Pisanie prac za pieniądze staje się coraz popularniejsze. Niektórzy studenci szukają osób, które oferują takie usługi i zapewniają anonimowość. Czy kupowanie prac dyplomowych, kiedy potrzebujesz pomocy, jest legalne? Jakie są konsekwencje prawne pisania prac za pieniądze? Poznaj obowiązujące przepisy.

Kupno-pracy-licencjackiej

Ukończenie kształcenia na studiach wymaga odpowiedniego nakładu sił i czasu. Niektórzy studenci po prostu ich nie mają lub wolą iść na skróty, aby zyskać większą szansę na rynku pracy. W rzeczywistości prace magisterskie, czy licencjackie napisane przez inną osobę mogą przysporzyć więcej problemów niż pożytku. Kiedy kupno takiego dzieła może zaszkodzić studentowi? Czy można wykorzystywać cudzą pracę do zaliczenia? Jakie konsekwencje ma wykorzystanie dzieła stworzonego przez inną osobę?

Pisanie prac za pieniądze – ogłoszenia

W sieci pełno jest ogłoszeń dotyczących pisania prac za pieniądze. Wiele osób oferuje swoje usługi pisarskie i zapewnia szeroki zakres możliwości. Praca licencjacka, inżynierska czy magisterska napisana od zera to dla nich żaden problem! Szeroki zakres tematów, jaki mogą podjąć, sprawia, że z oferty może skorzystać praktycznie każdy studiujący. Proponowana pomoc, oczywiście za odpowiednią opłatą, ma ułatwić ukończenie ścieżki kształcenia.

Chętnych studentów, którzy są w stanie zapłacić komuś za napisanie takiej pracy naukowej, nie brakuje. Ich liczba stale rośnie, choć świadomość negatywnych konsekwencji również jest coraz większa. Dlaczego żaki nie podejmują się samodzielnego przygotowania pracy dyplomowej? Czy sprzedawanie prac magisterskich jest legalne?

Kiedy pisanie prac dyplomowych jest nielegalne?

Choć napisanie pracy dyplomowej jak tłumaczymy niżej, ma znamiona łamiące prawo, wykształcono już takie mechanizmy, że na rynku znajdziemy firmy oferujące takie usługi, a nawet powołujące się w tej kwestii na wieloletnie doświadczenie. Co więcej, według ich założeń będzie to zgodne z prawem.

Pisanie prac dyplomowych a legalność

Otóż wspomniani wyżej przedsiębiorcy w swoich usługach wskazują na pomoc pisaniu wzorów prac dyplomowych z różnych dziedzin. Teoretycznie na podstawie umowy o dzieło stworzenie takiej treści uznane jest za legalne. Problem pojawia się wtedy, gdy pracę dyplomową stworzoną przez firmę student podpisze swoim imieniem i nazwiskiem.

W związku z tym, aby nie łamać prawa, oferujący prace licencjackie lub magisterskie, a nawet rozprawy doktorskie wskazuje na to, aby na stworzonym wzorze głównie zasięgnąć inspiracji. Napisanie własnej pracy przez studenta może wiązać się z podobnym stylem wypowiedzi, wykorzystaniem wskazanych źródeł, czy zastosowaniu wybranych fragmentów, jednak stworzonych po swojemu.

Pisanie prac za pieniądze – prawo autorskie

Ustawa o prawie autorskim jasno określa charakter działalności twórczej. Zgodnie z art. 1 tejże ustawy:

Przedmiotem prawa autorskiego jest każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia.

Wyróżnia się prawa autorskie osobiste i majątkowe. Pisanie prac magisterskich za pieniądze zalicza się do praw autorskich osobistych. Nie można zrzec się autorstwa utworu wyrażonego słowem, w związku z tym udostępnianie komuś osobiście przygotowanej pracy i przyzwolenie na podpisanie utworu nazwiskiem studenta jest niezgodne z ustawą.


Szukasz nowego zatrudnienia w województwie lubelskim? Sprawdź oferty pracy w Lublinie na GoWork.pl i wyślij swoje CV w odpowiedzi na najciekawsze ogłoszenia!


Kupowanie-pracy-dyplomowej

Kupno pracy licencjackiej – konsekwencje

Zarabianie na pisaniu prac dyplomowych jest nieuczciwie i niezgodne z ustawą o prawie autorskim. Mimo to w Internecie pełno jest takich ofert. Studenci coraz częściej decydują się na kupno gotowej pracy i wolą komuś zapłacić niż poświęcić swój czas na przygotowanie pracy naukowej, która jest niezbędna do zdobycia wykształcenia. Idąc na studia, należy liczyć się z obowiązkiem obronienia osobiście przygotowanej pracy licencjackiej, inżynierskiej lub magisterskiej.

Konsekwencje dla piszącego pracę za studenta

Co grozi za sprzedawanie prac? Konsekwencje dla piszącego są mniej dotkliwe niż dla kupującego, jednak sięgając po art. 18 § 3 Kodeksu karnego, można oskarżyć go o pomocnictwo w czynie zabronionym i pomoc we wprowadzeniu uczelni w błąd:

Odpowiada za pomocnictwo, kto w zamiarze, aby inna osoba dokonała czynu zabronionego, swoim zachowaniem ułatwia jego popełnienie, w szczególności dostarczając narzędzie, środek przewozu, udzielając rady lub informacji; odpowiada za pomocnictwo także ten, kto wbrew prawnemu, szczególnemu obowiązkowi niedopuszczenia do popełnienia czynu zabronionego swoim zaniechaniem ułatwia innej osobie jego popełnienie.

Udowodnienie jednak tego faktu jest w rzeczywistości trudne. Firmy, które oferują napisanie pracy licencjackiej, magisterskiej lub innej posługują się jedynie wyrażeniem „pomocy”. Mają być to jedynie wzory prac magisterskich czy licencjackich, a więc z założenia nie mają być w pełni wykorzystane i podpisane nazwiskiem studenta.


Może Cię zainteresować:


Kupowanie-prac-dyplomowych

Dlaczego tak wiele osób decyduje się na kupowanie prac dyplomowych?

Kupowanie prac licencjackich i magisterskich jest drogą na skróty, jednak wielu studentów tłumaczy to brakiem czasu. Zastanawiając się, co warto studiować, należy wziąć pod uwagę możliwą tematykę pracy dyplomowej tak, by odpowiadała ona naszym zainteresowaniom i zdobytej wiedzy.

Niektóre osoby godzące studia i pracę wolą zapłacić komuś za wykonanie tej usługi niż poświęcić swój czas wolny na przygotowanie się do obrony. Oczywiście jest to nieuczciwe wobec wykładowców i innych kolegów z roku, którzy samodzielnie piszą swoją magisterkę lub licencjat.

Czy kupowanie prac jest legalne?

Kupowanie prac zaliczeniowych i podpisywanie się pod nimi własnym nazwiskiem jest niezgodne z prawem. Osoba, która przywłaszczyła sobie autorstwo cudzego utworu, może zostać ukarana wysoką grzywną, a nawet ograniczeniem wolności lub pozbawieniem wolności do lat 3. Mówi o tym art. 115 ustawy o prawie autorskim. Oprócz konsekwencji prawnych kupującym grozi także odpowiedzialność dyscyplinarna. Studenci przez kupowanie prac magisterskich, licencjackich lub inżynierskich narażeni są na dotkliwe konsekwencje na uczelni.

Kupowanie prac – konsekwencje prawne i dyscyplinarne

Każda uczelnia wyższa posiada regulamin, którego studenci zobowiązują się przestrzegać. Czy kupowanie prac magisterskich jest legalne? Oczywiście, że nie! Oprócz łamania ustawy o prawie autorskim osoby, które decydują się na zakup cudzego utworu, naruszają przepisy obowiązujące na danym uniwersytecie i ciąży na nich odpowiedzialność dyscyplinarna.

Kupowanie prac a prawo o szkolnictwie wyższym i nauce

Kupowanie prac zaliczeniowych jest niezgodne z prawem i przynosi szereg konsekwencji. W przypadku odkrycia tego nielegalnego działania uczelnia powołuje komisję dyscyplinarną oraz zwołuje radę, na której ważą się dalsze losy nieuczciwego studenta. Natomiast samorząd uczniowski może utworzyć sąd koleżeński, który wymierzy karę za złamanie regulaminu studenckiego.

Co grozi nieuczciwym studentom?

Nagana, zawieszenie w prawach studenta, a nawet wydalenie z uczelni to często podejmowane kroki w walce z nielegalnym kupowaniem prac. Jeżeli zostanie udowodnione, że podczas obrony student posłużył się cudzym utworem, który podpisał swoim imieniem i nazwiskiem, to jego tytuł zawodowy zostanie unieważniony. Taka osoba nie będzie posiadać wykształcenia wyższego.


Sprawdź też:


Konsekwencje-kupowania-prac-dyplomowych

Kupowanie prac zaliczeniowych – plagiat

W sieci bardzo łatwo znaleźć chętnych, którzy podejmą się napisania pracy zaliczeniowej lub dyplomowej. Takie osoby często chcą pozostać anonimowe i trudno sprawdzić ich rzetelność. Kupowanie prac dyplomowych jest ryzykowne nie tylko ze względu na łamanie prawa autorskiego. Bardzo łatwo paść ofiarą oszustów lub zapłacić za pracę, która okaże się plagiatem.

Dlatego, jeżeli obawiasz się, że nie podołasz samodzielnemu napisaniu swojej magisterki czy licencjatu, to zamiast kupna gotowej pracy, skorzystaj z pomocy profesjonalistów. Pamiętaj, że uczelnia zapewnia ci promotora, którego obowiązkiem jest opieka nad pracą i kontrola postępów. Uczciwe postępowanie i profesjonalne podejście do zdobycia wyższego wykształcenia powinno przyświecać każdemu, kto chce uzyskać tytuł naukowy.

Oceń artykuł
3.2/5 (13)