Praca w Kielcach - statystyki rynku pracy
Kielce (świętokrzyskie) to miasto wojewódzkie o powierzchni 109,6 km², które zamieszkuje ponad 180 tys. osób. Gęstość zaludnienia wynosi ponad 1760 os./km².
Mieszkańcy stolicy regionu oraz jej okolic poszukują stałego lub dodatkowego zatrudnienia, korzystając z atrakcyjności lokalnego rynku pracy. Pracę w Kielcach dla studenta i doświadczonego pracownika kieleckiej branży można znaleźć w jednej z rozwijających się branż.
Dobrze prowadzona polityka lokalna i odpowiedzialne inwestycje sprawiają, że stolica województwa świętokrzyskiego staje się częstym wyborem osób zamieszkujących powiat. Sektorami, które zatrudniają najwięcej osób, są:
- przemysł (głównie przetwórczy, materiałów budowlanych, spożywczy i elektromaszynowy),
- usługi,
- budownictwo.
Lokalizacja dużych firm w mieście Kielce sprzyja rozwojowi zawodowemu w rozmaitych branżach, a zarówno doświadczony specjalista (np. specjalista ds. transportu), jak i młody pracownik może znaleźć zatrudnienie na terenie głównego świętokrzyskiego miasta. Poza możliwością stałego zatrudnienia nie brakuje także ofert pracy dodatkowej w Kielcach.
Na terenie miejscowości Kielce funkcjonuje ponad 29 tys. firm, swoją działalność prowadzi tu również Kielecki Park Technologiczny skupiający się na pomocy firmom z sektora IT, designu oraz energii odnawialnej.
Jakie jest bezrobocie w Kielcach?
Ze statystyk, które prezentuje Powiatowy Urząd Pracy w Kielcach (świętokrzyskie), wynika, że stopa bezrobocia wynosi obecnie zaledwie 4,6 proc. (stan na wrzesień 2023 roku - dane za GUS).
Dane zebrane przez Główny Urząd Statystyczny wskazują, że na koniec 2019 roku, przed wybuchem pandemii COVID-19, odsetek osób nieaktywnych zawodowo w Kielcach wynosił 4,9 proc. W związku z pogarszającą się sytuacją epidemiczną oraz wprowadzeniem obostrzeń mających negatywny wpływ na lokalną i krajową gospodarkę na koniec 2020 roku stopa bezrobocia w Kielcach wzrosła do 5,6 proc.
Ile wynosiło bezrobocie: Kielce w 2021 roku? Oto statystyki za poszczególne miesiące:
- styczeń: 5,8 proc.,
- luty: 5,9 proc.,
- marzec: 5,9 proc.,
- kwiecień: 5,6 proc.,
- maj: 5,5 proc.,
- czerwiec: 5,5 proc.,
- lipiec: 5,4 proc.,
- sierpień: 5,4 proc.
Na terenie stolicy województwa świętokrzyskiego działają instytucje zapewniające nieaktywnym zawodowo pracownikom kieleckich branż wsparcie przy powrocie na rynek pracy, m.in. Miejski Urząd Pracy w Kielcach i agencje pośrednictwa pracy.
Na wsparcie Powiatowego Urzędu Pracy mogą liczyć nie tylko mieszkańcy miasta Kielce, ale również innych gmin wchodzących w skład powiatu, takich jak Miedziana Góra, Bodzentyn, Zagnańsk, Łopuszno czy Raków.
Jaka przyszłość czeka kielecki rynek pracy?
Przyjęta przez władze miasta Kielce strategia opisująca, w jakim kierunku rozwinie się miejscowość do 2030 roku, uwzględnia także potrzebę unowocześnienia lokalnego rynku pracy.
Zgodnie z zapowiedziami włodarzy wśród mieszkańców Kielc rozpowszechniana będzie praca zdalna. Planuje się także podnoszenie atrakcyjności inwestycyjnej miasta, by stworzyć jego mieszkańcom jeszcze większe możliwości rozwoju i zachęcić krajowych oraz zagranicznych inwestorów do lokowania kapitału na terenie województwa świętokrzyskiego.
Nowoczesna edukacja, realizowanie przez placówki oświatowe programu umożliwiającego pracownikom późniejszą karierę zawodową w określonej branży, współpraca na linii uczelnia-pracodawca - to kolejne cele obrane przez władze miejscowości Kielce.
Świętokrzyskie miasto - zgodnie z planami na rozwój do 2030 roku - ma stać się rozwiniętym turystycznie obszarem odpowiednim dla pracowników o każdych kwalifikacjach. Zatrudnienie znajdzie tu zatem specjalista ds. obsługi klienta, posiadający doświadczenie administrator sieci, pracownik sektora usług, osoba odpowiedzialna za prace pomocnicze w przedsiębiorstwie (np. analiza przenoszenia danych, zajmowanie się przetwarzaniem danych osobowych, organizacja dokumentów), pielęgniarka, psycholog czy sprzątaczka. Dominującą w mieście Kielce (świętokrzyskie) formą zatrudnienia ma pozostać umowa o pracę (niezależnie czy jest to praca stacjonarna, hybrydowa czy praca zdalna) oraz kontrakt B2B.
Praca Kielce - interesujące ogłoszenia
Kielce to miasto, w którym można znaleźć ciekawe oferty pracy. Koordynowanie projektów, obsługa klienta, rozwój oprogramowania, dbanie o dobre relacje z klientem, przygotowywanie umów - to tylko przykładowe zadania, które mogą wchodzić w zakres obowiązków, za wykonywanie których odpowiedzialna jest osoba pracująca na stanowisku specjalista.
Chętnych potrzeba także m.in. do pracy pielęgniarki w Kielcach, a ciekawą pracą dla studenta może być np. opieka nad dziećmi, obsługa klientów lub zatrudnienie w sektorze usług i handlu. Liczne oferty skierowane są również do pracowników fizycznych i budowlanych.
Stabilna umowa (zwykle umowa o pracę), jasno określony zakres obowiązków, system premiowy i możliwość zatrudnienia w innych, mniejszych lub większych miastach, takich jak np. Skarżysko-Kamienna, Warszawa, Sandomierz, Kraków, Ostrowiec Świętokrzyski czy Gdańsk - to tylko niektóre z licznych zalet pracy w systemie home office.
Warto jednak zaznaczyć, że poszukiwany specjalista (np. pracownik fizyczny) zamieszkujący Kielce również może liczyć na atrakcyjne zarobki oraz korzyści, jakie niesie za sobą umowa o pracę na pełny etat. Wystarczy wybrać jeden z zawodów deficytowych i aplikować na atrakcyjne oferty pracy.
Ile zarabia się w Kielcach?
Zastanawiasz się, ile zarabia się w Kielcach? Jak wynika z danych GUS, przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w marcu 2023 roku wyniosło w Kielcach 6 215,47 zł brutto i było o 14,8 proc. wyższe niż w analogicznym okresie w roku ubiegłym. Przeciętne zarobki wzrosły w porównaniu do marcu 2022 roku w sektorach takich jak:
- transport i gospodarka magazynowa (o 35,6 proc.),
- informacja i komunikacja (o 28,3 proc.),
- handel; naprawa pojazdów samochodowych (o 23,5 proc.),
- budownictwo (o 22,5 proc.),
- zakwaterowanie i gastronomia (o 11,3 proc.),
- przemysł (o 11,2 proc.),
- administrowanie i działalność wspierająca (o 6,4 proc.).
Odnotowano jednak także spadki. Zarobki prezentowane w ofertach pracy w Kielcach zmniejszyły się w sektorach: działalność profesjonalna, naukowa i techniczna (o 1,6 proc.) oraz obsługa rynku nieruchomości (o 0,5 proc.).
Należy jednak pamiętać, że średnie wynagrodzenie w Kielcach to wypadkowa zarobków wszystkich aktywnych zawodowo mieszkańców. Starszy specjalista będzie bowiem zarabiać więcej niż osoba na stanowisku juniorskim. Nie bez znaczenia jest też miejsce pracy, rodzaj umowy, wykształcenie pracownika oraz jego doświadczenie i staż pracy. Istotne jest również to, czy osoba pracuje na terenie miasta, np. w centrum, czy na obrzeżach Kielc.
Gdzie szukać pracy w Kielcach?
Przed rozpoczęciem poszukiwań i wpisaniem w wyszukiwarkę "Kielce: praca" kandydat powinien zastanowić się, co będzie dla niego najbardziej odpowiednie - czy interesuje go umowa o pracę, czy umowa zlecenie? Część etatu czy pełny etat, praca zdalna czy stacjonarna? Chce podjąć zatrudnienie jako pracownik fizyczny czy umysłowy?
Wśród pracodawców rekrutujących pracowników w mieście Kielce w 2024 roku należy wymienić m.in. Przedsiębiorstwo Produkcji Betonów "SIBET" S.A., Merkury Market Sp. z o.o. sp. k. Kielce czy Północ Nieruchomości Sp. z o.o. Kielce. Na chętnych czeka także stała praca w Urzędzie Miasta Kielce, w ramach której specjalista odpowiedzialny będzie za prace biurowe i pomocnicze.
Satysfakcjonujące zarobki, stabilność zatrudnienia i stały zakres obowiązków to często domena pracy na pełny etat, w której podstawą zatrudnienia jest umowa o pracę. Nie oznacza to jednak, że ogłoszenie, w którym proponowany jest zadaniowy tryb pracy i umowa zlecenie, będzie mniej atrakcyjne.
Kielce: zawody deficytowe
Na kandydatów poszukujących swojego miejsca na rynku pracy w Kielcach czeka wiele możliwości zawodowych. By zdobyć niemal gwarancję zatrudnienia, część mieszkańców miasta decyduje się na podjęcie pracy w jednym z zawodów deficytowych. Zatrudnienie znajdzie zarówno pracownik fizyczny, jak i kandydat poszukujący pracy biurowej w Kielcach.
Według prognozy na 2021 rok stworzonej w ramach "Barometru zawodów" na samym szczycie pracowników poszukiwanych przez firmy znajdują się piekarze. Kto jeszcze z łatwością znajdzie zatrudnienie w Kielcach w swoim zawodzie? Pożądani przez pracodawców kandydaci to przedstawiciele branż:
- budowlanej,
- fryzjersko-kosmetycznej,
- transportowo-spedycyjno-logistycznej,
- ekonomiczno-administracyjno-biurowej,
- ochrony zdrowia,
- pomocy społecznej,
- mechanicznej,
- motoryzacyjnej,
- spożywczej,
- elektryczno-elektronicznej i energetycznej.
Powody istnienia wspomnianych deficytów to m.in. trudne warunki pracy, problem szarej strefy czy braku uprawnień, praca w delegacjach i/lub nie na pełny etat (np. praca fizyczna w Kielcach może cechować się sezonowością).
Szukając pracy na niepełny lub pełny etat w Katowicach, należy uważnie przeczytać treść każdej na pozór atrakcyjnej oferty - sprawdzić, jaki jest zakres obowiązków i oferowana umowa (umowa o pracę, umowa zlecenie, umowa o dzieło bądź B2B).
Kandydat powinien również upewnić się, że spełnia wymagania pracodawcy na określone stanowisko, a także sprawdzić, jakie są możliwości rozwoju zawodowego dla przedstawicieli wybranej branży na rynku pracy w Kielcach.
Zawody nadwyżkowe, czyli dla kogo może zabraknąć pracy w Kielcach?
Poza wymienionymi profesjami istnieje szereg zawodów, w które obfitują lokalne tablice ogłoszeń, a liczba kandydatów przewyższa liczbę ofert. Dobrym przykładem są ekonomiści - absolwenci mogą zostać zmuszeni do skorzystania z pomocy przeznaczonej do tego instytucji, np. biura pracy: Kielce, lub zmiany branży.
Praca w innym niż wyuczony zawodzie może spotkać także przedstawicieli pozostałych profesji nadwyżkowych, wśród których znajdują się:
- bibliotekoznawcy, bibliotekarze, specjaliści informacji naukowej,
- filolodzy i tłumacze,
- filozofowie, historycy, politolodzy i kulturoznawcy,
- nauczyciele nauczania początkowego,
- nauczyciele przedmiotów ogólnokształcących,
- pedagodzy,
- plastycy, dekoratorzy wnętrz i konserwatorzy zabytków,
- pracownicy administracyjni i biurowi,
- pracownicy biur podróży i obsługi turystycznej,
- socjolodzy i specjaliści ds. badań społeczno-ekonomicznych,
- specjaliści administracji publicznej,
- specjaliści ds. finansowych,
- specjaliści technologii żywności i żywienia,
- technicy mechanicy.
Aktualne i darmowe ogłoszenia o pracę w Kielcach - gdzie szukać?
Szukasz pracy w Kielcach? Skorzystaj z internetowej wyszukiwarki na stronie serwisu GoWork.pl. Portal udostępnia filtry, które pomagają w najlepszym dopasowaniu przeglądanych ofert do preferencji użytkownika: Do wyboru są między innymi:
- lokalizacja (miasto: tu Kielce lub województwo: tu świętokrzyskie),
- stanowisko,
- typ umowy (np. umowa o pracę lub umowa zlecenie),
- wymiar etatu (np. praca pełny etat lub pół etatu),
- tryb pracy( np. praca zdalna lub mobilna).
Przykładowo uzupełnione filtry mogłyby wyglądać następująco: Kielce - pracownik ochrony - praca na pół etatu - umowa zlecenie.
Jednak serwis GoWork nie tylko działa jak centralna baza ofert pracy. Portal umożliwia także sprawdzenie opinii o widniejących na portalu pracodawcach. Na forum wypowiadają się byli i obecni pracownikcy danej firmy. Ich wpisy weryfikowane przez administratorów strony. Stanowią zatem cenną wskazówkę dla osób poszukujących pracy w Kielcach i okolicy. Dodatkowo, zapisując się do newslettera, strona GoWork.pl wysyła powiadomienia o najnowszych ogłoszeniach z danego regionu. Dzięki temu nie przegapi się żadnej nowej oferty. Co więcej, w serwisie można znaleźć rozmaite ogłoszenia. Praca z orzeczeniem, praca za granicą, praca chałupnicza - możliwości podjęcia zatrudnienia jest naprawdę wiele.
Urząd pracy w Kielcach - najnowsze oferty pracy
W Kielcach funkcjonują dwa urzędy pracy:
1) Miejski Urząd Pracy - zajmuje się aktywizacją i rejestracją osób bezrobotnych, prowadzeniem szkoleń oraz doradztwem dla osób poszukujących zatrudnienia, którzy zamieszkują na terenie miasta Kielce.
Jest czynny od poniedziałku do piątku w godzinach: 7:30-15:30. Interesanci natomiast są przyjmowani w godzinach: 8:00-15:00. Mieści się przy ul. Karola Szymanowskiego 6 (25-361 Kielce). Do placówki można udać się nie tylko osobiście, ale również skontaktować telefonicznie lub mailowo:
Nr tel.: 41 340-60-55
Fax: 41 340-60-80
E-mail: kancelaria@mupkielce.praca.gov.pl
2) Powiatowy Urząd Pracy - zajmuje się aktywizacją i rejestracją osób bezrobotnych, prowadzeniem szkoleń oraz doradztwem dla osób poszukujących zatrudnienia, którzy zamieszkują na terenie całego powiatu kieleckiego.
Jest czynny od poniedziałku do piątku w godzinach: 7:00-15:00. Interesanci natomiast są przyjmowani w godzinach: 7:15-14:30. Mieści się przy ul. Kolberga 4 (25-620 Kielce). Do tej placówki również można udać się nie tylko osobiście, ale skontaktować telefonicznie lub mailowo:
Nr tel.: 41 367-11-00
Fax: 41 367-11-99
E-mail: kiki@praca.gov.pl
Kielce: najnowsze oferty pracy od zaraz. Dlaczego warto tu pracować?
Rosnąca liczba firm, które wybierają woj. świętokrzyskie na lokalizację swoich siedzib, sprawia, że Kielce są miastem, w którym możliwe jest planowanie i prowadzenie swojej kariery zawodowej. Powiat sprzyja przedsiębiorczym mieszkańcom, którzy mogą starać się o dofinansowanie szkoleń oraz dodatkowe środki na rozwijanie i utrzymywanie zarówno jednoosobowych działalności, jak i większych firm.
W mieście Kielce funkcjonuje 10 uczelni wyższych, w tym Uniwersytet Jana Kochanowskiego i Politechnika Świętokrzyska, które kształcą przyszłych profesjonalistów. Atrakcyjne oferty pracy na pełny etat, możliwa praca zdalna oraz rozwój zawodowy, stosunkowo niskie ceny wynajmu i kupna nieruchomości - to wszystko sprawia, że Kielce są miastem, w którym warto się osiedlić.
Kielce (świętokrzyskie) to nie tylko ośrodek biznesu, w którym standardem jest oferowana przez pracodawców umowa o pracę - miasto położone w Górach Świętokrzyskich zapewnia mieszkańcom możliwość napawania się bliskością natury i wszechobecną zielenią. Najważniejsza pod kątem urbanistycznym w Kielcach ul. Sienkiewicza jest ośrodkiem handlowym oraz fragmentem reprezentacyjnym miasta, a dobre rozplanowanie świętokrzyskiej stolicy zapewnia możliwość swobodnego i stosunkowo szybkiego poruszania się po jej terenie.
Możliwości rozwoju na giełdzie pracy w Kielcach
Praca w Kielcach stwarza duże możliwości rozwoju osobom chętnym do doskonalenia swoich umiejętności i zdobywania kolejnych osiągnięć. Woj. świętokrzyskie pozwala przedsiębiorczym mieszkańcom na prowadzenie własnego biznesu, a w jego stolicy możliwe jest skorzystanie np. z oferty Kieleckiego Parku Technologicznego, który proponuje wynajem powierzchni na preferencyjnych warunkach.
Choć miastem, które oferuje największe możliwości zawodowe w Polsce, jest Warszawa, to zarówno cały powiat kielecki, jak i miejscowość Kielce może okazać się atrakcyjnym regionem dla specjalistów z rozwijających się tutaj branż. Możliwa jest tu praca zdalna lub stacjonarna, na niepełny lub pełny etat, której podstawą jest umowa o pracę, umowa zlecenie czy umowa o dzieło.
Dla pracodawców liczy się głównie doświadczenie, a wraz z jego zdobywaniem specjalista (w tym nawet pracownik fizyczny) może liczyć na rozwój zawodowy w postaci awansów i zajmowania stanowisk kierowniczych. Kreatywni pracownicy mogą próbować swoich sił, otwierając własne działalności gospodarcze np. w sektorze usług czy handlu.