Technologia druku 3D jest stosunkowo nowa, choć rozwija się niezwykle prężnie na wielu polach. W związku z coraz większą dokładnością urządzeń drukujących i wykorzystywaniem rzeczonej technologii w niemal każdym sektorze gospodarki, najnowsze artykuły branżowe stawiają śmiałe tezy, że oto na naszych oczach, świat science-fiction zaczął przenikać się z rzeczywistym. Jednak czym tak naprawdę jest druk 3D i czy naprawdę jest to tak przełomowa technologia? Jakie są koszty założenia tego typu działalności i czy faktycznie jest to dobry pomysł na biznes? O czym trzeba pamiętać przy zakładaniu tego typu działalności? Dlaczego druk 3D zalicza się do biznesu przyszłości? Na te i inne pytania, odpowiadamy w niniejszym artykule.

drukarnia-3D-pomysł-na-biznes

Czym właściwie jest drukarnia 3D?

Każda drukarnia 3D może być inna – jej charakter determinują firmy, dla których te świadczą swoje usługi. Podstawowa różnica dla przedsiębiorcy, który chciałby postawić swoje pierwsze kroki w tej branży, może polegać przede wszystkim na wykorzystywanej technologii, a więc drukarkach i filamentach. Oczywiście idą za tym odpowiednie wymagania lokalowe – przemysłowy druk 3D może wymagać kilkudziesięciu metrów kwadratowych powierzchni, zaś w przypadku druku 3D dotyczącego zabawek czy przedmiotów ozdobnych, może Ci wystarczyć Twój własny pokój.

Osoby posiadające wiedzę z zakresu tworzenia projektów w 3D, z całą pewnością są nieco uprzywilejowane w przypadku wejścia do branży. Będą bowiem mogły zaoszczędzić nawet kilka tysięcy złotych, które w innym przypadku, zmuszone byłyby wydać na usługi specjalistów od grafiki komputerowej. Co warto podkreślić to fakt, że druk 3D to biznes nagradzający kreatywność – możliwości wykorzystania drukarki 3D są niemal nieograniczone, podobnie jak ilość różnego rodzaju materiałów, dzięki którym mogą powstawać wydruki.

Drukowanie przestrzenne to mimo wszystko dość ryzykowna inwestycja, a sama branża druku 3D jest dosyć hermetyczna (przynajmniej w Polsce). Technologie addytywne, choć upowszechniają się na rynku coraz agresywniej, nadal nie znajdują pełni zrozumienia i zaufania wśród wielu branż i firm. Niemniej, jako, że mówimy o sektorze nowoczesnych technologii, znalezienie inwestorów chętnych na wsparcie naszej koncepcji, może być wyjątkowo proste, szczególnie w asyście portali crowdfundingowych.

Dochodzi tu zatem do zauważalnego paradoksu. Z jednej strony, mamy rynek tylko dla odważnych, wymagający wszechstronnej znajomości wielu branż, czy zagadnień z zakresu marketingu, oraz oczywiście projektowania przestrzennego. Doświadczenie w innych sektorach również jest nie do przecenienia. Z drugiej jednak strony, jeżeli Twój pomysł na biznes będzie wystarczająco kreatywny, a jakość świadczonych usług i drukowanych produktów nienaganna, to nie tylko będziesz mógł liczyć na solidne wsparcie inwestorów, ale także na prężny i zyskowny rozwój w jednej z czołowych branż nowej ery.

Jak otworzyć drukarnię 3D?

W teorii, kompetencje przedsiębiorcy, pragnącego otworzyć drukarnię 3D, różnić się mogą w zależności od rozmiarów inwestycji i kosztów, jakie ta za sobą pociągnie. Jeśli Twoim celem jest wytwarzanie wysokiej jakości figurek, czy innego rodzaju zabawek, samodzielnie i w obrębie własnego mieszkania, to dobrze byłoby, żebyś wiedział co nieco na temat tworzenia projektów 3D – wówczas Twoje koszty początkowe obniżą się do zakupu drukarki i filamentów. Jeśli jednak chodzi Ci po głowie druk przemysłowy, związany z produkcją precyzyjnych elementów na dużą skalę (np. części zamienne do maszyn), wówczas musisz być świadom, że inwestycja pochłonie nawet kilkaset tysięcy złotych.

Nie ulega więc wątpliwości fakt, że zanim postawisz swój pierwszy krok w druku 3D, musisz zastanowić się nad tym, w jakich branżach będziesz szukał swoich klientów. A trzeba Ci wiedzieć, że wiodące kategorie, pozostawiają spore pole do popisu wszystkim tym, których natura obdarowała wyobraźnią.

Branża druku 3D – gdzie wykorzystuje się tę technologię?

Początkowo, mało kto spodziewał się, że dzięki technologii druku 3D, będziemy mogli w ciągu kilku chwil drukować nie tylko makiety przemysłowe czy zabawki, ale również domy, mosty, szereg rozmaitych podzespołów dla branży IT, czy nawet jedzenie! Można by wręcz zaryzykować stwierdzenie, że możliwości technologiczne druku 3D są nieograniczone, a wytworzenie dowolnych produktów ograniczać będą wyłącznie zastosowane materiały.

Trudno się zatem dziwić, że drukowanie przestrzenne przyciąga ku sobie tak wielu technofilów, pragnących zadziwić swojego klienta jak najciekawszym rozwiązaniem. A który rodzaj biznesu budzi w Tobie największe zainteresowanie?

Medycyna

Sektor medyczny pokłada w druku 3D ogromne nadzieje. Już teraz drukarki 3D, bez trudu tworzą rozmaite protezy z odpowiedniego metalu (tytan, stal chirurgiczna) czy niezbędne lekarzom narzędzia, a rozwój technologii pozwoli nawet na tworzenie sztucznych organów. Warto byłoby, aby przedsiębiorca zajmujący się drukiem medycznym, miał choćby podstawową wiedzę w rzeczonym zakresie, lub by zatrudniał powiązanych z medycyną specjalistów – w innym przypadku, biznes zapewne spali na panewce.

Budownictwo

Choć wydaje się to nieprawdopodobne, to zastosowanie odpowiednich materiałów i urządzeń do druku 3D, pozwala na tworzenie nie tylko podstawowych elementów konstrukcyjnych budynków, dróg, czy mostów, ale nawet na wytwarzanie ich w całości. Przedsiębiorca nadal jednak musi spełniać przewidziane ustawą przepisy prawa budowlanego, a choć powstałe w ten sposób konstrukcje nie są wadliwe, to urzędnicy nieprzystosowani do nowych rozwiązań, mogą na nie patrzeć bardzo niechętnym okiem.

Przemysł

Aktualnie, szeroko pojęty przemysł, najczęściej korzysta z usług druku 3D. Zależnie od potrzeb określonego przedsiębiorstwa, drukarnia może produkować dlań części zamienne do wszelakich urządzeń, makiety, czy prototypy. Zamówienie określonych części czy prototypów w drukarni 3D, jest dużo tańsze i szybsze, aniżeli wytworzenie ich metodami przemysłowymi.

Gastronomia

Niektórzy łapią się za głowę słysząc o drukowaniu czekoladek, czy innego rodzaju słodyczy, ale tak naprawdę nie ma w tym nic dziwnego. Biorąc pod uwagę jakość i rodzaj zastosowanego materiału, a także sam proces produkcji jedzenia w drukarkach 3D, zamiast konfundować się terminologią właściwą dla urządzenia Gutenberga, należałoby raczej uznać, że jest to po prostu usprawnienie aktualnie istniejących linii produkcyjnych.

Zabawki i dekoracje

Wszelkiego typu zabawki, figurki, elementy dekoracyjne i im podobne, to zdecydowanie najłatwiejsze w wytworzeniu produkty, jakie można uzyskać za pomocą druku 3D. W przeciwieństwie do dziedziny medycznej, budowlanej, czy przemysłowej, tego rodzaju działalność możesz rozpocząć we własnym domu, o ile tylko zakupisz odpowiednią drukarkę i filamenty, a także masz choćby szczątkowe pojęcie na temat projektowania 3D.

Koszt inwestycji jest niski, a jeśli Twój pomysł na biznes jest w tej materii naprawdę kreatywny, to masz szansę na zarobienie sporej ilości gotówki.

Usługi projektowania dla klientów indywidualnych

Trudno przewidzieć potrzeby wszystkich firm, jakie mogą zgłosić się do Ciebie z prośbą o dostawę odpowiednich wydruków. Niemniej, projektowanie na zlecenie, szczególnie w przypadku małych, świeżych firm, powinno być główną osią obsługi. W ten sposób nie tylko nabywasz cenne doświadczenie i wiedzę branżową, ale również rozbudowujesz swoją markę, by w ciągu paru lat stać się szerokiej sławy potentatem.

jak-otworzyć-drukarnię-3D

Druk 3D – niezbędne wydatki, by otworzyć własny biznes

Technologia druku 3D, to tak naprawdę temat-rzeka. Ilość sposobów, na jakie możesz rozpocząć swoją działalność w branży, jest w praktyce uzależniona wyłącznie od Twoich preferencji i kreatywności, więc trudno przewidzieć, czego tak naprawdę będziesz potrzebować na start. Naturalnie jednak, jest kilka elementów bazowych, jakie Twój biznesplan powinien zrewidować, zanim przyjmiesz pierwsze zamówienie.

Drukarki 3D

Wśród wszystkich przedmiotów, narzędzi i materiałów, drukarki 3D stanowią chyba najbardziej oczywisty element Twojego przyszłego biznesu – bez nich nie będziesz w stanie niczego drukować. Ich ceny są bardzo różne.

Najprostsze z maszyn, które powinieneś wykorzystywać raczej w celach treningowych, lub do wyjątkowo mało wymagających zleceń, możesz zakupić już za 1 000 złotych. Ceny tych poważniejszych urządzeń, zamykają się w granicach od 7 000 złotych, do 12 000 złotych. Z kolei przemysłowe drukarki, to każdorazowo koszt kilkudziesięciu tysięcy złotych – począwszy od 20 000, a na kilkuset tysiącach skończywszy.

Filamenty

Filamenty do drukarek 3D, stanowią główny budulec Twoich przyszłych wydruków – można by rzecz ująć tak, że są tym samym, czym jest tusz w drukarkach atramentowych. Istnieją różne rodzaje filamentów, przeznaczonych dla różnych typów drukarek i różnych rodzajów wydruków – najpopularniejsze są polimerowe i gumowe, choć w przypadku druku przemysłowego, nietrudno o filamenty drewniane czy metalowe. Koszty mogą być różne – podstawowe filamenty „na start” to koszt kilkuset złotych.

Koszty obsługi serwisowej

Jeżeli w swojej działalności zamierzasz używać jednej, czy dwóch drukarek, nieprzeznaczonych do druku przemysłowego, to nie powinieneś się martwić się serwisem. Oczywistym jest, że każda maszyna może prędzej czy później ulec jakiejś awarii, wymagając interwencji wykształconego technika.

Niemniej, jeżeli chcesz stworzyć istny park maszynowy, wypełniony po brzegi najrozmaitszymi drukarkami, wówczas osobiste dbanie o ich stan może Cię przerosnąć – będziesz potrzebował kogoś, kto zajmie się ich konserwacją i audytem technicznym, a w razie potrzeby, dokona niezbędnych napraw. Koszt zatrudnienia takiego pracownika, to kolejnych kilka tysięcy złotych w skali miesiąca.

Wymagania lokalowe

W tym przypadku, również wiele zależy od Twoich potrzeb. Dla niewielkiej produkcji zabawek czy elementów ozdobnych, wystarczy Ci dowolny lokal, umożliwiający swobodne poruszanie się. W przypadku druku przemysłowego, niezbędne będzie wynajęcie (bądź kupno) hali produkcyjnej, a jeśli po głowie chodzi Ci uderzenie w druk dla branży budowlanej (zasadniczo słabo rozwinięty sektor w Polsce) to inwestycja lokalowa może Cię kosztować miliony złotych.

Skąd wziąć pieniądze na taką inwestycję?

Jeżeli nie posiadasz wystarczających funduszy na rozpoczęcie biznesu, a wzięcie kredytu również nie wchodzi w grę, to nadal nie masz powodów do zmartwień. Jednym z najbardziej standardowych sposobów na zdobycie kapitału w tej sytuacji, jest skorzystanie z rozmaitych programów wsparcia, oferowanych zarówno przez krajowy rząd, jak i Unię Europejską.

Niemniej, warto pochylić się nad nieco nowszym rozwiązaniem, które zdobywa na popularności szczególnie w sektorze nowoczesnych technologii. Mowa tutaj oczywiście o crowdfundingu, gdzie prywatni inwestorzy udzielają wsparcia wszelkiej maści start-upom, czy po prostu kreatywnym pomysłom.

Niestety, nawet w tym przypadku sprawa nie jest banalna – żeby zachęcić inwestorów do wpłat, będziesz musiał zaoferować im coś w zamian. Niekoniecznie musi to być partycypacja w Twoim biznesie – często wystarczy produkt końcowy po znacznie obniżonej cenie. Warto również zadbać o samą stronę marketingową swojej kampanii crowdfundingowej. Wbrew pozorom, nie jest to ani łatwe, ani tanie. Na szczęście, za określoną opłatą, możesz skorzystać z pomocy specjalistów – ewentualnie postarać się samodzielnie zadbać o właściwą dla siebie reklamę, lecz miej na uwadze, że jest to całkiem pracochłonna czynność.

Drukowanie 3D – czy to dobry pomysł na biznes?

W przypadku druku 3D, zdecydowanie możemy mówić, że jest to technologia przyszłości, która zadziwi nas jeszcze niejednokrotnie. Niezliczona ilość jej zastosowań w niemal każdym sektorze gospodarki sprawia, że zdecydowanie warto w nią inwestować – najpewniej, w przeciągu kilku lat, drukowanie przestrzenne stanie się jedną z wiodących gałęzi światowej ekonomii.

Jedynym pytaniem, jakie musisz sobie zadać przed rozpoczęciem przygody w tym biznesie, jest pytanie o niszę, w której chcesz się wyspecjalizować. Pamiętaj, że nawet najdalsza podróż zaczyna się od pierwszego, małego kroku, więc nie musisz od razu porywać się z motyką na słońce, starając się o zainwestowanie niebotycznych sum w projekt, co do którego rentowności nie jesteś pewien. Być może dziś wystarczy Ci jedna drukarka w kącie pokoju i ogłoszenie na internetowym portalu, by z biegiem lat zmienić się w międzynarodową korporację? Kluczem do sukcesu jest rozsądny biznesplan i konsekwencja w działaniu – dzięki nim można osiągnąć każdy szczyt.

Oceń artykuł
5/5 (1)