Sytuacja na rynku pracy w Nowym Sączu w 2022 roku prezentuje się korzystniej niż w poprzednim roku. Nietrudno o znalezienie pracy, ponieważ pracodawcy poszukują bardzo wielu pracowników z różnych branż, samo miasto wciąż się rozwija, a stopa bezrobocia w okolicy jest mniejsza niż w ubiegłym roku. I choć przeciętne wynagrodzenie w tym małopolskim mieście jest niższe od średniej krajowej, niekiedy nazywa się je „zagłębiem milionerów”. Jak prezentuje się rynek pracy w Nowym Sączu w 2022 roku?

Jak wygląda sytuacja na rynku pracy w Nowym Sączu?

Na mieszkańców ponad 80-tysięcznego miasta w Małopolsce czekają liczne oferty pracy w Nowym Sączu. Ze względu na wielkość miejscowości należy mieć na uwadze, że specyfika rynku pracy w Nowym Sączu jest nieco inna niż w dużych miastach: choć nie brakuje miejsc pracy w wielu różnych branżach, to problem może stanowić znalezienie takiego stanowiska, które da pracownikowi szansę na rozwój zawodowy i zapewni wszelkie niezbędne warunki pracy.

Nowy Sącz jest nowoczesnym miastem położonym w dobrej lokalizacji, w Kotlinie Sądeckiej. Uważany jest za teren atrakcyjny dla inwestorów, dlatego miasto słynie ze wspomnianej już wcześniej nazwy „zagłębie milionerów”. Wśród największych inwestycji ostatnich lat wymienia się m.in. siedzibę Sądu Rejonowego, Obwodnicę Północną czy chociażby Park Technologiczny MMC Brainville. Władze miasta chętnie wspierają przedsiębiorców, oferując im ulgi podatkowe.

Powiat nowosądecki stale się rozwija – „Program rozwoju powiatu nowosądeckiego do roku 2020” zakładał m.in. zadbanie o rozwój lokalnej gospodarki, sfery instytucjonalnej i społecznej, w tym likwidację bezrobocia w Nowym Sączu. W latach 2020-2030 planuje się skupienie na podniesieniu jakości edukacji oraz dostosowaniu szkół do rynku pracy, a także rozwoju współpracy z miastami partnerskimi i aktywizacji zawodowej biernych zawodowo oraz bezrobotnych.

Władze Nowego Sącza zamierzają zadbać o rozwój przedsiębiorczości oraz stale monitorować rynek pracy, a także uczynić miasto jeszcze atrakcyjniejszym dla inwestorów. Planowane są m.in. budowa mostów i obwodnic, infrastruktury oraz parkingów, a także remonty sieci ulicznej.

Nowosądecki rynek pracy: istotne dane

Według analiz przeprowadzonych przez Urząd Statystyczny przeciętne wynagrodzenie w Nowym Sączu w 2021 roku wynosiło około 4900 zł brutto – uplasowało się ono poniżej średniej w województwie małopolskim (6477 zł brutto). Średnia pensja w Nowym Sączu w 2021 roku była o blisko ponad tysiąc złotych niższa od przeciętnej pensji w Polsce, która w 2021 roku wynosiła 5929 zł brutto. Pokazuje to, że choć miejsc pracy nie brakuje, większość zatrudnionych nie może liczyć na zbyt wysokie zarobki.

Jednocześnie ponad 84-tysięczne małopolskie miasto nazywane jest „zagłębiem polskich milionerów” lub „Doliną Krzemową” – w 2019 roku mieszkało tutaj 195 osób, których roczny dochód był wyższy niż milion złotych.

Jakie branże dominują na rynku pracy w Nowym Sączu? Znaczący odsetek mieszkańców zatrudniony jest w branżach: przemysłowej, budowlanej oraz usługowej. Bezrobocie w Nowym Sączu utrzymuje się na stosunkowo niskim poziomie i co najważniejsze – z każdym rokiem jest coraz niższe. Ile obecnie pozostaje osób bezrobotnych w Nowym Sączu? W marcu 2022 r. stopa bezrobocia w mieście wynosiła tylko 3,2%.

Rynek pracy: Nowy Sącz 2022

Obserwując sytuację na rynku pracy w Nowym Sączu, można zauważyć, że w mieście nietrudno o znalezienie pracy. Wśród poszukiwanych zawodów w Nowym Sączu można wymienić m.in. specjalistów z branży IT czy budowlanej, a także przedstawicieli wielu innych profesji. W tym małopolskim mieście zdecydowanie najwięcej jest pracowników małych firm, choć w okolicy znajdują się również duże koncerny, takie jak:

  • FAKRO – producent okien dachowych (w Nowym Sączu),
  • DAKO – producent drzwi i okien z drewna, aluminium i PVC, rolet zewnętrznych i bram garażowych (w Nowym Sączu),
  • NEWAG S.A. – producent lokomotyw, pojazdów pasażerskich, tramwajów, pojazdów metra (w Nowym Sączu),
  • Konspol Holding Sp. z o.o. – producent i przetwórca mięsa, wędlin, wyrobów na bazie kurczaka (w Nowym Sączu i Gierłatowie),
  • ZET Transport – firma zajmująca się świadczeniem usług spedycyjnych i transportowych (w Nowym Sączu),
  • Wiśniowski – producent drzwi, okien, ogrodzeń i bram, zajmujący się inteligentnymi technologiami (w Wielogłowach),
  • Batim – firma zajmująca się świadczeniem usług spedycyjnych i transportowych (w Starym Sączu),
  • Koral – producent lodów (w Limanowej),
  • Zakłady Mięsne Szubryt – producent wędlin (w Chełmcu),
  • Litwiński – firma zajmująca się świadczeniem usług z zakresu budownictwa lądowego, spedycji i transportu międzynarodowego, serwisu i naprawy aut ciężarowych, a także działalnością hotelarską (w Tęgoborzu).

Jak pandemia zmieniła rynek pracy w Nowym Sączu?

Obserwując statystyki prowadzone przez Powiatowy Urząd Pracy, można zaobserwować, że bezrobocie w Nowym Sączu w czasie pandemii koronawirusa utrzymywało się na stosunkowo niskim poziomie. Wygląda na to, że rynek pracy w Nowym Sączu dobrze radził sobie z kryzysem, z kolei po znacznym zmniejszeniu liczby zachorowań rynek pracy w tym mieście odżył.

Kogo poszukują pracodawcy w Nowym Sączu? Tylko w marcu 2022 r. w PUP pojawiły się 182 oferty pracy dla zainteresowanych, bezrobotnych mieszkańców. Same oferty są niezwykle różnorodne, dzięki czemu specjaliści z wielu różnych branż mogą znaleźć zatrudnienie.

Na skutek pandemii COVID-19 wzrosło zapotrzebowanie na niektórych pracowników, m.in. lekarzy, opiekunki osób starszych lub niepełnosprawnych oraz pielęgniarki. Poszukiwani są również liczni kierowcy autobusów i samochodów ciężarowych. Osoby, które poszukują zatrudnienia w Nowym Sączu, mają spore szanse na znalezienie pracy w zawodzie, choć w niektórych przypadkach konieczne może okazać się przebranżowienie, zdobycie dodatkowych kompetencji lu

Oceń artykuł
5/5 (1)