Piaseczno charakteryzuje się stabilnym rynkiem pracy, oferty są różnorodne, a zawodów deficytowych jest tutaj sporo. Miasto szybko się rozwija, powstaje w nim dużo nowych inwestycji, a mali przedsiębiorcy chętnie zakładają tutaj nowe firmy. Dziś sprawdzimy, które zawody mogą liczyć na szybkie zatrudnienie i atrakcyjną posadę. Doradzimy również, jak znaleźć pracę w Piasecznie. Zapraszamy do lektury!

Praca Piaseczno – jak wygląda tutejszy rynek pracy?

Piaseczno to niewielka miejscowość – jest częścią aglomeracji Warszawskiej, liczy niecałe 50 tys. mieszkańców, a prawa miejskie otrzymało już w roku 1429. Jest to zatem miasto o długiej i bogatej historii, należy do najstarszych miast swojego regionu. Bliskość stolicy ma kluczowe znaczenie w rozwoju miasta, gospodarka Piaseczna konsekwentnie ulega poprawie. Rynek pracy jest stabilny – stopa bezrobocia od lat utrzymuje się na stosunkowo niskim poziomie. Wskaźnik ten jest znacznie niższy od stopy bezrobocia w województwie mazowieckim czy w całym kraju. Sektor usługowy, a także przemysł i budownictwo mogą pochwalić się wysokim zatrudnieniem. Branże te mają duże znaczenie dla rozwoju gospodarczego miasta.

Praca Piaseczno – które zawody są najbardziej poszukiwane?

Piaseczno to miasto przyjazne dla inwestorów (również zagranicznych). Powstaje tu wiele nowych przedsiębiorstw, a także budynków mieszkalnych. Dlatego też na szybkie zatrudnienie mogą liczyć pracownicy budowlani – tynkarze, murarze, cieśle, dekarze, betoniarze, technicy budownictwa. Osoby pracujące w branży gastronomicznej, a zatem kucharze, przetwórcy ryb i mięsa, pomocnicy kuchenni również nie powinni mieć powodów do zmartwień, podobnie, jak osoby zajmujące się ochroną zdrowia: lekarze, pielęgniarki, psycholodzy, ratownicy medyczni i fizjoterapeuci. Braki kadrowe w branży medycznej widoczne są w całym kraju, a Piaseczno nie odbiega tutaj od innych miejscowości.

logo firmy Doradca Klienta OCHNIK Designer Outlet
Piaseczno
Ochnik S.A.
(464 - liczba opinii)
Wyślij CV
logo firmy Właściciel Punktu Kurierskiego
Piaseczno
Pakersi Kamil Kik
(56 - liczba opinii)
Wyślij CV
logo firmy Ajent Punktu Kurierskiego
Piaseczno
Pakersi Kamil Kik
(56 - liczba opinii)
Wyślij CV
Aplikuj na wiele ofert

Dużo wolnych posad znajdziemy również w branżach TSL, motoryzacyjnej, czy e-commerce. Spedytorzy i logistycy, zaopatrzeniowcy i dostawcy, kierowcy samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych, blacharze i lakiernicy samochodowi, a także mechanicy mogą przebierać w ofertach. Zawody z dziedzin takich jak: edukacyjna, elektryczno-elektroniczna, pomoc społeczna, a także rolno-hodowlana i leśno-ogrodnicza są w bardzo dobrej sytuacji, jeżeli chodzi o liczbę ofert. W Piasecznie dużo ofert kierowanych jest do osób pragnących pracować na niepełny etat lub dorywczo. Mowa tutaj o m.in.: woźnych, dozorcach, gospodarzach obiektów, pracownikach produkcji, pracownikach służb mundurowych, spawaczach i pokojówkach.

Praca Piaseczno – zawody deficytowe i nadwyżkowe

Wyżej wymienione zawody są w naprawdę dobrej sytuacji. Mogą liczyć na dużą liczbę ofert, a co za tym idzie małą konkurencję, większy wybór i atrakcyjne propozycje. Jak w każdym mieście z drugiej strony mamy jednak grupę należącą do zawodów nadwyżkowych. W takim przypadku ofert będzie mniej, a aplikujących bardzo dużo. Architekci krajobrazu należą właśnie do takich zawodów. Sekretarki i asystenci również nie mogą liczyć na pewne zatrudnienie, podobnie jak pracownicy administracyjni i biurowi. Zainteresowanie ofertami pracy w tych profesjach będzie ogromne, dlatego każde ogłoszenie będzie znikać bardzo szybko. Ważne będzie tutaj bardzo częste zaglądanie do portali ogłoszeniowych oraz prasy czy urzędu pracy.

Piaseczno – jak znaleźć pracę?

Zawody deficytowe nie będą miały problemu ze znalezieniem pracy – tutaj prawdopodobnie wystarczy skorzystanie z wyszukiwarki internetowej. Po wpisaniu praca Piaseczno uzyskamy listę rozmaitych ofert. Osoby należące do drugiej grupy będą musiały włożyć w poszukiwania trochę więcej wysiłku. Oferty z zawodów nadwyżkowych szybko znikają, a konkurencja jest duża. Dlatego dobrym pomysłem będzie zwrócenie uwagi na alternatywne źródła ogłoszeń – może to być regionalna gazeta, radio, a także urząd pracy. Ten ostatni jest w obecnych czasach często niedoceniany.

Choć wydaję się, że w urzędzie pracy nie znajdziemy tak dużo ofert, jak w Internecie, to warto pamiętać o usługach tam świadczonych. Bezrobotni mogą liczyć na pomoc urzędników, którzy doradzą i wskażą najlepsze rozwiązanie, np. uczestnictwo w kursach, szkoleniach czy targach pracy. Działania te zwiększają kompetencje, a tym samym przyspieszają i ułatwiają proces rekrutacji. Programy zwalczające problem bezrobocia w dużej mierze dofinansowane są ze środków z Unii Europejskiej. Ciekawą opcją jest również możliwość dotacji na otwarcie własnej działalności gospodarczej lub podjęcie studiów podyplomowych. Osoby mieszkające na terenie Piaseczna mogą się zgłaszać do Powiatowego Urzędu Pracy na ul. Czajewicza 2/4 – urzędnik pomoże i doradzi każdej osobie bezrobotnej, pragnącej lepiej zrozumieć współczesny rynek pracy.

Piaseczno – czy warto tutaj zamieszkać?

W ostatnich latach w Piasecznie nastąpił znaczny rozwój; duże znaczenie ma tutaj bliska odległość od stolicy – Piaseczno wchodzi w skład aglomeracji warszawskiej. Miasto posiada ciekawą architekturę, zachowano również zabytkowy układ urbanistyczny wokół rynku. Mieszkańcy miasta mogą liczyć na atrakcyjne ceny mieszkań, a także duże możliwości wyboru spokojnej lokalizacji pod budowę własnego domu. Koszty życia są mniejsze w porównaniu do większych miast – ceny usług, opłaty za żłobki czy składki ubezpieczeniowe są bardzo atrakcyjne. W mieście nie brakuje szkół, placówek handlowych i usługowych, lokali gastronomicznych, a także terenów zielonych. Pobliski Chojnowski Park Krajobrazowy robi duże wrażenie, jego tereny urozmaicają dolina rzeki Jeziorki oraz znikające bagienne jeziorka. Park ten przyciąga zarówno mieszkańców, jak i turystów. Warto również zobaczyć Zielone Zalesie ze stawami oraz Górkami Szymona.

Dzięki tym czynnikom do Piaseczna chętnie sprowadzają się nowi mieszkańcy, często przyjeżdżają tu młode osoby z dziećmi. To miasto przyjazne rodzinom, a mieszkańcy Piaseczna mogą pracować zarówno na miejscu w mieście, jak i w stolicy.

Oceń artykuł
5/5 (1)