Praca marzeń – to tylko łatwo powiedzieć! Wyniki nowego badania na temat pracy marzeń Polaków nie napawają optymizmem. Czy i ilu z nas udało się zdobyć wymarzony zawód i rozpocząć w nim karierę? Okazuje się, że… tego dowiecie się z tego tekstu!

Praca marzeń – czy łatwo ją zdobyć?

O czym marzą Polacy? Jak wynika z badania przeprowadzonego przez serwis PrezentMarzeń.pl, aż 51% ankietowanych marzy o dobrach materialnych, takich jak samochód, czy własne mieszkanie. Z kolei 9% jako obiekt swoich marzeń wskazało egzotyczne podróże, a 12% o relaksie i beztroskim spędzaniu czasu np. podczas regeneracyjnego weekendu w SPA.

Co łączy wszystkie te marzenia? Niewątpliwie pieniądze – niezależnie od tego, czy po nocach śnimy o nowym modelu BMW w garażu, czy też wycieczce do Tajlandii, na takie przyjemności trzeba najpierw zarobić.

ZOBACZ TEŻ: Praca w ciepłych krajach

Czy robimy to, wykonując pracę marzeń? Wyniki nowego badania, przeprowadzonego przez portal InterviewMe, dowodzą, że jedynie 18% Polaków wykonuje wymarzony zawód. Z kolei tylko 16% z pozostałych 82% badanych przyznało, że zdarzyło im się wykonywać swój wymarzony zawód w przyszłości, lecz nie pracują już obecnie w tej samej branży.

Pracę marzeń nie jest więc wcale tak łatwo zdobyć! Z czego to wynika?

Zawody marzeń z dzieciństwa, a rynek pracy

Polski rynek pracy rzadziej daje szansę na zdobycie zawodów marzeń z dzieciństwa, niż np. amerykański. W Stanach Zjednoczonych aż 33% ankietowanych w badaniu przeprowadzonym przez portal Zety.com pracuje w wymarzonym zawodzie.

Czy to kwestia tylko pogoni za lepszymi zarobkami i awansem zawodowym, czy problem tkwi gdzieś indziej? Warto pamiętać tu o tym, że nasza praca marzeń z dzieciństwa niekoniecznie pokrywa się z tym, jaki wymarzony zawód wybralibyśmy jako osoby dorosłe. Jako maluchy marzyliście o zostaniu policjantem, strażakiem a może… lekarzem? Dopiero wiele lat później rzeczywistość zweryfikowała podobne wizje. Co ciekawe, jedynie 13% badanych Polaków nadal próbuje zdobyć pracę marzeń z dawniejszych lat – a to już o czymś świadczy.

Jakie zawody marzeń z dzieciństwa najczęściej wskazywali ankietowani? Wśród pracy marzeń Polaków znalazły się zawody takie jak:

  • Nauczyciel
  • Muzyk
  • Lekarz
  • Weterynarz
  • Kucharz
  • Strażak
  • Aktor
  • Sportowiec
  • Modelka

Obecnie marzenia naszych dzieci co do ich zawodowej przyszłości są już nieco inne i znajdują się wśród nich często dosyć nietypowe zawody. Podczas gdy my marzyliśmy o ratowaniu innym życia, współczesne 8-latki i 12-latki marzą o karierze… youtubera. Czy uda im się zarabiać w internecie? Czas pokaże czas!

Wymarzony zawód – czy daje szczęście?

Nawet jeśli Wasz wybór ścieżki rozwoju zawodowego niespecjalnie pokrywa się z tą, o jakiej marzyliście w szkolnych latach, nie przejmujcie się! Nie jesteście jedyni. Co ważne, czasami nawet wymarzony zawód nie daje uczucia spełnienia, na jakie liczyliśmy.

Średnio 61% badanych przyznało, że obecnie nie marzą już o tym samym zawodzie, co wcześniej. Większość z tych osób dodawało, że ich wizja pracy marzeń zmieniła się wraz z wkroczeniem na rzeczywisty rynek pracy. Praca policjanta może i świetnie prezentowała się na liście zawodów marzeń z dzieciństwa, jednak nieregularne godziny pracy, olbrzymi stres a także niewystarczająco dobre zarobki szybko zniechęcają do kontynuowania takiej drogi zawodowej. Czasem lepiej dopasować marzenia do rzeczywistości i poszukać innych ofert pracy!

Choć więc niewielu badanych pracuje w wymarzonym zawodzie, a zwłaszcza tym, o którym myśleli jako dziecko, nie oznacza to braku satysfakcji z obecnej pracy. Sytuację utrudnia jednak nieco fakt niestabilnego momentu na rynku pracy. Okazuje się, że aktualnie wielu pracowników zwyczajnie cieszy się z tego, że pracę… w ogóle ma. Aż 35% badanych przyznało, że najbardziej obawia się nie tego, czy uda im się pracować w wymarzonym zawodzie, ale tego, że będą musieli zrezygnować z niego na rzecz „jakiejkolwiek pracy”. Kto więc choć trochę lubi miejsce, w którym pracuje, już wygrał!

Oceń artykuł
0/5 (0)