Słownik geograficzny Królestwa Polskiego z roku 1880 określa Wejherowo jako stolicę Kaszub. Miasto zostało założone w 1643 roku, a siedem lat później uzyskało prawa miejskie. W ostatnich latach liczba mieszkańców znacznie wzrosła – Wejherowo to miasto godne uwagi, które oferuje dostęp do wielu ciekawych instytucji kultury. Dziś sprawdzimy, jak prezentuje się obecnie wejherowski rynek pracy. Dowiesz się również, którzy pracownicy są pilnie poszukiwani i nie będą mieli żadnych problemów z szybkim znalezieniem zatrudnienia. Zapraszamy do lektury!

Wejherowo – rynek pracy

Wejherowo jest bardzo atrakcyjnym miastem dla turystów, a obsługa ruchu turystycznego jest ważnym sektorem tworzącym wiele miejsc pracy. Duża część mieszkańców Wejherowa pracuje w branży gastronomicznej oraz hotelarskiej. Innymi branżami, które mają duży udział w tworzeniu stanowisk, są budownictwo oraz przemysł. Duża część zatrudnionych związana jest również z pracą umysłową i biurową. Jak wynika z powyższego, oferty pracy w Wejherowie dotyczą najrozmaitszych profesji, z każdej branży znajdziemy ogłoszenia.

Miasto jest również dobrym miejscem na prowadzenie własnej działalności gospodarczej. W Wejherowie powstaje wiele nowych inwestycji, również mieszkaniowych. Warto tutaj wspomnieć, że 2021 roku, miasto otrzymało tytuł Gminy Przyjaznej Biznesowi w kategorii „Miasto powyżej 30 tys. mieszkańców” (ranking Dziennika Bałtyckiego). Miasto od lat stara się przyciągać nowych inwestorów i tworzyć optymalne warunki dla przedsiębiorców pragnących prowadzić tu swoje firmy. Władze miasta zastosowały wiele ciekawych rozwiązań, np. wprowadzając czynsze za dzierżawę lokali w wysokości 1 zł podczas pandemii, czy zainteresowanie przedsiębiorców działaniami na rzecz miasta u władz regionalnych.

Wejherowo – kto szybko znajdzie zatrudnienie?

W Wejherowie praktycznie w każdej branży znajdziemy wolne stanowiska. Bardzo dużo stanowisk oferują przedsiębiorstwa działające w branży przemysłowej. Liczne miejsca pracy tworzą firmy meblarskie, budowlane i motoryzacyjne. Nie brakuje również ofert dotyczących logistyki. W mieście jest duże zapotrzebowanie na kierowców samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych oraz magazynierów. Praca czeka również na betoniarzy, murarzy i tynkarzy, zbrojarzy, robotników budowlanych, pracowników robót wykończeniowych oraz dekarzy.

W branży medycznej również znajdą się wolne miejsca: brakuje pielęgniarek, położnych, lekarzy, ratowników medycznych oraz opiekunów osób starszych i niepełnosprawnych. Poszukiwani są również psycholodzy i psychoterapeuci oraz fizjoterapeuci. W dobrej sytuacji są również elektrycy oraz elektromechanicy, a także elektromonterzy. Pracę znajdą nauczyciele (przedmiotów ogólnokształcących, praktycznej nauki zawodu, przedmiotów zawodowych, przedszkoli, a także szkół specjalnych i oddziałów integracyjnych). Do zawodów deficytowych w Wejherowie należą również kucharze i pomoce kuchenne, a także pracownicy służb mundurowych, przetwórcy mięsa i ryb, fryzjerzy i kierowcy autobusów. Pracownicy fizyczni w produkcji i pracach prostych również nie powinni mieć powodów do zmartwień.

Praca Wejherowo – jak szybko znaleźć posadę?

  • Pracownicy Powiatowego Urzędu Pracy w Wejherowie na ul. Usługowej 11, pomogą każdej osobie bezrobotnej, szukającej pracy w mieście. Pomoc ta jest dwutorowa – zapoznamy się zarówno z listą ofert pracy, jak i skutecznymi sposobami na poprawę naszych kwalifikacji. Możemy skorzystać m.in. z możliwości przebranżowienia, dotacji na studia podyplomowe, a także dofinansowania na założenie własnej działalności gospodarczej. Urząd Pracy umożliwia również wzięcie udziału w kursie lub szkoleniu zawodowym.
  • Lokalne media również będą dobrym źródłem ofert. Pracodawcy wciąż chętnie umieszczają swoje ogłoszenia w regionalnej gazecie czy radiu.
  • Internet to najbardziej powszechne źródło ofert; warto często zaglądać na portale ogłoszeniowe. Znajdziemy tam długie listy ogłoszeń – wystarczy w wyszukiwarkę wpisać praca Wejherowo.
  • W Wejherowie nie brak również ofert pracy dla osób bez doświadczenia. W takich sytuacjach szczególnie ważne będzie wykazanie się chęcią do nauki, umiejętnością pracy w zespole, czy dobrą komunikatywnością. Są to tzw. kompetencje miękkie, które warto ćwiczyć każdego dnia, poprzez np. częste kontakty z ludźmi i analizowanie własnych zachowań.

Wejherowo – z czego słynie miasto?

Dla gospodarki miasta ważnym sektorem jest turystyka; miasto jest bardzo atrakcyjne dla zwiedzających. Znajduje się tutaj wiele zabytków, ale również terenów zielonych, które przyciągają osoby kochające aktywność na świeżym powietrzu. Zabytkiem, o którym nie wypada nie wspomnieć, jest Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej. Muzeum to znajduje się w Pałacu Keyserlingków i Przebendowskich; zachwyca niezwykle bogatymi zbiorami. Wśród eksponatów znalazły się cenne zabytki muzyki i piśmiennictwa; oprócz tego muzeum jest ośrodkiem życia kulturalnego.

Będąc w mieście, koniecznie odwiedź ratusz miejski, dworzec kolejowy z 1868 roku, wspaniałe kamienice z XIX/XX wieku oraz budynek sądu z wieku XIX. Każdy turysta powinien zobaczyć Plac Wejhera (z pomnikiem założyciela miasta) oraz klasztor franciszkanów. Jeżeli kochasz przyrodę i zieleń, skorzystaj ze szlaków rowerowych i pieszych w Wejherowie. Szlak Wejherowski liczy aż 55 km; Szlak Puszczy Darżlubskiej to kolejna malownicza opcja.

Oceń artykuł
0/5 (0)