Poszukiwanie pracy jest procesem czasochłonnym i męczącym. Dziesiątki wysłanych aplikacji i wciąż milczący telefon potrafią zniechęcić nawet najbardziej wytrwałe osoby. Nie zawsze musi być to równoznaczne z tym, że nasze CV nie przekonało rekrutera. Pamiętaj, że nie jesteś jedynym kandydatem. Niemniej, jeśli już otrzymasz zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną, to warto zastosować się do kilku prostych, nie zawsze znanych wskazówek, które zwiększą Twoje szanse na otrzymanie pracy. Oto one!

1. Uścisk dłoni

Na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że to mało istotny detal, ale to tylko pozory. Wyrobienie sobie opinii na temat nowo poznanej osoby zajmuje około 5 sekund – połowę tego czasu zajmie uścisk dłoni. Ze sposobu przywitania rekruter może wywnioskować czy jesteś osobą pewną siebie, czy uległą. Uścisk nie powinien być ani za mocny, ani za słaby. Pamiętaj, że to nasz rozmówca pierwszy podaje dłoń. Ważne jest również żeby utrzymywać ze sobą kontakt wzrokowy – błądzenie oczami po pomieszczeniu będzie znakiem, że się denerwujesz. Nie musisz dać po sobie tego poznać, nawet jeśli jest to prawdą. Zamiast tego uśmiechnij się, rekruter to też człowiek, z którym być może będziesz wkrótce pracować. Niepokój związany z rozmową kwalifikacyjną może spowodować jeszcze jedną krępującą sytuację – wilgotne ręce. Warto zatem stawić się w umówionym miejscu kilka minut wcześniej i oswoić się z atmosferą.

Znajdź pracę na GoWork.pl

2. Komunikaty niewerbalne

Mówiąc rozmowa mamy często na myśli słowa, które wypowiadamy. Tymczasem na komunikacje składa się również mowa naszego ciała. Co więcej, okazuje się, że ważniejsze od tego co mówimy, jest to jak to robimy. Gesty, mimika i ton głosu odgrywają bardzo istotną rolę i mogą w dużym stopniu wpłynąć na podejmowane decyzje personalne dotyczące zatrudnienia, nawet jeśli nie do końca zdajemy sobie z tego sprawę. Mowa ciała może zdradzić, które z poruszanych aspektów są dla Ciebie niewygodne. Gesty – nie powinno ich być ani za dużo – ani za mało – muszą być zgodne z tym co mówimy, np. przyjęcie zgarbionej postawy ze splecionymi na piersiach rękoma podczas stwierdzenia, że jest się osobą pewną siebie, spowoduje, iż zostaniesz odebrany jako osoba nieszczera. Staraj się również trzymać dłonie w jednym miejscu np. na oparciu krzesła. Dzięki temu łatwiej będzie Ci posiłkować się naturalnymi gestami rąk. Niezbędne jest także utrzymywanie kontaktu wzrokowego z rekruterem. Świadczy to o Twojej otwartości i uczciwości. Unikanie spojrzeń z rozmówcą sygnalizuje nie tylko strach, ale również – podobnie jak dotykanie ust lub pocieranie nosa – kłamstwo. Nie wpatruj się jednak w rekrutera cały czas, bo może to wywołać dyskomfort. Kontakt wzrokowy powinien trwać kilka sekund i być niewymuszony oraz naturalny.

Sprawdź opinie o pracodawcach

 3. Język korzyści

Rozmowa kwalifikacyjna jest niczym innym jak sprzedażą produktu, którym jest kandydat. Kupujący, w tym wypadku rekruter, musi wiedzieć jakie korzyści osiągnie zatrudniając właśnie Ciebie. Jednocześnie chcesz wynegocjować jak najlepszą wypłatę, a będzie to możliwe, jeśli pracodawca zostanie przekonany, że to właśnie Ty jesteś odpowiednią osobą na poszukiwane stanowisko. Możesz łatwo zwiększyć swoje szanse na otrzymanie pracy, jeśli będziesz używać języka korzyści. Oto kilka przydatnych zwrotów:

  • zatrudnienie mnie umożliwi
  • zapewniam, gwarantuję
  • dzięki temu
  • pozwoli to na
  • jak Pan zauważył

Oczywiście możesz ich też użyć do przedstawienia swoich dotychczasowych osiągnięć, np. zamiast mówić, że zrealizowałeś kampanie marketingowe, przedstaw korzyść jaką osiągnęła firma: „zrealizowana przeze mnie kampania marketingowa umożliwiła wzrost sprzedaży produktu o 20%”. Widzisz różnice? W ten sposób pokażesz, że jesteś właściwym kandydatem.

Najczęściej powtarzane rady związane z rozmową kwalifikacyjną dotyczą ubioru, punktualności i pytań, które mogą się na niej pojawić. Choć to bardzo ważne zagadnienia, to równie dużą wagę powinno się przykładać do wydawać by się mogło błahych aspektów, jak chociażby uścisk dłoni. Właśnie takie szczegóły mogą mieć kluczowe znaczenie podczas podejmowania decyzji, związanej z zatrudnieniem nowej osoby. Pamiętaj o tym!

Autor: GoWork.pl