Z pierwszej części artykułu dowiedziałeś się już jakie działania wpływają na zwiększenie determinacji i zaangażowania Twoich współpracowników oraz przynoszą dodatkowe korzyści dla całej organizacji. Poniżej znajdziesz kolejne 9 sposobów na skuteczną motywację Twojego zespołu, które nie wymagają sięgania głęboko do firmowej kasy, a bezpośrednio oddziaływają na codzienne samopoczucie pracowników w ich miejscu pracy:

 

1. Daj przestrzeń do działania

DziałanieAutonomia w działaniu i elastyczne podejście do harmonogramu pracy są niezwykle skutecznymi motywatorami. Kluczem jest zapewnienie pracownikom swobodę działania w ramach danego projektu, gdy ich efektywność jest najwyższa, nie tylko wtedy, gdy są w miejscu pracy. Daj swojemu zespołowi większą swobody w zakresie czasu i sposobu wykonywania ich codziennych obowiązków, ponieważ to może realnie poprawić ich zaangażowanie i utrzymać motywację.

 

 

2. Zachęcaj do pracy zespołowej

ZachęcajPomyśl o tym, jakie środowisko tworzysz: czy zachęca ono do pracy zespołowej, czy ogranicza interakcje między pracownikami? Jeśli nie dajesz im możliwości współdziałania, tracisz ogromny potencjał, ponieważ praca zespołowa jest jednym z największych czynników motywujących. Świadomość, że masz za plecami kolegów, którzy są twoimi kibicami, jest niesamowitym uczuciem. Kiedy motywacja poszczególnych pracowników spadnie, to drużyna staje się największym wsparciem i dopingiem w wyścigu o kolejny osiągnięty cel.

 

 

3. Doceniaj na forum

DoceniajNic tak nie motywuje, jak dobre słowo, szczególnie gdy jest wyrażane publicznie, wtedy motywuje dwa razy bardziej. Zaaranżuj więc w swoim biurze ogólnodostępne, widoczne miejsce, w którego centralnym punkcie zawiśnie tablica Kudos. Umożliwi to zarówno Tobie, jak i innym pracownikom wzajemne wyrażanie pochwał za dowolne osiągnięcia czy docenianie się za okazaną pomoc. Z założenia powinna być to inicjatywa oddolna, ale pozwala zachować anonimowość, więc możesz brać w niej czynny udział.

 

 

4. Nagradzaj symbolicznie

NagradzajRoczne premie są powszechnym sposobem, w jaki wielu pracodawców nagradza pracowników za ich ciężką pracę. Niestety często nie zapewniają motywacji, do której zostały zaprojektowane. Taka premia, gdy jest postrzegana jako rutyna, budzi rozczarowanie lub niesprawiedliwość, więc może zaszkodzić motywacji. Postaraj się o mniejsze lecz częstsze nagród (bilety do kina, vouchery na lunch czy zniżki na firmowe produkty lub usługi) dla swojego zespołu, to świetny sposób na konsekwentne zwiększanie motywacji w miarę upływu czasu.

 

 

5. Stwórz przyjazne miejsce pracy

Miejsce pracyMoże to się wydawać wręcz banalne, ale przyjazne miejsce pracy, działa bardzo motywująco na pracowników. W dobie open space’ów, istotne jest, aby każdy mógł spersonalizować swoją przestrzeń, ustawić na biurku ulubioną roślinkę, zdjęcia rodziny czy pupila, czy pudełko ulubionych cukierków. Ważna jest również przestrzeń wspólna, taka jak kuchnia czy chillout room’y, w których pracownicy mogą oderwać się na chwilę od pracy i spędzić wspólnie czas. Zadbaj również o identyfikację przestrzeni pracy Twojego zespołu, niech się wyróżnia i pasuje do waszego charakteru.

 

6. Zapewnij poczucie bezpieczeństwa

BezpieczeństwoWiele teorii w psychologii sugeruje, że istnieje hierarchia podstawowych potrzeb, których ludzie oczekują, zanim będą mogli zmotywować się do osiągnięcia pełni swoich możliwości. Bezpieczeństwo znajduje się bezpośrednio poniżej takich potrzeb jak jedzenie i woda, więc stanowi podstawę naszych oczekiwań. Gdy pracownicy w Twoim zespole będą czuć się bezpiecznie, staną się bardziej skłonni do większego zaangażowania i dalszego rozwijania swojego potencjału.

 

 

7. Rób regularne przerwy

PrzerwaWalenie głową w mur przez trzy godziny rzadko bywa produktywne. Dla utrzymania motywacji czasami warto zrobić krok w tył i poświęcić chwilę na ponowną analizę problemu, aby móc ponownie wykonać dwa kroki w przód. Siedzenie przez cały dzień nie jest dobre, a robienie krótkich przerw co godzinę lub dwie ma pozytywny wpływ zarówno na umysł, jak i ciało. Daj przykład wstań, rozciągnij nogi, wykonaj kilka skłonów, otwórz okno i zaczerpnij świeżego powietrza, popatrz w dal, aby wzrok odpoczął – i wróć do pracy z odświeżonym umysłem i ciałem.

 

8. Postaw na integrację

IntegracjaŚwietnym sposobem na podniesienie zaangażowania pracowników jest integracja zespołu. Przebywanie osiem godzin dziennie wśród niemal obcych ludzi nikomu nie sprawia szczególnej przyjemności. Aby nikt nie musiał odliczać godzin do wyjścia z pracy, warto raz na jakiś czas zorganizować spotkania po niej, by lepiej się poznać i chętniej przebywać razem. Ty i twój zespół będziecie zaskoczeni, jak motywująca może być odrobina zabawy.

 

 

9. Spełniaj dobre uczynki

UczynkiŻycie w poczuciu spełnienie łagodzimy stres, towarzyszący nam w codziennej pracy oraz podnosi motywację do pracy. Jednym z czynników wpływających na to, abyśmy się czuli się zmotywowani, jest robienie dobrych uczynków. Daj sobie i Twojemu zespołowi przestrzeń na pomocy innym poprzez angażowanie się w akcje społeczne i charytatywne. Niech okazywane dobro wraca do was i motywuje do dalszego działania!

 

 

 

Brawo, udało Ci się przejść przez tę długą listę! Wygląda na to, że naprawdę masz motywację, do poprawy motywacji wśród swoich pracowników. Twój zespół ma szczęście, że ma kogoś, kto troszczy się o nich i chce pomóc im w większym zaangażowaniu. Korzystanie z tych wskazówek w celu zwiększenia motywacji w codziennej pracy pomoże Wam odnieść wspólny sukces, więc nie czekaj i zacznij działać jeszcze dziś!