Aby dobrze wypaść podczas rozmowy kwalifikacyjnej, trzeba się do niej odpowiednio przygotować. Wśród wielu elementów szczególną uwagę należy zwrócić na odpowiedni strój, który może wiele powiedzieć o kandydatce do pracy. Jak ubrać się na rozmowę kwalifikacyjną, chcąc wyglądać profesjonalnie? Oto 5 praktycznych wskazówek.

Jaki strój wybrać na rozmowę kwalifikacyjną?

Na rozmowę kwalifikacyjną trzeba ubrać się elegancko i schludnie. Wszelkie elementy garderoby powinny tworzyć ze sobą spójną całość. Dobierając strój, należy kierować się 5 wskazówkami:

  • unikamy krzykliwych kolorów – elegancki strój to niekoniecznie biała koszula i czarna spódnica, ale ważne, by poszczególne elementy garderoby nie były zbyt krzykliwe,
  • spódnica lub sukienka powinna sięgać do kolan – modele typu mini nie będą odpowiednie na rozmowę kwalifikacyjną,
  • górna część ubioru powinna zakrywać ramiona – unikamy więc koszulek na ramiączkach lub dobieramy do nich żakiet,
  • buty powinny być eleganckie – nie muszą być to szpilki, a na przykład klasyczne mokasyny,
  • unikamy odzieży z napisami i krzykliwymi wzorami – najlepiej sprawdzają się gładkie koszule, sukienki, spódnice czy spodnie.

jaki-stroj-wybrac-na-rozmowe-kwalifikacyjna

Jakie dodatki do stroju wybrać?

Każda stylizacja wymaga uzupełnienia jej o dodatki w postaci biżuterii, torebki czy butów. Jak wspomniano, obuwie powinno być eleganckie, lecz nie muszą być to klasyczne szpilki. Latem możemy wybrać półbuty, natomiast zimą kozaki czy botki. Ważne, aby nie były to obuwie sportowe ani zbyt luźne, na przykład klapki. Ciekawym dodatkiem będą markowe torebki damskie – eleganckie, najlepiej wykonane ze skóry. Kolorystycznie muszą one pasować do reszty stroju. Jeśli decydujemy się na torebkę w kolorze czerwonym, to dobrze mieć na sobie inny element garderoby, na przykład buty w podobnym odcieniu. Pamiętajmy jednak cały czas o tym, aby nie wybierać ubrań ani dodatków w krzykliwych barwach. Tymczasem biżuteria nie powinna być zbyt ekstrawagancka – dobrze sprawdzą się delikatne, srebrne lub złote kolczyki, wisiorek na łańcuszku oraz bransoletka. Ozdoby z dużymi, wyrazistymi kamieniami lepiej pozostawić w szkatułce na inną okazję.

Elegancko czy na luzie, czyli jakich błędów nie popełniać, wybierając strój na rozmowę kwalifikacyjną?

Na rozmowie kwalifikacyjnej chcemy wypaść perfekcyjnie w trosce o ów perfekcjonizm, możemy posunąć się trochę za daleko. Mowa tutaj o zjawisku overdressed, czyli zbyt formalnym stroju. W wielu przypadkach nie jest on konieczny, zwłaszcza jeśli aplikujemy do firmy, która nie ma swojego dress code. Jak więc ubrać się na rozmowę kwalifikacyjną? Dobrym rozwiązaniem będą eleganckie spodnie połączone z koszulą w delikatnym kolorze i żakietem. Styliści coraz częściej dopuszczają również jeansy, ale pamiętajmy, by był to model w ciemnej barwie, bez zbędnych zdobień. Chcąc dobrze wyglądać podczas rozmowy kwalifikacyjnej, warto zainspirować się stylem casual business, czyli oficjalnym połączonym z tym codziennym. Coraz chętniej jest on wybierany przez businesswoman, które kierują się jego założeniami, wybierając strój na przykład na spotkanie służbowe. Pamiętajmy jednak, że zbyt luźny outfit może zrobić złe wrażenie na potencjalnym pracodawcy, świadcząc o braku szacunku. Dlatego warto przygotować strój z wyprzedzeniem, mając jeszcze czas na to, aby ewentualnie wybrać się na zakupy.

Artykuł sponsorowany

Oceń artykuł
3/5 (2)