Absolwenci informatycznych kierunków studiów zazwyczaj nie mają problemów ze znalezieniem dobrze płatnego zajęcia. Warto jednak wiedzieć, jaki ma się wybór. Tłumaczymy, czy warto studiować informatykę i na jakie zarobki można liczyć po tym kierunku oraz jakie są zawody informatyczne.

praca-po-informatyce

Czy warto wybierać się na studia informatyczne? Na jaką karierę większość absolwentów informatyki decyduje się? Jakie zawody obrać na początek – tester oprogramowania czy administrator baz danych? Czy absolwenci informatyki są nadal mile widziani w branży IT? Ile można zarobić pracując w tym sektorze? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w niniejszym materiale.

Czy warto studiować informatykę?

O pracę po studiach informatycznych naprawdę nietrudno. Nie tylko nadal istnieje duże zapotrzebowanie na wykwalifikowanych specjalistów IT na rynku pracy, ale też odczuwalny jest ich znaczny niedobór.

Co więcej, sytuacja przedstawia się podobnie w przypadku ofert pracy za granicą, co otwiera dodatkowe, korzystne finansowo i nie tylko, możliwości. To wszystko sprawia, że naprawdę warto zdecydować się na studiowanie informatyki, jeśli tylko macie do tego talent. To jeden z najlepszych kierunków studiów.

Ponadto, osoby po studiach informatycznych podkreślają, że czerpią wiele satysfakcji z wykonywanej pracy. Wpływ na to mają zarówno bardzo wysokie wynagrodzenia, jak i dogodne warunki zatrudnienia – dla przykładu, bez względu na obrany kierunek studiów, niemal zawsze możliwa będzie praca zdalna.

Bez względu też na to, czy tworzysz aplikacje internetowe, zajmujesz się bazami danych, pracujesz przy testowaniu aplikacji webowych i systemów komputerowych, czy też testujesz zintegrowane systemy informatyczne, masz możliwość uzyskania awansu wykraczającego poza Twoje formalne wykształcenie – choć oczywiście będzie to wymagać dodatkowych szkoleń. Sektor IT należy bowiem do najszybciej rozwijających się branż w Polsce.

Co można robić po informatyce? Zawody związane z informatyką

Wiele zależeć tu będzie od wyboru specjalizacji podczas studiów. Chociaż stereotyp studenta informatyki jako jedynie programisty nadal funkcjonuje, rynek pracy w tym sektorze jest naprawdę chłonny i znacznie bardziej różnorodny.

Jaka praca po studiach informatycznych będzie najlepsza? Poniżej znajdziecie listę zawodów, które można wykonywać po ukończeniu tych studiów:

  • programista

  • projektant gier

  • administrator sieci komputerowych

  • grafik komputerowy

  • inżynier systemów informatycznych

  • tester oprogramowania (automatyzujący)

  • pracownik help desku

To od Was zależy więc, który z powyższych zawodów najbardziej odpowiada Waszym umiejętnościom i potrzebom. Poniżej przyjrzymy się po kolei wadom i zaletom najpopularniejszych stanowisk związanych z IT.

programowanie-praca

Jaka praca po informatyce? Programiści poszukiwani!

Oczywiście to zawód programisty jest najczęściej wskazywany jako to, co można robić po informatyce. Nie tylko należy do prestiżowych, ale i zdecydowanie dobrze płatnych.

To jednak niejedyne zalety takiego wyboru zawodu. Kolejnym atutem jest np. możliwość pracy w pełni zdalnej, ruchomy czas pracy czy stabilne warunki zatrudnienia.

Oczywiście Wasze powodzenie na rynku będzie tu zależeć również od rodzajów i liczby języków programowania, które będziecie znać.

Praca po informatyce – czym zajmuje się administrator sieci komputerowych?

Kolejnym poszukiwanym zawodem na rynku jest z pewnością administrator sieci komputerowych. Czym się zajmuje? Opieka nad siecią komputerową, spotykaną obecnie w niemal każdej firmie, to nie tylko lukratywna, ale i przyszłościowa praca po informatyce.

Wzrost zapotrzebowania na tego typu specjalistów sprawia, że rosną także i wynagrodzenia na takim stanowisku. A jakby tego było Wam mało, wszystkie prognozy wskazują na to, że taka sytuacja ma się utrzymać.

Jedyny szkopuł to tutaj konieczność stałego dokształcania się, zwłaszcza w zakresie cyberbezpieczeństwa i rodzajów zagrożeń zewnętrznych. Najlepsi w tym zawodzie stale uzupełniają swoją wiedzę branżową o kolejne nowinki!

Warto w tym miejscu podkreślić także to, jak szybko rozwijają się technologie związane ze sztuczną inteligencją. Osoby poszukujące pracy jako specjaliści uczenia maszynowego mogą liczyć na niebotyczne wynagrodzenia i stabilną pracę. Podobnie ma się sprawa z inżynierami zajmującymi się technologią blockchain.

Jaka praca po studiach informatycznych? Projektant gier to ciekawy zawód

Ciekawą i rozwojową pracą po studiach informatycznych może być również projektant gier. Polska to dobry kraj dla tego typu specjalistów. Branża gier komputerowych radzi sobie w naszym kraju naprawdę dobrze, dzięki czemu nietrudno tu o oferty pracy.

Specjalizacja Game Design podczas studiów to coś, na co powinni zdecydować się zwłaszcza studenci o dość eklektycznym talencie. To bowiem niełatwa praca!

Projektant gier komputerowych nie tylko musi umieć tworzyć animacje 2D i 3D, ale także znać wszystkie najnowsze techniki multimedialne. Powinien także znać zagadnienia z zakresu grywalizacji, gdyż będzie odpowiedzialny także za projektowanie wszystkich poziomów i mechanizmów gry. Do tego dochodzi programowanie i pisanie skryptów służących do tworzenia pierwszych prototypów.


Szukasz pracy w Częstochowie? Sprawdź najlepsze oferty na GoWork.pl!


Zarobki po informatyce: ile zarabiają absolwenci?

Jakie perspektywy zarobków rysują się przed absolwentami informatyki? Ile zarabia programista, a ile projektant gier? Przyglądamy się temu poniżej.

Programista

Zarobki programistów zaczynają się już od 9 000 złotych brutto w skali miesiąca, choć w przypadku stażystów pensje mogą być nieco niższe – w granicach 6 500 złotych brutto miesięcznie.

Niemniej, nikogo już nie dziwią wysokie wynagrodzenia, jakich spodziewać się mogą osoby z dużym doświadczeniem. W przypadku seniorów może to być od 17 000 złotych brutto, do nawet 25 000 złotych brutto miesięcznie.

Średnia pensja administratora sieci komputerowych

Średnie zarobki na stanowisku administratora sieci komputerowych w 2023 roku wynoszą 8 730 złotych brutto miesięcznie.

Stawki na tym stanowisku ulegają także stałym wzrostom, ze względu na niedobór specjalistów na rynku. Dlatego fachowcy w tym zawodzie mogą śmiało zaczynać negocjacje z pracodawcą od kwot rzędu 11 760 złotych brutto miesięcznie.

Projektant gier komputerowych: zarobki

Zgodnie z danymi podanymi przez portal Wynagrodzenia.pl, średnie, miesięczne wynagrodzenie na stanowisku projektanta gier komputerowych wynosi 7 500 zł brutto.

Co drugi projektant otrzymuje pensję w wysokości od 6 800 złotych brutto do nawet 11 600 zł miesięcznie brutto. Niełatwa praca to i wysokie zarobki!

Zarobki po informatyce i ekonometrii

Ekonomiści – informatycy zdecydowanie należą do elity rynku pracy. Nie tylko nie mają najmniejszych problemów ze znalezieniem pracy, ale także mogą liczyć na fantastyczne pensje.

Już świeżo upieczeni absolwenci takich studiów otrzymują średnie, miesięczne wynagrodzenie rzędu 7 410 złotych brutto. Z czasem, a także doświadczeniem, stawki te tylko rosną, dochodząc nierzadko nawet do 12 000 złotych brutto miesięcznie.

A Ty, na jaką pracę po informatyce się zdecydujesz? Daj znać w komentarzach!

Praca po informatyce – czy łatwo ją znaleźć?

Nie da się ukryć, że zawody związane z szeroko pojętą informatyką, stanowią najbardziej przyszłościowy kierunek rozwoju dla wszystkich osób wkraczających na rynek pracy. Każdego roku branża IT wita szereg nowych profesji, zgłaszając ogrom deficytów na rozmaitych stanowiskach.

Zdobycie zatrudnienia w branży IT przy odpowiednich kwalifikacjach nie jest specjalnie trudne, a korzyści finansowe płynące z pracy w tym sektorze są wręcz niewspółmiernie wysokie w stosunku do poniesionych trudów. Ponadto, branża ta umożliwia wielotorowy rozwój i zapewnia stabilną przyszłość na całe życie.

Podsumowując, pracę po informatyce można znaleźć łatwo, a korzyści z tego faktu wynikające są ogromne, zarówno pod kątem finansowym, jak i pod kątem możliwości rozwoju kariery. Zdecydowanie najłatwiej zatrudnienie możesz znaleźć za pośrednictwem rozmaitych serwisów ogłoszeniowych, spośród których najpopularniejszym jest GoWork.pl.

Oceń artykuł
1.5/5 (2)