Wałbrzych ma wiele do zaoferowania swoim mieszkańcom, jest to dolnośląskie miasto, położone wśród gór i krętych dolin. Wałbrzych zapewnia łatwy dostęp do usług, kultury, edukacji czy ochrony zdrowia. Z drugiej strony miasto obfituje w piękne widoki oraz urokliwe tereny zielone. Dlatego jest to miejsce chętnie zamieszkiwane przez rodziny z dziećmi. W ostatnich latach wiele osób przeprowadziło się do tego miasta. Dziś sprawdzimy, jak wygląda rynek pracy w Wałbrzychu. Które zawody mogą liczyć na najlepsze oferty? Czy osoby bez doświadczenia mają szansę na zatrudnienie?

Wałbrzych – gospodarka a oferty pracy

Obecnie w Wałbrzychu można wskazać kilka sektorów gospodarki szczególnie wyróżniających się pod względem miejsc pracy. W mieście powstało wiele fabryk i przedsiębiorstw, które dają zatrudnienie wielu mieszkańcom. Przemysły takie jak: szklarski, chemiczny, włókienniczy, ceramiczny oraz budowlany są bardzo dobrze rozwinięte w Wałbrzychu. Rozwinięta jest również branża spożywcza oraz maszynowa.

Dla mieszkańców regionu nie bez znaczenia pozostaje obecność fabryk znanych marek: Ronala, Metzelera, Cesranitu, Faurecii, a także Toyoty. Fabryki te mogły powstać dzięki Wałbrzyskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej „Invest Park”. W mieście powstaje dużo nowych inwestycji, w tym budynków mieszkalnych, a lwia część starych mieszkań jest remontowana.

Wałbrzych – rynek pracy

  • Wałbrzyski rynek pracy jest stabilny, miasto może pochwalić się stosunkowo niskim bezrobociem – wskaźnik jest niższy od krajowego. Miasto dobrze wypada również na tle województwa.
  • Jak się okazuje, miasto jest bardzo przyjazne dla przedsiębiorców. W Wałbrzychu funkcjonuje wiele dobrze prosperujących firm, tworzących liczne miejsca pracy.
  • Mikrojednostki stanowią najliczniejszą grupę, jednak nie brakuje również firm małych, średnich, dużych i bardzo dużych.
  • Dobrą wiadomością jest również to, że przedsiębiorstwa te obejmują rozmaite branże. W mieście nie brakuje firm budowlanych, z branży nieruchomości, hurtowni, sklepów czy punktów naprawczych.
  • Turystyka jest bardzo ważnym elementem życia miasta; obecne są tutaj również przedsiębiorstwa działające w zakresie odzieżowym oraz motoryzacyjnym.

Praca Wałbrzych – kto może liczyć na najwięcej ofert?

Biorąc pod uwagę budowę nowych inwestycji mieszkaniowych, łatwo domyślić się, że pracownicy budowlani często pojawiają się w ofertach. Pracę często oferuje się również magazynierom, kierowcom, pakowaczom ręcznym, pracownikom produkcji w firmach motoryzacyjnych, laborantom i agentom ubezpieczeniowym. Na rozmaite oferty mogą również liczyć specjaliści ds. kadr i płac oraz kasjerzy i sprzedawcy w marketach.

Rynek pracy w Wałbrzychu zapewnia korzystne położenie zawodom takim jak: pracownicy porządkowi, monterzy instalacji, księgowi/księgowe, nauczyciele, monterzy instalacji, dietetycy, sprzątacze/sprzątaczki i fryzjerzy. Warto pamiętać, że część z tych ofert nie dotyczy pracy na pełny etat. Do zawodów deficytowych należą również zawody z branży TSL, gastronomicznej (w tym kucharze, kelnerzy i szefowie kuchni), hotelarskiej (recepcjoniści, pokojowe). Co ciekawe prognozy z poprzedniego roku wykazały brak zawodów nadwyżkowych. Oznacza to, że w większości przypadków możemy liczyć na szybkie zatrudnienie i duży wybór ofert.

Praca Wałbrzych – oferty dla osób bez doświadczenia

W związku z obecnością różnych przedsiębiorstw w Wałbrzychu, osoby bez doświadczenia, które np. są w trakcie nauki, mogą w krótkim czasie znaleźć atrakcyjną pracę. Co ważne, wiele firm oferuje pakiety szkoleń, które nauczą pracownika wszystkich niezbędnych umiejętności. Takie propozycje często dotyczą np. pracowników magazynów. Kierowcy C + E bez doświadczenia również znajdą pracę, podobnie jak osoby szukające posady w branży handlowej. Podczas poszukiwań warto skorzystać z różnych źródeł, jednym z nich będzie Internet. Po wpisaniu praca Wałbrzych bez doświadczenia z pewnością znajdziemy kilka ciekawych dla nas ofert. Warto również skorzystać z pomocy w urzędzie pracy, gdzie możemy wziąć udział w kursach i szkoleniach podnoszących nasze kwalifikacje na rynku pracy.

Wałbrzych – górnictwo i strefa ekonomiczna

Początki miasta wiązały się głównie z bartnictwem oraz myślistwem, następnie rozwinęło się rolnictwo oraz hodowla bydła. Wałbrzych słynął z górnictwa i intensywnej eksploatacji złóż węgla. Pierwsze wzmianki o wałbrzyskiej kopalni pochodzą z XIV wieku; gwałtowny rozwój górnictwa nastąpił w wieku XIX wskutek wywozu urobku koleją. W 1861 roku powstał urząd górniczy. Kolejny wiek to dalszy rozwój górnictwa, jednak w roku 1990 zaczął się proces zamykania kopalń węgla kamiennego. Uznano, że kopalnie są nierentowne; likwidacja górnictwa zapoczątkowała działania restrukturyzacyjne. Cała sprawa do dziś budzi kontrowersje, władzom zarzuca się, że znacznie skróciły cały proces, a dotacje były niewystarczające. Rekompensatą za zamknięte kopalnie było powołanie Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej „Invest Park”.

Strefa ekonomiczna została założona w roku 1997; miała kluczowe znaczenie w odbudowie gospodarki Wałbrzycha po zamknięciu kopalń. Do jej zadań należy zachęcanie do prowadzenia działalności gospodarczej na terenie WSSE oraz inne działania mające na celu rozwój gospodarczy regionu.  Jest największą taką strefą w Polsce, zajmuje aż 3500 ha terenu, a w jej skład wchodzi 190 przedsiębiorstw. Strefa od początku swojej działalności świetnie sobie radziła, dlatego też konsekwentnie powiększano jej obszar. W 2004 roku ustanowione nowe podstrefy – żeby tak się stało, należało spełnić pewien warunek. Konieczna była realizacja nowej inwestycji, która stworzy min. 500 nowych miejsc pracy lub wartej co najmniej 40 mln Euro. Obecnie WSSE obejmuje aż 51 podstref, 28 z nich leży na terenie województwa dolnośląskiego. Dzięki niej powstało ok. 45 tys. nowych miejsc pracy.

Oceń artykuł
5/5 (1)