spokojnego i dostatniego życia. Zerową stawką objęte jest między innymi mięso, ryby, produkty mleczarskie, miód, jajka, orzechy, warzywa czy owoce. VAT 0% dotyczy również przetworów i wyrobów z owoców, warzyw, ryb czy mięsa.

Podniesienie podatku VAT na rzeczone wyroby na pierwszy rzut oka nie wydaje się być zbyt traumatycznym doświadczeniem dla gospodarki (wszak mówimy jedynie o 5%) ale Polacy z całą pewnością odczują kolejny „skok” na swoje pieniądze – szczególnie ci najbiedniejsi, którzy już dziś ledwo wiążą koniec z końcem.

Oceń artykuł
5/5 (1)