Absolwenci informatycznych kierunków studiów zazwyczaj nie mają problemów ze znalezieniem dobrze płatnego zajęcia. Warto jednak wiedzieć, jaki ma się wybór. Tłumaczymy, czy warto studiować informatykę i na jakie zarobki można liczyć po tym kierunku.

Czy warto studiować informatykę?

O pracę po studiach informatycznych naprawdę nietrudno. Nie tylko nadal istnieje duże zapotrzebowanie na wykwalifikowanych specjalistów IT na rynku pracy, ale też odczuwalny jest ich znaczny niedobór.

Co więcej, sytuacja przedstawia się podobnie w przypadku ofert pracy za granicą, co otwiera dodatkowe, korzystne finansowo i nie tylko, możliwości.

To wszystko sprawia, że naprawdę warto zdecydować się na studiowanie informatyki, jeśli tylko macie do tego talent. To jeden z najlepszych kierunków studiów.

Co można robić po informatyce?

Wiele zależeć tu będzie od wyboru specjalizacji podczas studiów. Chociaż stereotyp studenta informatyki jako jedynie programisty nadal funkcjonuje, rynek pracy w tym sektorze jest naprawdę chłonny i znacznie bardziej różnorodny.

Jaka praca po studiach informatycznych będzie najlepsza? Poniżej znajdziecie listę zawodów, które można wykonywać po ukończeniu tych studiów:

  • programista
  • projektant gier 
  • administrator sieci komputerowych
  • grafik komputerowy
  • inżynier systemów informatycznych
  • tester oprogramowania (automatyzujący)
  • pracownik help desku

To od Was zależy więc, który z powyższych zawodów najbardziej odpowiada Waszym umiejętnościom i potrzebom. Poniżej przyjrzymy się po kolei wadom i zaletom najpopularniejszych stanowisk związanych z IT.

 

Jaka praca po informatyce? Programiści poszukiwani!

Oczywiście to zawód programisty jest najczęściej wskazywany jako to, co można robić po informatyce. Nie tylko należy do prestiżowych, ale i zdecydowanie dobrze płatnych.

To jednak niejedyne zalety takiego wyboru zawodu. Kolejnym atutem jest np. możliwość pracy w pełni zdalnej, ruchomy czas pracy czy stabilne warunki zatrudnienia. 

Oczywiście Wasze powodzenie na rynku będzie tu zależeć również od rodzajów i liczby języków programowania, które będziecie znać.

Praca po informatyce – czym zajmuje się administrator sieci komputerowych?

Kolejnym poszukiwanym zawodem na rynku jest z pewnością administrator sieci komputerowych. Czym się zajmuje? Opieka nad siecią komputerową, spotykaną obecnie w niemal każdej firmie, to nie tylko lukratywna, ale i przyszłościowa praca po informatyce.

Wzrost zapotrzebowania na tego typu specjalistów sprawia, że rosną także i wynagrodzenia na takim stanowisku. A jakby tego było Wam mało, wszystkie prognozy wskazują na to, że taka sytuacja ma się utrzymać.

Jedyny szkopuł to tutaj konieczność stałego dokształcania się, zwłaszcza w zakresie cyberbezpieczeństwa i rodzajów zagrożeń zewnętrznych. Najlepsi w tym zawodzie stale uzupełniają swoją wiedzę branżową o kolejne nowinki!

Jaka praca po studiach informatycznych? Projektant gier to ciekawy zawód

Ciekawą i rozwojową pracą po studiach informatycznych może być również projektant gier. Polska to dobry kraj dla tego typu specjalistów. Branża gier komputerowych radzi sobie w naszym kraju naprawdę dobrze, dzięki czemu nietrudno tu o oferty pracy.

Specjalizacja Game Design podczas studiów to coś, na co powinni zdecydować się zwłaszcza studenci o dość eklektycznym talencie. To bowiem niełatwa praca! 

Projektant gier komputerowych nie tylko musi umieć tworzyć animacje 2D i 3D, ale także znać wszystkie najnowsze techniki multimedialne. Powinien także znać zagadnienia z zakresu grywalizacji, gdyż będzie odpowiedzialny także za projektowanie wszystkich poziomów i mechanizmów gry. Do tego dochodzi programowanie i pisanie skryptów służących do tworzenia pierwszych prototypów.


Szukasz pracy w Częstochowie? Sprawdź najlepsze oferty na GoWork.pl!


Zarobki po informatyce: ile zarabiają absolwenci?

Jakie perspektywy zarobków rysują się przed absolwentami informatyki? Ile zarabia programista, a ile projektant gier? Przyglądamy się temu poniżej.

Programista

Według danych No Fluff Jobs (portalu z ofertami pracy dla programistów), najniższe proponowane wynagrodzenie dla programisty na umowie B2B w 2020 roku wyniosło 12 tys. zł brutto miesięcznie. Na umowie o pracę było to zaś od 8,9 tys. brutto do 13,2 tys. zł brutto miesięcznie.

Warto dodać, że były to także w większości stawki dotyczące dopiero początkujących na rynku programistów. Osoby z kilkuletnim stażem mogą liczyć na jeszcze większe wynagrodzenie.

Średnia pensja administratora sieci komputerowych

Według danych portalu Wynagrodzenia.pl średnie, miesięczne wynagrodzenie administratorów sieci komputerowych zaczyna się od 5510 zł brutto.

Stawki na tym stanowisku ulegają także stałym wzrostom ze względu na niedobór specjalistów na rynku. Dlatego fachowcy w tym zawodzie mogą śmiało zaczynać negocjacje z pracodawcą od kwot rzędu 7 tys. zł brutto miesięcznie.

Projektant gier komputerowych: zarobki

Zgodnie z danymi podanymi przez portal Wynagrodzenia.pl, średnie, miesięczne wynagrodzenie na stanowisku projektanta gier komputerowych wynosi 6030 zł brutto. 

Co drugi projektant otrzymuje pensję w wysokości od 5100 do nawet 9540 zł miesięcznie brutto. Niełatwa praca to i wysokie zarobki!

Zarobki po informatyce i ekonometrii

Ekonomiści – informatycy zdecydowanie należą do elity rynku pracy. Nie tylko nie mają najmniejszych problemów ze znalezieniem pracy, ale także mogą liczyć na fantastyczne pensje.

Już świeżo upieczeni absolwenci takich studiów otrzymują średnie, miesięczne wynagrodzenie rzędu 7 tys. zł brutto. Z czasem, a także doświadczeniem stawki te tylko rosną.

A Ty, na jaką pracę po informatyce się zdecydujesz? Daj znać w komentarzach.