CV handlowca powinno zawierać kluczowe informacje o kandydacie, który ubiega się o pracę w sprzedaży. Jakie umiejętności handlowca w CV są najbardziej cenione przez rekruterów? Nasi eksperci udzielili nam wielu przydatnych wskazówek. Sprawdź, jak profesjonalnie przygotować taki dokument i pobierz darmowy wzór.

CV handlowca – jak je napisać?

Szukasz zatrudnienia i chciałbyś zacząć przygodę z działem sprzedaży? A może masz już doświadczenie w tej branży i planujesz zatrudnić się jako handlowiec? Praca na tym stanowisku wymaga odpowiednich kompetencji, ale zaangażowanie i stała chęć rozwoju mogą sprawić, że szybko staniesz się mistrzem sprzedaży! Jednak zanim zaczniesz osiągać rekordowe wyniki, musisz pozytywnie przejść złożony proces rekrutacji.

Co jest najważniejsze podczas ubiegania się o tę posadę? Dobrze napisane CV handlowca może być przepustką do wymarzonej kariery w świecie sprzedaży. Jak je przygotować? Eksperckie wskazówki prosto od Team Managerów z GoWork.pl pomogą w przygotowaniu odpowiedniego dokumentu, który przyciągnie wzrok i uwagę rekruterów.

CV: handlowiec – okiem kandydata

W odpowiedzi na daną ofertę pracy należy dołączyć prawidłowo przygotowane dokumenty rekrutacyjne. Jak napisać CV, aby wyróżnić się spośród tłumu innych kandydatów? Starając się o posadę Account Managera, należy cechować się odpowiednimi umiejętnościami i profesjonalnym podejściem zarówno do przyszłego pracodawcy, jak i pozyskiwanych później klientów. CV na stanowisko handlowca powinno być przemyślane i indywidualnie dopasowane, dlatego korzystanie z gotowych kreatorów zmniejsza szansę na wyłonienie właśnie Ciebie spośród setek innych kandydatów.

Jeżeli zależy Ci na zatrudnieniu w danej firmie, to pamiętaj, aby Twój życiorys został samodzielnie sporządzony i zawierał wszystkie niezbędne informacje dotyczące przebiegu Twojej drogi zawodowej i posiadanych umiejętności. 

Umiejętności w CV handlowca

Nie dodawaj sobie osiągnięć, których tak naprawdę nie zdobyłeś, i nie pisz o kwalifikacjach, których nie posiadasz, bowiem wszelkie kłamstwa z CV bardzo łatwo zweryfikować już podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Zastanów się, czy pracodawca chciałby zatrudnić pracownika, który mija się z prawdą? Bądź szczery i pamiętaj, że nawet handlowiec bez doświadczenia może osiągać rekordowe wyniki, jeśli tylko wykaże się zaangażowaniem i będzie ciężko pracować.

Wysłany dokument będzie dla rekrutera wstępnym zapoznaniem się z Twoją osobą, a CV jest niczym wizytówka, która powinna odzwierciedlać nie tylko Twoje kwalifikacje, ale także zaangażowanie i profesjonalne podejście do rekrutacji.

CV: handlowiec – okiem managerów

Kto najlepiej wie, jak powinno wyglądać dobre CV handlowca? Oczywiście eksperci, którzy od lat zajmują się rekrutacją na to stanowisko. Team Managerowie z GoWork.pl spośród setek kandydatów wybierają tych najlepszych i umożliwiają im dołączenie do najskuteczniejszych zespołów sprzedażowych. Jakie są ich rady dotyczące prawidłowo przygotowanego życiorysu?

Oto 10 wskazówek od naszych Team Managerów: Marcina Chęsiaka i Grzegorza Gospodarca i Adrianny Tkaczyk, które pomogą ci w napisaniu CV na stanowisko handlowca:

1. Zindywidualizuj swoje CV w odniesieniu do danej oferty pracy:

Decydując się na aplikowanie na ofertę pracy danego przedsiębiorstwa, zrób research dotyczący firmy, przeczytaj opinie innych pracowników i poznaj filozofię spółki. Jeżeli chcesz zasilić jej szeregi, to zapoznaj się z  obowiązującymi tam zasadami i spraw, aby opisane w dokumencie rekrutacyjnym kwalifikacje odpowiadały potrzebom i wymaganiom pracodawcy.

2. Pochwal się sukcesami osiągniętymi na poprzednim stanowisku:

W sprzedaży najważniejsze są wyniki, dlatego w załączonym dokumencie rekrutacyjnym warto opisać swoje osiągnięcia. Skup się na celach, które udało Ci się zrealizować w poprzedniej pracy, pochwal się sukcesami i projektami, w których brałeś udział. Jeżeli jesteś doświadczonym handlowcem, wspomnij pokrótce o skali osiąganych wyników, natomiast jeżeli dopiero zaczynasz swoją przygodę ze sprzedażą, nie dodawaj sobie zasług i nie kłam w CV.

3. Skup się na umiejętnościach miękkich

W pracy handlowca bardzo ważne jest wykorzystywanie odpowiednich umiejętności miękkich, które pomagają w budowaniu relacji z klientami. Nawet jeżeli brak Ci doświadczenia na tym stanowisku, skup się na swoich cechach charakteru, które mogą sprawić, że szybko staniesz się dobrym Account Managerem.

4. Nie rozpisuj się

Uwagę rekruterów przyciągają konkretne informacje w CV, dlatego skup się na kwalifikacjach, które są niezbędne na stanowisku handlowca. Nie wymieniaj umiejętności, których nie zdołasz wykorzystać w tej pracy, i postaraj się, aby Twoje CV zajmowało nie więcej niż jedną stronę A4. Pamiętaj, że zbyt wiele dodatkowych informacji może odwrócić uwagę od tych, które są dla pracodawcy najistotniejsze.

5. Ustal swoje cele zawodowe

Określ swoje plany na rozwój i wpisz cele zawodowe do swojego CV. Kandydaci, którzy jasno określają swoją ścieżkę kariery, są cenieni przez rekruterów. Należy jednak pamiętać, aby nie dać się ponieść wyobraźni i mierzyć siły na zamiary.

6. Unikaj gotowych szablonów 

Warto poszukać w internecie przykładowego wzoru CV handlowca, aby na jego podstawie stworzyć indywidualny dokument, który pomoże Ci dostać wymarzoną pracę w dziale sprzedaży. Jednak kopiowanie gotowego CV, które nie odzwierciedla Twoich kwalifikacji i jest napełnione banalnymi zwrotami, nie przyciągnie uwagi rekrutera.

7. Dotrzyj do rekrutera 

Poza researchem dotyczącym firmy, w której zamierzasz pracować, warto dotrzeć do osoby zajmującej się rekrutacją. Jeżeli chcesz, aby Twoja kandydatura została zauważona, to wykaż się inicjatywą i np. skontaktuj się z działem HR danej firmy.

8. Pochwal się udziałem w szkoleniach

W sprzedaży bardzo ważny jest stały rozwój i poszerzanie własnych kompetencji, dlatego jeżeli w przeszłości brałeś udział w szkoleniach branżowych lub uczestniczyłeś w dodatkowych kursach, to wspomnij o tym w swoim CV. 

9. Powiedz coś o sobie

Poświęć kilka słów na krótką autoprezentację, napisz, jakie masz hobby. Pamiętaj, że rekruter to też człowiek i chętnie pozna Twoje zainteresowania.

10. Zadbaj o spójność treści

Dobre CV powinno być przejrzyste i łatwe do przeczytania. Skup się na spójności treści i zadbaj o to, aby dokument był atrakcyjny zarówno merytorycznie, jak i wizualnie.

Co powinno zawierać przykładowe CV handlowca?

Nasi Team Managerowie zgodnie stwierdzili, że najbardziej pożądane umiejętności handlowca w CV to zdolność zjednywania sobie ludzi, dobra autoprezentacja i komunikatywność. Te trzy cechy oraz pewność siebie są kluczowe podczas negocjacji z klientami. Dodatkowa umiejętność aktywnego słuchania oraz łatwość w nawiązywaniu nowych kontaktów znacznie ułatwiają codzienną pracę na tym stanowisku. 

CV handlowca – wzór do pobrania

Cenne wskazówki prosto od naszych ekspertów pomogą Ci przygotować dobre CV handlowca. Wzór takiego dokumentu sporządziliśmy w dwóch wariantach: dla kandydatów z doświadczeniem w sprzedaży oraz dla nowicjusza na rynku pracy, który chce postawić pierwsze korki w tej branży. 

Wzór CV na stanowisko handlowca bez doświadczenia:

wzór CV handlowiec bez doświadczenia

Kandydat, który nie posiada jeszcze doświadczenia w sprzedaży, powinien skupić się na swoich umiejętnościach, które może wykorzystać na stanowisku handlowca. W takim CV warto napisać kilka słów o sobie, swoich ambicjach i oczekiwaniach wobec nowego miejsca pracy.

Wzór CV handlowca z doświadczeniem w sprzedaży:

CV handlowca z doświadczeniem wzór

W tym przypadku mamy do czynienia z kandydatem, który od ponad dwóch lat pracuje w branży. W przedstawionym CV widać jego doświadczenie i cele zawodowe, które zamierza zrealizować w nowym miejscu pracy. Co więcej, w dokumencie rekrutacyjnym opisane zostały kursy,  w których brał udział, oraz umiejętności miękkie przydatne w zawodzie handlowca.

CV na stanowisko handlowca: podsumowanie

Wiesz już, jak napisać dobre CV na stanowisko handlowca, które może okazać się furtką do spotkania z rekruterem. Wykorzystaj rady Team Managerów z GoWork.pl oraz wzór przykładowego CV. Stwórz swój indywidualny dokument, który odzwierciedli Twoje kompetencje i podejście do pracy. Niezależnie od tego, ile sukcesów masz na koncie i jak bogate doświadczenie posiadasz, swoim zaangażowaniem i perfekcyjnym przygotowaniem możesz sprawić, że to właśnie Twoja kandydatura zostanie pozytywnie rozpatrzona przez rekrutera!