brak logo

Adipol-Azoty

Chorzów

Opinie o Adipol-Azoty

Kashmir :) 2013-02-28 22:06
Nie polecam (usunięte przez moderatora) pracowników pod względem wynagrodzenia.Jeśli nie chcesz stracić swojego życia i nie żałować swojego życia nie polecam. To firma bogata,ale nie dzieli się równo z pracownikami.Pensja 1700 zł netto/miesiąc na stanowisku elektromontera,pracownika produkcji, tokarza, spawacza. Nie polecam,bo się po prostu nie opłaca.Tylko na chwilę dopóki nie znajdzie się czegoś lepszego.
7
sss 2013-11-13 04:29
Pracowałem tam kilka lat temu na produkcji, masakryczne warunki szczególnie na paczkowalni gdzie kończy się proces produkcji, straszne zapylenie a do "ochrony" najzwyklejsze maseczki takie jakich używa się np przy malowaniu. Zależy gdzie rzuci cię zmianowy możesz się nie narobić lub zarobić, liczą się układy i znajomości. Na nockach różne rzeczy czasem się zdarzały ale nie będę wchodził w szczegóły. Ciężka i brudna praca za grosze, przynajmniej kiedy tam pracowałem, nie polecam nikomu kto ma coś więcej w głowie, bo praca jest schematyczna, nudna i dla ludzi którzy w mojej ocenie nie mają innych możliwości. Nie polecam.
3
Obecny pracownik 2016-01-24 14:37
Z pracy na produkcji w zakładach azotowych jestem zadowolony. Pracuję na wydziale saletry potasowej. Stawka początkowa to okolo 2500brutto. Jako osoba niemal bez doswiaczenia i jedynie po liceum - jestem zadowolony. Praca jest lekka i prosta. Przełożeni bezkonfliktowi. Nie ma rygoru i pracy 'od dzwonka do dzwonka' z 15 minutowa przerwa sniadaniowa. Atmosfera luźna, bo ludzie w porządku. Dodatkowym bonusem jest tanie ubezpieczenie grupowe oraz mozliwosc załatwienia sobie za grosze karty multisportu.

Jedyny mankament - praca w systemie 3-zmianowym, 4-brygadowym. Ale ma to również swoje plusy.
4
Bolo 2016-05-25 23:51
Marny zakład w r&d max mozesz zarobic 2200zl na reke sory ale to jakaś żenada no i ten Robak lepiej uciekać
3
concerned_joe 2016-06-20 21:51
Niestety zakład nosi za sobą piętno i konsekwencje kilkunastu lat złego zarządzania, złych decyzji, braku skutecznego pomysłu na jej funkcjonowanie. W ostatnich kilkunastu miesiącach firma przeżyła czterokrotnie zmianę zarządu, co zupełnie zdestabilizowało sytuację w firmie. Niestety brak inwestowania w wartościowych pracowników, niskie wynagrodzenia, brak systemu premiowania i często brak szacunku do takich pracowników spowodowało, że w ostatnim czasie odeszło kilku doświadczonych, wieloletnich, podchodzących z zaangażowaniem do swojej pracy pracowników, którzy jeszcze wiele mogli wnieść do firmy. Niestety wewnętrzna atmosfera w firmie również nie jest dobra, ponieważ zbyt wiele czynników sprawiło, w tym ostatnio ogromna rotacja szczególnie w pionie handlu, że zespół dawno przestał ze sobą dobrze współpracować i konflikty pomiędzy poszczególnymi działami, a nawet wewnątrz działów są na porządku dziennym. Jeżeli obecny zarząd jako kolejny nie będzie miał pomysłu na tą firmę, to niestety firma pójdzie równią pochyłą w dół.
15
Help 2016-06-27 11:59
Witam, mam przygotowaną specjalną ofertę pożyczkową dla pracowników Azotów, minimum formalności i wysokie kwoty od 1000 do 25 000. Zapraszam do kontaktu na ( usunięte przez administratora )
Mr CH 2016-06-28 12:00
A ja idę i zobaczę jak będzie. Dam znać pod koniec okresu próbnego
konst 2016-11-07 20:08
Nie polecam. Mogę wręcz powiedzieć że odradzam. SSS nic się nie zmieniło od Twojego wpisu. Z tego co wiem w biurowcu podobnie, chyba że masz układy.
4
paweł 2016-11-23 15:55
praca tylko dla znajomych i rodziny odpowiednio ustawionych osób w firmie, nie wysyłajcie cv nawet bo dajecie im podkładkę pod fałszywą rekrutację, rozmowa kwalifikacyjna dno, potwierdzające nepotyzm do granic absurdu.
4
wladek 2017-01-19 10:01
potwierdzam to co jest napisane w kwestii dz.handlowego i rozmow kwalifykacjyjnych, ktore sa "lipne". zatrudniaja na chwile potem likwiduja stanowisko. teraz poszukuja ludzi ds transportu NIE SKUSCIE SIE bo bedziecie zalowac. oferuja jakies 2tys na reke a wymagania dotyczace wiedzy oraz doswiadczenia, ze hooooooo.
ta firma jest chora tylko ludzi zal.....
4
Xyz 2017-01-19 17:09
Witam czytam te wszystkie opinie i sam nie wiem.co myśleć o tej formie może mi.ktoś. powiedzieć jak.wygląda praca na magazynie spozywka? Oprócz jazdy wózkiem jest też załadunek ręczny jeśli tak to ile tego jest widzę ze reż piszecie że zatrudniają a potem likwidują stanowiska jak ogólnie wygląda sprawa kasy
Jooooo 2017-01-25 14:48
Na azotach fajnie jest idzie się naj....fest za dwa tysie albo mni możesz pukla dostać dziś :-D
1
harry 2017-02-20 14:34
Ostatnimi czasy rotacja w ZACH jest przeogromna zwłaszcza w Dziale Handlowym, którego kierownictwo niezbyt wie co robić. Dyrektor bez doświadczenia za to z konkurencyjnej firmy dojącej Azoty na miliony. Kierownik logistyki, zakupów i wszystkiego co się da to głupiutka dziewczyna myśląca, że pozjadała wszystkie rozumy, a nie zna nawet angielskiego... ale za to należy do grona "trzech blondyn" rządzących tą firmą... Atmosfera panująca w firmie jest jak w zakładzie pogrzebowym lub w kostnicy. Wahania polityczne znacznie wpływają na nastrój pracowników. Niepewność bytu firmy z dnia na dzień dołuje ludzi, a brak szacunku ze strony współpracowników przekłada się na ich efektywność pracy. Zdecydowanie kadra zarządzająca nadaje się do wymiany, a kierownik sprzedaży który uciekł z firmy po niespełna 3 tygodniach tylko potwierdził jak wygląda praca w firmie która od ponad dwóch lat nie przynosi zysków.
6
Potter 2017-02-23 15:37
Harry coś chyba nie jesteś na bieżąco, chyba zostałeś zwolniony i teraz próbujesz wylać swoją frustrację. W firmie pomimo ciężkiej sytuacji jeszcze nigdy ludzie nie byli tak bardzo zintegrowani i chętni do pracy jak w ostatnim czasie.
4
harry 2017-02-24 19:06
Jestem czynnym pracownikiem ZACh spoza DH ze stażem pracy +5 lat i dlatego mogę wypowiedzieć swoje zdanie na temat tego co dzieje się w firmie. Działy Handlowe mają to do siebie, że zmiany personalne są częste ale tu w ostatnim czasie są za częste, zresztą dotyczy to nie tylko tego działu bo rotacja ludzi jest bardzo duża. Staż pracy, który posiadam pozwala również zauważyć przemianę pracowników pod wpływem "zdobywania władzy", niektórzy zaczynając prace byli naprawdę przemiłymi osobami w przeciwieństwie do teraz. Nie widzę zintegrowania pracowników tego Zakładu od około 2 lat ale przyjrzę się temu uważniej, może nawet zasięgnę porady specjalisty i powrócę z odpowiedzią.
Najlepszy czas DH był do 2014r.
7
Niec 2017-02-25 14:08
Harry masz rację. Coś jest na rzeczy. Żeby zarząd nie potrafił ogarnąć tak małej firmy... dają sobie wchodzić na i do ...
7
harry 2017-03-05 22:34
Gdzie ta integracja skoro kolejna osoba z handlowego odchodzi? To chyba dowód na to jak w firmie jest cudownie...
1
harry2 2017-03-07 10:09
harry jak ci tak źle czemu się nie zwolnisz
2
harry 2017-03-09 19:33
Nie w każdym miejscu jest jak w handlowym ale kto wie, kto wie...
xyz 2017-03-20 14:05
Niektórzy lubią chodzić do cyrku w którym na dodatek jeszcze płacą
2
pomoc 2017-03-22 14:27
Naprawdę jest tak źle w tej spółce jak opisujecie ?
Były pracownik 2017-03-28 12:47
ZACH to firma która nigdy Cie nie doceni; to istny cyrk na kółkach...Pracownik daje z siebie 100% a niekiedy nawet 120% (takie wymogi kierownictwa bo przecież nie można zatrzymać produkcji....). Pracownik ZACH ma być jak cudotwórca z niczego zrobić coś i koniec a jak mówi powiedzenie "z gów**a ciastka nie zrobisz"... Brak wsparcia dla pracownika z każdej strony a niekiedy nawet działanie na granicy prawa... Z firmy co raz więcej ucieka doświadczonych pracowników (przykład pracowników UR czy produkcji na WPT). Lepiej iść do Lidla czy do Biedronki bo oferują na start około 3000 zł brutto a tutaj dostaniesz max 2500 za światek, piątek czy niedziela. Święta wolne raz na 3-4 lata, brak życia towarzyskiego bo przecież pracownik na produkcji ma pracować a nie żyć z rodziną czy przyjaciółmi. Firma nie wie jak zatrzymać pracowników więc dają lojalki za kursy (cena lojalki większa niż na wolnym rynku) i tutaj też również firma działa na granicy prawa bo lojalki pracownicy otrzymali po zakończonych egzaminach państwowych (Kadrowa zapomniała wręczyć lojalki przed kursem..); osoby które nie chciały podpisać były zastraszane zwolnieniem czy cofnięciem egzaminów państwowych... ŻAL.PL
Dodatkowo jeśli myślisz o jakiejś premii czy nagrodach pieniężnych za wyrobienie planu produkcyjnego to możesz zapomnieć, firma nie posiada systemu motywacyjnego, więc brak możliwości nagrodzenia pracowników zaangażowanych... Pracownicy innych firm otrzymują podwyżki, minimalna krajowa rośnie natomiast wynagrodzenie ZACH stoi i brak perspektyw aby się coś zmieniło. Ja odchodzę z tej firmy na szczęście i życie jest teraz lepsze :) Współczuje pracownikom którzy z przyczyn osobistych muszą tam pracować, ale mam nadzieję że los również się do Was uśmiechnie koledzy. Życzę powodzenia...
11
pomoc 2017-03-29 09:06
A może mi ktoś coś powiedzieć o pracy w biurze jak to tam wygląda ?
ktos 2017-03-29 18:08
A co...do controlingu idziesz?
pomoc 2017-03-29 21:17
czemu controlingu myślałam ogólnie o tym jak wygląda praca w biurze tej spółki
XYZ 2017-04-04 12:43
W firmie nie może być dobrze jeśli stwarza się sztuczne stanowiska tylko po to aby awansować ludzi. Mam tu na myśli dyrektorów produkcji. Dyrektor saletry awansowany ze stanowiska biurowego o tematyce absolutnie niezwiązanej z produkcją. Dyrektor WPT na porównywalnym poziomie. Konkurs odbyty w trybie ekspresowym. Czas trwania rekrutacji 5 dni :) Ktoś musi pracować na pensje p. Dyrektorów dlatego na premie dla "zwykłych" pracowników już nie ma.
Kursy dla produkcji miały się odbyć na zasadzie, że uprawnienia będą ważne tylko w ZACH ale nie można czegoś takiego zrobić więc trzeba było ludzi zmusić do podpisywania lojalek żeby nie uciekali z firmy. Przeciętny czas lojalki to dwa lata. Pomysł "błyskotliwej" blondynki z działu polityki personalnej. Swoją drogą to i tak cud, że spółka przeszkoliła pracowników bo były zmiany na których ludzie nie mieli ani uprawnień na wózki widłowe ani SEP... czyli w razie nieszczęśliwego wypadku byłoby gorąco...
Harry dobrze napisał, że brakuje w spółce dobrej kadry zarządzającej, ludzi z wiedzą, doświadczeniem i chęciami do pracy i do wprowadzania zmian, które pozytywnie odbiją się na wyniku firmy. Jak na razie są tam ludzie, którzy tylko chcą kasy ale losy spółki, a zwłaszcza WPT ważą się od roku i chyba niedługo rozważaniom nadejdzie kres...
12
Jan 2017-05-17 10:49
Napiszcie jak jest teraz. Chcę się zatrudnić do działu handlowego.
Jan 2017-05-17 10:51
Napiszcie jak jest teraz. Chcę się zatrudnić do działu handlowego.
Rino 2017-05-17 22:03
Zastanów się 7 razy zanim wyślesz cv. Zwłaszcza do działu handlowego
8
gwiazda 2017-06-09 13:03
Skoro widzisz, że w dalszym ciągu jest rotacja w dziale handlowym co widać po tym, że dalszym ciągu poszukiwani są nowi (naiwni) pracownicy to myślisz, że co zmieniło się tam na lepsze?
1
wikaria 2017-06-12 16:37
No, ale teraz to się zarząd zmienił, pewnie będzie lepiej. Tamci to skądś z daleka byli i sama nie wiem,co ich w te strony przywiało. Swoją drogą ciekawam co teraz robią - awansowali, czy odpłynęli w niebyt.
1
Mirek 2017-06-15 15:43
W ciągu ostatnich 2 lat zarząd zmieniał się już 5 razy i jest coraz gorzej. Szczerze powiedziawszy podziwiam te nadzieje, że będzie jeszcze lepiej...
1
gwiazda_to_ja 2017-06-15 21:52
Chyba nieubłaganie nadchodzi czas "zgaszenia światła" - jak to mówił jeden z ostatnich Prezesów tej spółki.
2
Zostaw swoją opinię o Adipol-Azoty - Chorzów
UWAGA: Pamiętaj, aby Twoja opinia była zgodna z regulaminem i jak najbardziej merytoryczna - zależy nam na tym, by nasi użytkownicy mogli - także dzięki Twojemu wpisowi - dowiedzieć się jak najwięcej o pracy w firmie Adipol-Azoty