Fobia społeczna to jedno z najczęściej diagnozowanych zaburzeń psychicznych. Osoby, które borykają się z tą przypadłością mają problemy z podstawowymi czynnościami, takimi jak wyjście do sklepu, rozmowa telefoniczna czy publiczne spożywanie posiłku. Fobia społeczna a praca – jak to pogodzić? Czy istnieje praca dla osób z fobią społeczną? Tłumaczymy, jak sobie z tym poradzić.

Lęk przed ludźmi – czy to normalne?

Czasem każdy z nas bywa nieśmiały, czy nawet aspołeczny. O ile jednak naturalna obawa przed poznawaniem nowych ludzi w biurze czy kolejnym krokiem w karierze, towarzyszą wszystkim, o tyle fobia społeczna dotyka tylko niektórych i może poważnie wpłynąć na nasz tryb pracy. Uwaga, to nie to samo, co introwertyk w pracy!

Odczuwacie silny lęk przed wejściem do nowego biura, a na myśl o zapoznawaniu się z zespołem dopada Was panika? Te sytuacje powtarzają się nie tylko w pracy? W takim wypadku warto skonsultować się ze specjalistą, który pomoże Wam dowiedzieć się, czy dolega Wam fobia społeczna. 

Lęk przed ludźmi w pracy da się pokonać! Pomóc może terapia, a w skrajnych przypadkach również ta farmakologiczna. Nie oznacza to jednak, że z fobią społeczną nie da się żyć i podjąć satysfakcjonującej pracy! Wystarczy, że skorzystacie z pomocy fundacji zajmujących się aktywizacją zawodową i zaopiekujecie się sobą w miejscu pracy tak, aby łatwiej Wam było współpracować z innymi i rozwijać się na rynku pracy.

Fobia społeczna nie jest częścią naszej osobowości, a jednym z najczęściej diagnozowanych zaburzeń psychicznych. To właśnie dlatego macie szansę skutecznie nad nim pracować!

Fobia społeczna a praca: jak to pogodzić?

Kołatanie serca, ściśnięty żołądek, zawroty głowy – szacuje się, że na objawy fobii społecznej w pracy cierpi ok. 10% populacji, a pojawiają się one najczęściej w okolicach 20-30 roku życia.

“Dzień dobry, od wielu lat cierpię na fobię społeczną. Leczyłam się wielokrotnie, z różnym skutkiem. Aktualnie chciałabym zacząć pracować jednak nie posiadam żadnego doświadczenia przez co znalezienie pracy na własną rękę stało się dla mnie za trudne” – podobnych wpisów od osób cierpiących na fobię społeczną nie brakuje na forach internetowych i w mediach społecznościowych.

Jak więc zadbać o swoją karierę w takiej sytuacji? Pomóc mogą organizacje takie jak Fundacja Aktywizacja, których działalność dedykowana jest osobom z niepełnosprawnościami, odczuwającym szczególne trudności z poszukiwaniem i utrzymaniem pracy. Po więcej informacji warto zajrzeć na stronę: aktywizacja.org.pl, gdzie znajdziecie profesjonalne szkolenia, usługi doradztwa zawodowego i konsultacje.

Misją podobnych organizacji jest pomoc w skutecznym znalezieniu ofert pracy dla siebie i wsparcie w przejściu procesu rekrutacyjnego oraz pierwszych tygodni pracy.

Jak pokonać lęk przed ludźmi w pracy?

O swoje samopoczucie w pracy i lęk przed ludźmi warto zadbać także na własną rękę. Istnieją sprawdzone, polecane przez terapeutów sposoby, jak radzić sobie w sytuacjach stresowych i oswoić się np. z pracą w dużej grupie ludzi.

“Samodzielna praca wymaga ogromnego zaangażowania i systematyczności, zarówno w poszukiwaniu wiedzy, jak i ćwiczeniu się. Warto korzystać z merytorycznych materiałów samopomocowych i specjalnie opracowanych technik, takich jak zanurzanie czy „spotkanie z sobą. Z fobią społeczną w pracy naprawdę można nauczyć się sobie radzić. Nie jest ona częścią waszej osobowości, to nie to samo co nieśmiałość” – tłumaczyła w swoim wpisie na Instagramie psycholożka Anna Ćwiklińska.

https://www.instagram.com/p/CBQ1D3DnmLj/

Poza psychoedukacją, która wyposaży Was w odpowiednie narzędzia do walki z lękiem społecznym, trzeba też uważnie obserwować siebie i swoje reakcje na konkretne sytuacje. Dzięki temu łatwiej będzie Wam unikać np. ataków paniki, a także pracować nad swoim stylem współpracy z pozostałymi członkami zespołu.

Pomocne mogą okazać się notatki – zapisujcie techniki radzenia sobie z lękiem, które pozytywnie na Was zadziałały i to, czego udało się Wam dzięki temu nauczyć. Kiedy na horyzoncie pojawi się kolejna, stresująca sytuacja, będziecie mogli zawsze wrócić do dziennika i uspokoić się w porę!

Fobia społeczna w pracy: to nie koniec świata!

Fobia społeczna, choć może brzmieć poważnie, to nie koniec świata! Lęk przed ludźmi nie powinien stawać na Waszej drodze do samorozwoju i udanej kariery zawodowej.

Regularna praca z technikami relaksacyjnymi, ćwiczenia na koncentrację, a także pomoc specjalistów, w tym tych od aktywizacji zawodowej, pomogą Wam rozwinąć skrzydła na rynku pracy. 

Ważne jest także, abyście wybrali odpowiedni dla siebie zawód. To właśnie tutaj konsultacje z doradcami zawodowymi mogą okazać się kluczem do sukcesu. Odpowiednia troska o siebie i swój poziom stresu w pracy sprawią, że każdy poranek przestanie być koszmarem, a Wy nie będziecie odczuwać tak silnego lęki przed pójściem do pracy. 

Możliwości jest wiele – obecnie coraz więcej firm stawia na pracę zdalną, która może być znacznie łatwiejsza w panowaniu nad nieprzyjemnymi objawami i dać Wam upragnione spełnienie zawodowe. Nie brakuje też zawodów, w których kontakt z ludźmi nie jest priorytetem, a tempo pracy pozwoli Wam spokojnie pracować nad Waszymi wynikami w firmie. 

Dlatego nawet jeśli cierpicie na fobię społeczną w pracy, nie poddawajcie się! Praca znajdzie się dla każdego.

Oceń artykuł
1.8/5 (14)