Lear Corporation Poland II

Legnica

Ocena pracodawcy 2/6

na podstawie 351 ocen.

Opinie o Lear Corporation Poland II

Dodaj odpowiedź

Anuluj

Pamiętaj, aby Twoja opinia była zgodna z regulaminem i jak najbardziej merytoryczna - zależy nam na tym, by nasi użytkownicy mogli - także dzięki Twojemu wpisowi - dowiedzieć się jak najwięcej o pracy w firmie Lear Corporation Poland II

Pracownik zm.c

Dobrze Paulina tyłek wypinała, więc szybko dzięki mistrzowi awansowała...

Lear na sukces odcinek 10121

Tak jak Ty wpinales zeby byc fajnym...(ą) ????

Wariat
@Lear na sukces odcinek 10121 3 tygodnie temu
Tak jak Ty wpinales zeby byc fajnym...(ą) ????

Fajnym trzeba się urodzić ...

Tulipan
@Wariat 3 tygodnie temu
Fajnym trzeba się urodzić ...

A ja w D&D ostatnio awansowałem, i muszę przyznać że warto było się wypinać a pupa boli tylko pierwsze 700 razy. Pozdrawiam wszystkich kolegów z Faurecii D&D...To znaczy z Lear D&D.

wariat

A która to Paulina co mistrzowi tyłek wypina?

Pracownik

Dopoki sie mistrzyni nie zmieni na mapro zm.c i liderka nie będzie lepiej uwierz!!!wiem co pisze mam z nimi doczynienia na codzień...Masakra obydwie się nadają na ch.j i w kosmos

Xxx

Czy na mapro sa zmiany...na lepsze?

K
@XYZ 3 tygodnie temu
A niby dlaczego miałoby się coś zmienić?

dajcice znać nowemu dyrektorowi żeby skupił wzrok na dziale D&D. Państwo w państwie. Pozamykali się, odizolowali od plantu, a przecież to oni maja nam produkcję seryjną przygotowywać. A co sie tam dzieje - chór wzajemnej adoracji, klika obsadza sztucznie tworzone stanowiska kolegami i rodzinami i jeszcze kasę zakład za to płaci, za każdego wafla z Faureci 4000 do jednego portfela. DO NOWEGO PLANTA - CZAS SIĘ PRZYJRZEĆ Z BLISKA D&D, REKRUTACJI, DOSTAWCOM, EFEKTOM PRACY, CO PLANT MA Z TEGO, JAK SA PROJEKTY PRZYGOTOWYWANE I PRZEKAZYWANE, MOŻE TRZEBA DRZWI OTWORZYĆ ZNOWU.

Waldi
@K 2 tygodnie temu
dajcice znać nowemu dyrektorowi żeby skupił wzrok na dziale D&D. Państwo w państwie. Pozamykali się, odizolowali od plantu,...

On(nowy plant) już chyba skupił uwagę na D&D po tym jak "ułomny" emaile do niego między innymi słał że mu ręki niektórzy nie chcą podawać na proto. Tak słyszałem na fajce jak się nabijali dawno temu z tego.

Obserwator, pracownik, szczery

Error. Fernandez. Z jakosci nie jestem i nie jestem kobietą i nie będę nigdzie mianowany :)

Obserwator, pracownik, szczery

Czemu w DD tak się boją ludzi z Faurecia? Czyżby Ci mieli wiedzę?

Fernandes
@Obserwator, pracownik, szczery 3 tygodnie temu
Czemu w DD tak się boją ludzi z Faurecia? Czyżby Ci mieli wiedzę?

Pewnie zaraz sama odpowiesz sobie na to. Tak, oż jaką oni mają wiedzę, jak oni śpiewają...Żenada...Widać bolą wpisy, i nawet powiadomienie widzę na telefonik ustawione żeby szybciutko ripostę wrzucić...Ja wiem po co te długie wrzutki były, żeby przykryć te moje coby do planta nowego nie doszły i nie wziął na celownik waszego kurnika D&D z osobnym działem hr B&B. A jak tam, koleżanka już na kiero jakości oficjalnie mianowana, czy jak zwykle pocztą pantoflową się rozejdzie?

Anna

No nie, ta oferta zamieszczona na kierownika jakości, toż to panie to wystarczy ctr+c i ctr+v i juz się można śmiać, co tez uczynię, wraz z moimi wstawkami. "Naszym pracownikom oferujemy: Stabilność zatrudnienia: największy pracodawca wśród dostawców w branży motoryzacyjnej, od 20 lat na polskim rynku (Panie, ile się już tutaj ludzi przewinęło, w zakładzie jest zakaz wynoszenia ubrań do prania nawet, bo taki transfer jest że firma by zbankrutowała ze względu na straty z tytułu rezygnacji pracowników po pierwszym dniu pracy kiedy nie wracali z odzieżą. Dla pracowników D&D jest stabilne zatrudnienie, i awans połączony z degradacją (o ile nie jesteś pracownikiem Faureci poleconym przez dział HR B&B. Te ogłoszenie też już jest "obstawione Faurecią" żeby nie było że jakieś kumoterstwo..."To nie buduje atmosfery".). Rozwój: 62% naszych menedżerów zostało awansowanych wewnętrznie. (w D&D 100%, wszystko z Faureci, i za każdego 4 koła). Środowisko pracy doceniające różnorodność: 47% naszych specjalistów i kadry zarządzającej to kobiety.( no pod tym względem to w Legnicy to istny zwierzyniec, począwszy od 30 letniej królowej HRu, a skończywszy na królowej rekrutacji pracowników Faurecii i czystości w celach spawalniczych z D&D...Ile to wniosło do procesu, w sumie chyba kierownik jakości nie jest potrzebny jest tak dobrze). Przyjazną atmosferę: najwyżej oceniany czynnik w wewnętrznych badaniach satysfakcji pracowników (87%). (87% najwyżej oceniany czynnik, ale najniżej zrealizowany przez kolesiostwo, kumoterstwo, nepotyzm, różne zasady dla różnych osób, potężny transfer pracowników ze względu na brak jakichkolwiek perspektyw, zakłamanie i obłuda. W D&D to wszyscy do siebie kochanie mówią ale i tak głównemu ojcu tego sukcesu to ci co najbardziej się do rozporka kłaniają to za plecami pierwsi fucka pokazują. Jeśli chodzi o tych dwoje co się nie znają wcale - to jest to samo, wszyscy czekają kiedy ktoś im się do skóry dobierze, ale na pewno nie ta 30 letnia pani HR). Ogólny dramat, ale nawet nie będę zniechęcał do aplikowania tutaj, bo te ogłoszenie to i tak ściema, a wszystkie fuchy już porozdzielane, i teraz ważne jak i gdzie znaleźć frajera co za kolegów będzie biegał i robotę robił...Oto jest pytanie... Teraz jeszcze że niby na junior project managera szukają, oj chyba 2 z Faurecii w jednym czasie zawita tutaj. Pełen sukces.

Obserwator, pracownik, szczery

No wlasnie nie widac (-_-) Ani z HR ani spod biurka :) Ale bardzo mi milo, ze tak wysoko sie mnie plasuje i nie z IT, to oni zajmuja sie okablowaniem pod biurkiem :)) promile sa rowniez gdzie indziej nie takie male :))) Jak widzisz syf to to zmien. Codziennie pewnie na niego patrzysz i nic z tym nie robisz. A wyplata jest. Oj biedny Ty, mimo wszem i wobec faktu, że Lear w rejonie płaci najlepiej. Przecież zawsze możesz wybrać, gdzie chcesz byc i pracować i ile zarabiać. Kwalifikacje też nie zawsze idą w parze z wynikami. Czesto chęci przynoszą wyniki. A jak ma sie taki beton to i kwalifikacje czasem na nic sie zdaja. Nie mam zepsutej atmosfery. Bo do ludzi trzeba mieć kulturę. I swoich kolegow i kolezanki szanuje i lubię, nawet jeśli mam odmienne zdanie. To się nazywa tolerancja. Sa furiaci i furiatki. No i co tacy wnosza? Ma sie tylko alergie na takich. Uszanowanie innych i przedstawienie odmiennego zdania w sposób spokojny. Mam za sobą rozmowy z ludźmi, którzy pracują w Legnicy i ogólnie w Lear od 10 lat. Na różnych stanowiskach. To nazywasz brakiem perspektyw? Ale jak się tylko kolegom na ręce patrzy, tylko kasa i awanse to wiesz, jakoś chyba satysfakcji z wlasnej pracy nie ma. Tu znowu powrócę do pracy u podstaw. Zrob coś najpierw, daj coś od siebie, a potem oczekuj w zamian. Nie skorzystam z Twoich nie-polecen. Chce być członkiem tej metamorfozy. To wyzwanie, a nie naiwność. Posprzatac po tych co sie juz nachapali i od startapu"ciała" dali. Buduja kolejne greenfieldy za A4. To samo pewnie bedzie :) Słabi i cwaniactwo odejdą sami. Rece w prace trzeba wlozyc. Dosyc odlogu i marudzenia. Życzę Ci dużo sukcesów Alejandro.

Obserwator, pracownik, szczery

Roberto. Awans i stołek to nie wszystko. Zgadzam się z Tobą, co do zastępcy. Widzisz, mamy Kierownika Operacyjnego, którego staż w zakładzie odzwierciedla wiedza w tematach. Trzeba go słuchać, bo dużo wie. Ogólnie Manager to nie jest tylko funkcja "zrob" "czekam". To jest slabe. Rotacja jest wszedzie. Powstaja wokol Greenfieldy i Ludzie odchodza, przemieszczaja sie i podejmuja nowe wyzwania. Tym bardziej trzeba zatrzymac tych, ktorzy Tu są. Headhunterzy dzwonia na okraglo, bo teraz jest rynek pracownika. Ten "przemial" jest wszędzie. "Kolesiostwo" - jestem za. Nie ma nic lepszego niż praca z ludźmi, których się lubi. A ludzie tutaj, super atmosfera. Praca z rodzina? TAK. Jeśli mąż i żona pracują w tej samej firmie, to tym bardziej im zależy. To też jest wszędzie, choćby u konkurencji. To nie stanowi problemu. Problemem, najwiekszym sa Ci bez wiary, checi, marudzacy i oskarzajacy. To sie musi skonczyc. Szambo jest w instalacji budynku. Ludziom trzeba tylko wskazac wlasciwa droge i naladowac baterie. Najbardziej mnie wzrusza, i to jest prawdziwa żenada, że się siedzi, marudzi i nie można wytrzymać na swoim siedzonku do 16 co? Kazdy w telefonie i poziom 10 w tetrisa :) Pomysły nad rozwiązaniami i zajmij się działaniami Kolego. Niepotrzebne jest Mi imię i Twoje nazwisko. Sam się pochwal. Wynikami! Bycie na nie to żadne rozwiązanie! Jak nie masz rozwiazan to daj innym pracowac. A jak Ci zle w dd to do Plantu. Tu sa perspektywy. Jeszcze się zdziwisz :)

Alejandro
@Obserwator, pracownik, szczery 23.09.2017, 13:59
Roberto. Awans i stołek to nie wszystko. Zgadzam się z Tobą, co do zastępcy. Widzisz, mamy Kierownika Operacyjnego, którego sta...

Bullshit!!! Widać że albo z HR jesteś albo spod biurka nowego planta. Tu jest syfna atmosfera i stąd ten przemiał, a w innych firmach tez jest ale na poziomie 20% tego co tu. Z tym zatrudnianiem po koneksjach całych rodzin na stanowiska na które nie mają kwalifikacji to tez nieprawda, w innych firmach tego nie ma albo jest jakis promil tego. Tutaj to standard, plus 5 razy w roku dawać ludziom do wypełnienia szkolenia z etyki że tak się nie robi, że to niewłaściwe?! To zatrudnianie zamiast wg kwalifikacji to wg powiązań rodzinnych jest dla firmy korzystne czy nie? Każdy normalny człowiek zna odpowiedź i nie zmieni jego myślenia żadna propaganda na forum jak to jest cudownie. teraz w Lear dorwała sie sitwa i zakład idzie w dół. A jedyne pozytywne aspekty tego, to że będą tu siedzieć do ostatniego dnia istnienia tej firmy, bo nigdzie indziej nikt by nie pozwolił na takie wałki. Nieważne czy plant czy d&d, i tu i tu jest kolesiostwo i obłuda. Nie polecam pracy tutaj, brak perspektyw, i jak widać po wpisach wręcz propagowanie patologii.

Obserwator, pracownik, szczery

Zmiany w Lear to praca u podstaw i na kazdym stolku bez wyjatku. Nie tylko w Lear Legnica. Zarządzanie wiąże się z komunikacja, działaniami opartymi na decyzjach, które dają wyniki. Tu każdy powinien zacząć od siebie i zastanowić się nad tym, co chciałby zrobić i poprawić i z Kim i dlaczego! Na produkcji, w biurach, na wjezdzie do zakladu. Prosze nie parkowac na trawniku =》 slaba widocznosc grozi wypadkiem! Razem mozna wiele, a nie przeciwko sobie. Nowy Dyrektor to wielki dar dla tego zakładu. Na zła opinię zapracowano olewatorstwem, decyzjami "bo coś robić trzeba", posiekanymi błędami, szukaniem winnych, a nie rozwiazan. Ty to zrob a reszta 16 i do domu. Wprowadzaniem projektow na szybko i na "czyms". Ktokolwiek chce coś zrobić trafia tu na beton. Lepiej szukać wymówek. Brakowało Tu Pana. Robi się czysciej, 3 miesiące i widać porządek gołym okiem. Proste 5S. A komponenty i produkty jak pięknie poukładane. Logistyka z dnia na dzień przypomina ład. Poprawa we właściwym kierunku!!! Miło się to obserwuje i jak cenna to nauka!!! Prawdziwy przywódca i jego kroki. Codziennie !! Weryfikacja tego, co ma byc zrobione. Strukturę trzeba zbudować. Trzeba aktualizowac stan obecnych. Ludzie sie szukaja i sie nie znaja. A inny jezyk w tym nie pomaga. Coz taki trend na rynku. Musi minac sporo czasu zanim sie wszystkich pozna.To wtedy BHP sie dowie Kto jest na danej zmianie w przypadku pozaru :) Ilu sie ewakuowalo, a ilu zostalo :) jakie środki ochrony i w jakich ilościach :) W punkcie zbornym liczba ewakuowanych jest najważniejsza :) Lider ma wiedziec ilu ma Ludzi na zmianie, co i jak robia, a nie czy chodza do...A jak dumnie APU z zeszytem wyglada! Inteligencja! I po co Ludziom komputery? :) Zakresy ludziom dać prosze i normalne umowy o pracę, stażysta stażystów pogania, a obowiazki inżyniera. Duzo ludzi wykonuje nie swoje albo wtraca sie w prace innych. HR powinny zająć się obsługą pracownika i kontrolować umowy, place, nadgodziny itd. Szkolenia podstawowe dla personelu. Ludzie pragna wiedzy! I nie za wszystko odpowiada HR Manager. Pani Paulina ma sporo checi i jest sumienna i nowa. Czy mloda osoba nie ma prawa awansowac jesli dobrze wykonuje swoje obowiązki? Ona wraz z Nami bedzie sie rozwijac! Bo chce! Wesprzyjmy ja! Dajmy kazdemu czlowiekowi szanse! Traktujmy tak, jak sami bysmy chcieli, by nas traktowano! To jest motoryzacja LUDZIE a nie lodziarnia na rogu. Istnieje, bo Klient kupuje. Klient kupuje, bo Lear to firma z pięknymi wartościami i narzędziami. Kiedy produkt jest ok to dobrze, ale nie można pchać czegokolwiek w rynek. Trochę wyobrazni: co się dzieje, gdy siedzenie się składa przy 120 km/h na autostradzie? Powodzenia! KTO CHCE ZA TAKIE RZECZY ODPOWIADAC? JA NIE! A jak Wam farba zacznie schodzic bedziecie zadowoleni? SAMI JESTESCIE KLIENTAMI!!! Ilosc? Tak. Jakosc ? Przede Wszystkim! Dlaczego maszyny nie sa doinwestowane? Cięcia na ciaglosci produkcji? Kto takie decyzje podejmował? Jedna osoba organizująca wysyłki, a jak będzie wypadek to Transporty co? U jasnowidza? Transporty specjalne? To jest problem też tylko 1 osoby? Naprawde? I przez kilka lat nikt nie wymyślił bezpiecznego stoku rezerw? I te informacje jak bombki na choince! Wszystko wszędzie i na każdy temat! Święty Mikołaj odwiedzi nas za miesiac! Pranie dywanów! W innych firmach sa ekskluzywne palarnie dla gosci i zdejmijcie ta propagande przed wejsciem na zaklad bo goscie zdjecia robia. Ludzie tu gonia za prostymi rzeczami. Problem z papierem do drukarki, a ogłoszenia firmy na drzwiach do kibla! Informacje o kradziezach z godzinami dostepu do pomieszczenia?? To chcemy pokazywać Klientom, którzy wchodzą na Zakład i serwisantom oraz firmom? Naszym rodzinom za tydzień? Wizerunek Kochani!! Ludzie maja wyraz twarzy jak mumie. Ludzie boja sie pytan. Pomalujmy. Wyrzucmy co nie jest właściwe z siebie i naszego otoczenia, rozmawiajmy, słuchajmy i uczmy, usmiechajmy sie, zmienmy na lepsze, odnosmy się do siebie z szacunkiem! Odlozmy cos na chwile ale zrobmy to!!!! Nie mowmy ze sie nie da, nie czekajmy na CUD!RAZEM! Nerwowka i widzi mi sie nie pomoglo do tej pory. Głupie polecenia to żadna poprawa. Wierze ze za kilka lat. Tak LAT! Bedzie tu pieknie. To się musi wkoncu udać! I beda z NAS PRZYKLAD BRAC inne Planty!! Ekipa coraz LEPSZA! NAJLEPSZA! Sporo z najlepszym doświadczeniem. Z połowy Dolnego Śląska Ludzi przyciagnelo!. PRACUJMY RAZEM i WYGRAJMY RAZEM! ONE LEAR. DUMA i ZWYCIĘSTWO. SATYFAKCJA i SUKCES. TO NASZ WSPÓLNY CEL! A Nowy Dyrektor tylko Nas w tym poprowadzi, bo dobrze wie jak! Ciąg dalszy nastąpi :)

Roberto
@Obserwator, pracownik, szczery 23.09.2017, 03:39
Zmiany w Lear to praca u podstaw i na kazdym stolku bez wyjatku. Nie tylko w Lear Legnica. Zarządzanie wiąże się z komunikacja,...

To w tym ciąg dalszy nastąpi po tym zrobieniu laski nowemu dyrektorowi to się rozumiem przedstawisz nam i na stanowisko Deputy Plant Manager od razu. Żenada. Syf jest,ale nie tylko przez brak 5s, Lear pozwala na kolesiostwo i się firma rodzinna zrobiła. Zatrudnianie kolegów z rodzinami na stanowiska na które się nie nadają, zobacz ile jest takich osób które w innej firmie na swoim obecnym stanowisku nie przetrwały by nawet jednego dnia, zobacz na dział D&D jak tam szambo wybiło. Lear to firma bez perspektyw dla fachowców, nie polecam pracy tutaj bo trzeba zasuwać na nierobów z koneksjami i zamiast na pracy to mieć oczy naokoło głowy bo w ramach podziękowania nieroby kręcą ciągle afery na ciebie(w końcu jak na robocie się nie znają to czymś się muszą zająć). Transfer pracowników wcale się nie zmienił, przemiał totalny, Lear legnica=Competence Center dla innych okolicznych firm. A te wszystkie hasła i tak nie zginą, bo ta szopka korporacyjna, hasła, ciągłe szkolenia z etyki żeby sobie ktoś butelki wina od dostawcy nie wziął, gdzie management bagażniki samochodów otwiera na to, i niszczy strukturę firmy poprzez zatrudnianie idiotów na kierownicze stanowiska i przez "na siłę" promowanie pewnych osób(Patrz D&D, gówno zawinięte w cukierek po michałku wcale nie będzie smakować jak michałek). Codziennie obserwuję ten dramat i się cudów nie spodziewam. Nie bądź naiwny panie kolego.

xxx

w legnicy jest nowy dyrektor moze On otworzy oczy i zobaczy co tak naprade sie dzieje zmiany powiiny sie zaczac od góry bo ....ryba psuje sie od glowy....wielu operatoror wozkowych mechanikow ucieka z lear i nie dlatego ze nie chca pracowac tylko ze wzgledu na atmosfere i warunki jedna wielka mafia patrza tylko zeby im [usunięte przez admina słowo niecenzuralne] ze stolkow nie spadly

Lola

Głównym aspektem, który powinien zostać poprawiony jest docenienie pracowników pod względem ich umiejętności. Brak możliwości rozwoju w niektórych przypadkach potrafi przekreślić karierę naprawdę zdolnych osób z tego powodu, że odpada w ich przypadku zmiana pracy z różnych osobistych względów. W ten sposób albo marnują ludzi albo tracą zdolne osoby, z powodów nie interesowania się posiadanym zasobem ludzkim.

koko
@Lola 22.09.2017, 07:34
Głównym aspektem, który powinien zostać poprawiony jest docenienie pracowników pod względem ich umiejętności. Brak możliwości r...

Zmiana kadry zarządzającej . Pierwsze to menadżerowie Kadr poczynając od Tych a przede wszystkim Legnicy, Płac również zaczynając od Tych Pani menadżer zapatrzona tylko w swoją karierę i eleminacje ludzi od siebie mądrzejszych którzy potrafią być ludźmi z kulturą i dobrze wykonują swoje obowiązki, poukładani moralnie . Te wartości są bardzo ważne bo przyciągają dobrych ludzi. Wszyscy którzy pracowali i naprawdę mieli wiedzę już zostali wyelminowani z Lear , proszę przeanalizować ludzi zwalnianych z płac i kadr w Legnicy. Proszę przyjrzeć się kto się utrzymuje. Bardzo ważne będą wyniki tych analiz , które pozwolą ocenić pracę Pań Menadżerek z tych i Legnicy.

Lola

Tak duża organizacja powinna na kierowniczych stanowiskach zatrudniać osoby kompetentne, z odpowiednim doświadczenie oraz dać im możliwość kierowania podległym obszarem. Firma tych rozmiarów powinna posiadać odpowiedzialność społeczną, dbać o rozwój pracowników i kulturę organizacyjną. W Legnicy to wszystko jest zapomniane, pozbawione jakichkolwiek norm etycznych oraz zmanipulowane przez jednego człowieka, który nie stroni od krzyków, wyzwisk i gróźb w kierunku nie tylko szeregowych pracowników ale również managerów, nie okazując im żadnego szacunku.

Qqq

Czego wy się spodzuewacie? Jak firma zarządzają ludzie bez odpowiedniego wykształcenia!Liderka można zostać za donoszenie bądź za dobre sprawowanie????????bądź posluszns w lozku????a mistrzem...po podstawówce...można ? mozna! Takie rzeczy tylko w lear

Xxx

Co się stało że w lear brakuje ciągle pracowników ?non stop se wakaty a ludzi brak!dlaczego nikt nie chce tutaj pracowac?

Przyszły Kierownik Jakości w D&D

No nie, ta oferta zamieszczona na kierownika jakości, toż to panie to wystarczy ctr+c i ctr+v i juz się można śmiać, co tez uczynię, wraz z moimi wstawkami. "Naszym pracownikom oferujemy: Stabilność zatrudnienia: największy pracodawca wśród dostawców w branży motoryzacyjnej, od 20 lat na polskim rynku (Panie, ile się już tutaj ludzi przewinęło, w zakładzie jest zakaz wynoszenia ubrań do prania nawet, bo taki transfer jest że firma by zbankrutowała ze względu na straty z tytułu rezygnacji pracowników po pierwszym dniu pracy kiedy nie wracali z odzieżą. Dla pracowników D&D jest stabilne zatrudnienie, i awans połączony z degradacją (o ile nie jesteś pracownikiem Faureci poleconym przez dział HR B&B. Te ogłoszenie też już jest "obstawione Faurecią" żeby nie było że jakieś kumoterstwo..."To nie buduje atmosfery".). Rozwój: 62% naszych menedżerów zostało awansowanych wewnętrznie. (w D&D 100%, wszystko z Faureci, i za każdego 4 koła). Środowisko pracy doceniające różnorodność: 47% naszych specjalistów i kadry zarządzającej to kobiety.( no pod tym względem to w Legnicy to istny zwierzyniec, począwszy od 30 letniej królowej HRu, a skończywszy na królowej rekrutacji pracowników Faurecii i czystości w celach spawalniczych z D&D...Ile to wniosło do procesu, w sumie chyba kierownik jakości nie jest potrzebny jest tak dobrze). Przyjazną atmosferę: najwyżej oceniany czynnik w wewnętrznych badaniach satysfakcji pracowników (87%). (87% najwyżej oceniany czynnik, ale najniżej zrealizowany przez kolesiostwo, kumoterstwo, nepotyzm, różne zasady dla różnych osób, potężny transfer pracowników ze względu na brak jakichkolwiek perspektyw, zakłamanie i obłuda. W D&D to wszyscy do siebie kochanie mówią ale i tak głównemu ojcu tego sukcesu to ci co najbardziej się do rozporka kłaniają to za plecami pierwsi fucka pokazują. Jeśli chodzi o tych dwoje co się nie znają wcale - to jest to samo, wszyscy czekają kiedy ktoś im się do skóry dobierze, ale na pewno nie ta 30 letnia pani HR). Ogólny dramat, ale nawet nie będę zniechęcał do aplikowania tutaj, bo te ogłoszenie to i tak ściema, a wszystkie fuchy już porozdzielane, i teraz ważne jak i gdzie znaleźć frajera co za kolegów będzie biegał i robotę robił...Oto jest pytanie...

aa

Pracowałem w okresie wakacyjnym w firmie Lear we Wrocławiu i szczerze nie polecam. Zostałem oszukany przez pracodawcę , mianowicie jako pracownik agencyjny miałem za zadanie pakować produkty do pudełek w celu późniejszego wysłania ich. Ale do rzeczy. Umowa obejmowała dwa tygodnie pracy, a okazało się że po tygodniu nienagannej pracy umowa została zerwana. Co do mojej pracy, wcześniej wspomniałem że moja praca polegała na pakowaniu produktów, okazało się że w pierwsze dwa dni pracowałem tak jak było zapisane w umowie, lecz w następnych dniach razem ze współpracownikami zostaliśmy wmanewrowani w rozładowywanie kilku tirów z ciężkimi pudłami. Po kilku dniach zap***dolu w zakurzonych kontenerach zostałem zwolniony przez 'kierownika', który zrobił to z uśmiechem na ustach.

Pracownik

Ze zm B chce przenieść się na zm C na nissana jaka tam atmosfera proszę o opinie

On

Patologia w tej firmie.Niektóre panny chcąc się ustawić i dostawać kasę za nic chodzą do mistrzów i podpierdal..a jakby tego bbylo mało wystarczy wskoczyć do łóżka z mistrzem i już leci z górki ....Nie szanuje się ludzi którzy pracują naprawdę tam się ceni inne wartości ...

Xxx

A co zrobicie z mistrzami którzy latają na nockach nacpani?

Zgadnij kto

Nie tylko mistrzyni z mapro jest gestapowcem????a jej prawa rączka Karolina liderka karierowiczka ss ponad wszystko kto wam dał się pytam upoważnienie do takiego traktowania ludzi czy swoją mamę też traktujesz w ten sposób? Ciekawe zero szacunku do ludzi jak nic z tym nie zrobię to same będziecie pracować bo wszyscy pójdą z tej firmy.Może czas najwyższy zmienić liderów i mistrzyni dział bo tu jest jak w [usunięte przez admina słowo niecenzuralne] i nie chodzi o pracę bo jak chhcesz to będziesz pracować ale podejście do ludzi pozostawia wiele do zyczenia

Pracownik

Masakra dział maproi jest jednym z gorszych... Nie chodzi o pracę wręcz przeciwnie praca jest spoko ... Ale atmosfera która tworzy nam super Pani Mistrzyni zostawia wiele do życzenia. Czy jest tutaj ktoś z kadr? Bo coś widziałam że ktoś tam się odzywal.. w takim razie ja się pytam do ch** czy ktoś tym ludziom którzy są mistrzami lub liderami robią badania psychologiczne i psychiatryczne???!!! Nie chodzi badania wewnętrzne. Tylko czy ktoś psychicznie badał z zewnątrz mistrzyni ?? Bo mi się wydaje że jednak nie!! Biega rzuca gibamii ludzi teroryzuje psychicznie.. pisze że wzgedu na dzisiejszą sytuację która miała miejsce... Karetka przyjechała zabrała no dobra i co dalej?! Ile jeszcze?! Dziewczyno na twoim miejscu poszła bym to zgłosić do bhp i wszędzie gdzie się da! Niech ktoś w końcu się tym zajmie!! ZmC

Pracownik wiza vi;)
@s.d 02.09.2017, 16:05
Dlaczego tak sądzisz? Najlepiej oceniać kogoś stojąc z boku i nie wiedzieć wszystkiego. HHHH ciekawe .... czy jak mamy trudne...

Haha a co Ty myslisz,że niewidzialna jesteś? Noo gratuluję Tobie spostrzegawosci ... Do pracy pracować przychodzimy no nie możliwe haha Najlepiej nic nie widzieć a oceniać. Dziewczyno a co Ty sobie myślisz że nikt nic nie widzi? To jesteś w wielkim błędzie, widzą ludzie więcej niż myślisz np: to że chodzisz non stop na palarnie z kawusia i siedzisz tam po pół godziny co godzinę więc o czym tu mowa wg!! Ciesz się ze jeszcze nikt nigdzie zdj nie posłał bo spadniesz z tego stołka szybciej niż myślisz!!Nikt co miesiąc na ciężkie dni zwolnienia nie bierze?? W takim razie kto co drugi lub trzeci dzień chodzi i trzyma się za brzuszek bo tak strasznie cierpi? Hmm no brawo SS!! Wiecznie łazi nic nie robi jeszcze do ludzi pretensje! Ogarnij bo całe życie przed Tobą a praca na Learze się nie kończy więc sobie weź to do serca i przemysł parę spraw bo karma wrcaca w najmniej odp momencie! Pozdrawiam nie robie jeden!!!!

Jaja jak berety
@s.d 02.09.2017, 16:05
Dlaczego tak sądzisz? Najlepiej oceniać kogoś stojąc z boku i nie wiedzieć wszystkiego. HHHH ciekawe .... czy jak mamy trudne...

Właśnie teraz udowodnilas tym wpisem jaka inteligenta jesteś ;) hahaJaka bezczelna jeszcze tu bzdury wypisuje... W takim razie zapierdzielaj tam i pokaż ludzia co potrafisz taka idealna liderka się znalazła ;D haha brak słów na niektórych ludzi po prostu. Bo moim zdaniem lidera obowiązkiem jest pracować z ludźmi a nie przeciwko nim! Tak czy nie? SKORO się z ludźmi dogadać nie potrafisz to po co tu siedzisz? Przecież nie ma ludzi niezastapionych w taj firmie? Ps. Zanim coś zaczniesz mówić lub pisać to przemysl to ze 100razy ;)

goscza1

Po jakim czasie dostaje się umowę na czas nieokreślony?

fr
@goscza1 23.08.2017, 21:06
Po jakim czasie dostaje się umowę na czas nieokreślony?

PO 3 msc nawet możesz dostać jak się wykażesz.

Były

Nawet mógłbym wrócić do tej firmy. Lubię zapirrxxdalać jak pojebaxxny, robić ponad normę, pracować za trzech i być opierxxdalany, bo kieras z duxxpy wzięty nie ma o niczym pojęcia ale pójdzie za tobą do kibla bo nic innego do roboty nie ma. (Mowa tylko o jednym ćwoku) reszta spoko albo ujdzie, nie ma się co czepiać. Jak wiesz co masz robić i "mądre" głowy się nie wierxxdalają a ponadto nabierzesz dystansu to można spokojnie zapirrxxdalać jak dziki.

Były

Odradzam wszystkim pracę w tej firmie porażka

Były

A liderki z montażu i spawalni śmiechu warte cichodajki

były

przyznać należy, iż w tej firmie pracownik z własnym zdaniem jest bardzo złym pracownikiem, nawet jeśli zwraca uwagę na poważne problemy jakościowe i ma bardzo duże doświadczenie wynikające ze stażu pracy jak i znajomości procesu. Najlepiej klepać to sito co wypluwa maszyna spawalnicza, olać gauge i robić ilość, SPAWACZ NAPRAWI. Wtedy jest wszystko pięknie. Oczywiście, że tak można i to nawet wygodne niczym się nie przejmować. Ale nie licz, że ktoś tą ilość doceni, po prostu nikt się nie przyxpierxdoli, chyba, że "koledzy" z innych zmian, którym zawsze coś nie działa i nie zrobią tyle, gdyż zwracają uwagę na nieprawidłowośli lub (częściej) najzwyczajniej mają wyxxjebane.

Turkaweczka
@były 26.07.2017, 22:20
przyznać należy, iż w tej firmie pracownik z własnym zdaniem jest bardzo złym pracownikiem, nawet jeśli zwraca uwagę na poważne...

I znowu, przenieś się z plantu na d&d, tam jest już od dawna rozwiązanie, zamiast na jednej zmianie same pracusie a na drugiej obiboki i kable co 20% normy nie wyrabiają bo zawsze coś im nie pasuje, jakies kostki w przyrządzie przestawić nie mogą, to wymieszała ich jedna osoba, i teraz na każdej zmianie jest kabel który pilnuje pracusia żeby zasuwał, i żeby nie poszedł się kawy napić kiedy on sam idzie na fajkę 10 raz na zmianie. Da się-się da! Polecamy, zapraszamy, jest jeszcze dużo miejsc po tych co odeszli bo nie mogli patrzeć na ten zbójecki proceder. Problem że opinia się już rozeszła i nie ma chętnych do tej familiady. W PIS jest więcej szczerości i swobody niż tu, ale zrobi się znowu imprezkę, gdzie 70% pod szantażem pójdzie i będzie ze strachu udawać że się dobrze bawi i będzie super. Propaganda jak Korei(dla tych spawaczy co sobie nie radzą-Północnej, nie Południowej).

obserwator
@Turkaweczka 28.07.2017, 21:56
I znowu, przenieś się z plantu na d&d, tam jest już od dawna rozwiązanie, zamiast na jednej zmianie same pracusie a na drug...

No tak, wszystko to prawda...Niestety. Zawiązała się klika i dużo osób musiało się ewakuować, a nawet po powrocie do firmy to na plancie woli pracować niż wrócić do d&d. i wszystko byłoby fajnie po myśli głównego stratega tego sukcesu gdyby nie fakt że jak sami koledzy i koleżanki zostaną to się robota nie zrobi, na porannych spotkaniach nie wystarczy zwracania się do siebie kochanie żeby się wszystko zrobiło. Dział jak na to patrzę( z bólem) to prowadzi paru techników z biura i paru techników z produkcji, a reszta to szopka bez której można się obejść. Ale mam nadzieję że i ci technicy powoli nabiorą odwagi do szukania pracy gdzie indziej i wtedy zobaczymy. Ja szukam i na jesień się ewakuuję. Nie polecam pracy tutaj, zła atmosfera, kolesiostwo, brak perspektyw, strata czasu, typowe polskie piekiełko. Jak ktoś jest zakłamany, lubi obłudę, ploty szeptać do uszka szefa, i się potrafi zgiąć do wysokości rozporka błyskawicznie to oczywiście polecam szczerze.

Zdybek

to idźcie z plantu do d&d, tam słyszałem stabilnie, bez rotacji pracowników, dobra atmosfera, bez kumoterstwa, bez żadnych znajomości jedynie grupa fachowców. jak źle w plancie to do d&d, tam karierę zrobicie bez kablowania i znajomości.....Mam rację he he he?

Biedronka
@Zdybek 08.07.2017, 21:13
to idźcie z plantu do d&d, tam słyszałem stabilnie, bez rotacji pracowników, dobra atmosfera, bez kumoterstwa, bez żadnych...

Nie, nieprawda, na rundach porannych to taki miód się leje, wszyscy kochanie to, kochanie tamto, i wcale nie mówię tu o tych dwoje co to przypadkowa zbieżność nazwisk he he he...A tak poważnie to się chyba MM ewakuował bo mu tak sprawnie projekty w seryjkę przygotowano w D&D,...A to mógł być taki porządny dział, a jest polskie piekiełko.....Nie polecam roboty tutaj, zresztą tu nie ma ludzi z przypadku, albo nawet wprost przeciwnie...Brak perspektyw i zła atmosfera.

Qwert
@Biedronka 18.07.2017, 19:51
Nie, nieprawda, na rundach porannych to taki miód się leje, wszyscy kochanie to, kochanie tamto, i wcale nie mówię tu o tych dw...

Ty sie od MM ODWAL zrobił porządna robotę

Pracownik

Qrwa to są jakieś jaja!! 30 stopni na hali zero wiatraków a jak są to kradną jak leci... W każdym bądź razie tragedia.. 5 min przerwy zakaz wychodzenia na powietrze ! Ukraińcy padają jak muchy a w biurach siedzą przy Klimie i się śmieją.. żałosna firma ogólnie tak z dnia dzisiejszego!

Марина
@Pracownik 06.06.2017, 15:35
Qrwa to są jakieś jaja!! 30 stopni na hali zero wiatraków a jak są to kradną jak leci... W każdym bądź razie tragedia.. 5 min p...

Cześć. Można powiedzieć, czy jest sens iść do pracy normalnej osoby?

ASD
@Pracownik 06.06.2017, 15:35
Qrwa to są jakieś jaja!! 30 stopni na hali zero wiatraków a jak są to kradną jak leci... W każdym bądź razie tragedia.. 5 min p...

Zapraszam na hute...albo chociaz pod gorące prasy na faurecie:)

Ciekawy

Czy faktycznie mogą zabronic nam wychodzić przed zakład się przwietrzyc w czasie przerwy? Przecież podczas przerwy nie świadczymy usług pracodawcy więc dlaczego mamy wykonywać jego polecenie. Przecież na naszej stołówce nie da się często wysiedzieć. Po pierwsze nie ma miejsca na pierwszych zmianach a po drugie ten odurzających smród! A teraz doszły jeszcze upały!

Hwała Kożeńowi
@Ciekawy 30.05.2017, 13:42
Czy faktycznie mogą zabronic nam wychodzić przed zakład się przwietrzyc w czasie przerwy? Przecież podczas przerwy nie świadczy...

Nie mogą to zwyczajny straszak

Rafał

Czy ktoś wie o której godzinie (np rano) jest autobus do Lear z Głogowa ?

pp
@Rafał 10.05.2017, 16:19
Czy ktoś wie o której godzinie (np rano) jest autobus do Lear z Głogowa ?

pewnie koło 4

Paulina
użytkownik zarejestrowany

@zdradzona, @Zxcv, @123, proszę o zamieszczanie merytorycznych komentarzy na temat Lear Corporation Poland II. Pamiętajmy, że forum nie jest miejscem do obrażania innych.

Zainteresowany

Ciągle nikt konkretnie nie odpowiedział jakie są zarobki :/ Więc jakie zarobki na start, na godzinę, brutto ma: -operator(czy jak oni zwykłego pracownika nazywają) -wózkowy -spawacz? I jak wyglądają nadgodziny? Tak wiem że odradzacie, ale gdzieś trzeba zacząć.

NIKINICK
@Zainteresowany 17.04.2017, 22:49
Ciągle nikt konkretnie nie odpowiedział jakie są zarobki :/ Więc jakie zarobki na start, na godzinę, brutto ma: -operator(czy...

operator 2100 wozkowy z 2300-2400 spawacz 2700 wszystko oczywiscie BRUTTO

Paulina
użytkownik zarejestrowany

Zainteresowani pracą w Lear Corporation Poland II? Na stronie firmy znajdziecie aktualne oferty pracy: http://www.lear.pl/kariera/oferty_pracy_praktyk_stazy.html

Lear corp
@Paulina 11.04.2017, 11:38
Zainteresowani pracą w Lear Corporation Poland II? Na stronie firmy znajdziecie aktualne oferty pracy: http://www.lear.pl/karie...

Hahahah najgorszy syf w Lear Legnica! Ale widzę ze już go work z Lear moderują!! Niech się za robotę wezmą :)

Paulina
użytkownik zarejestrowany

@gość123, myślisz o aplikowaniu?

Spawacz
@Paulina 04.04.2017, 13:12
@gość123, myślisz o aplikowaniu?

Mało Płacą dla spawaczy brak nadgodzin żeby dorobić ogólnie wielka olewka w stosunku do pracownika. Ale czego się spodziewać.

zainteresowany
@Spawacz 09.04.2017, 12:21
Mało Płacą dla spawaczy brak nadgodzin żeby dorobić ogólnie wielka olewka w stosunku do pracownika. Ale czego się spodziewać....

Mało płacą to znaczy ile? Z tego co słyszałem kiedyś to nadgodzin(podobno wręcz obowiązkowych) jest ogrom

gość123

Ktoś mi kiedyś mówił że spawaczy przyjmują zaraz po kursie dalej tak jest? Jak wyglądają stawki dla spawaczy?

nikinick
@gość123 04.04.2017, 13:06
Ktoś mi kiedyś mówił że spawaczy przyjmują zaraz po kursie dalej tak jest? Jak wyglądają stawki dla spawaczy?...

Przyjmuja odrazu po kursie praca nie jest skomplikowana troche od siebie i bedziesz spawal

Paulina
użytkownik zarejestrowany

A jak to jest w Lear Corporation Poland II? Czy po odbycia stażu w firmie jest możliwość dalszej współpracy?

dlaczego

Dlaczego odradzacie prace w Learze szczególnie na stanowiskach biurowych? Właśnie szukam firmy do odbycia stażu w dziale kadr i pomyślałam o Learze

Mm

Jak wyglądają zarobki operatora wózka widłowego ,bezpośrednio zatrudnionego w firmie nie przez agencję?

Seweryn Cieplak
@Mm 23.02.2017, 06:27
Jak wyglądają zarobki operatora wózka widłowego ,bezpośrednio zatrudnionego w firmie nie przez agencję?...

Na wózki nie masz podfirm. Coś około 2.5brutto

dafu

Pytanie pracowałem kiedyś w tej firmie i "bez nadgodzin"(z chyba 3 sobotami) wyszło mi w miesiąc 2k netto(w podfirmie). Teraz myślę czy by nie wrócić, ale chciałbym wiedzieć jakie pensje są obecnie i czy dalej dają premie za soboty itp.

so
@dafu 15.02.2017, 18:21
Pytanie pracowałem kiedyś w tej firmie i "bez nadgodzin"(z chyba 3 sobotami) wyszło mi w miesiąc 2k netto(w podfirmie...

Dzwoń do agrencji to się dowiesz jakie stawki. na + się zmieniło.Dzwoń i się dowiaduj.

odradzam

Odradzam pracę w tym zakładzie, szczególnie pracownikom biurowym :)

NN

Witam. Widze, ze wiekszosc forumowiczow nie ma zielonego pojecia o firmie. Tak naprawde wypowiadaja sie tu osoby, ktore nie wiedza co jest podstawa produkcji w Lear. Jakie wartosci i wymagania posiada nasz zaklad. Jezeli nie jestes osoba zdyscyplinowana i sumienna, to zawsze bedzie Ci cos przeszkadzac.

operatorka
@NN 04.02.2017, 21:42
Witam. Widze, ze wiekszosc forumowiczow nie ma zielonego pojecia o firmie. Tak naprawde wypowiadaja sie tu osoby, ktore nie wie...

To właśnie osoby sumienne i zdyscyplinowane negatywnie oceniają pracę w Lear. Jakie wartości posiada firma, w której za zaangażowanie i dążenie do zrealizowania celów operator dostaje ,,baty"? Tzn: im bardziej się starasz tym gorzej jesteś traktowany, pokaż nieudolnym liderom czym mistrzom, że myślisz to Cię zniszczą i w ,,najlepszym" wypadku przerzucą na inny dział, a w pesymistycznej wersji zrobią z Ciebie wrak człowieka. Większość Area chętnie próbuje komplikować i utrudniać pracę niż skupiać się na realizacji zadań. Awanse rozdawane są po znajomości albo przez podlizywanie, a najlepsze jest to, że gdy człowiek idzie na pierwszy dzień pracy i na szkoleniu słyszy od pani kadrowej: ,,Wiemy, że mistrzów mamy jakich mamy..."

s.d
@operatorka 12.02.2017, 16:51
To właśnie osoby sumienne i zdyscyplinowane negatywnie oceniają pracę w Lear. Jakie wartości posiada firma, w której za zaangaż...

Teraz i tak jest lepiej jak było nie narzekajcie.

pan

Lear to firma w której pracują ludzie bez zasad(może nie wszyscy 98,99%) mają tak wysokie mniemanie o sobie ,że aż zapominają co należy do ich obowiązków w pracy . Jest tam kilka pracowników administracji i nie tylko którzy ciągle palą i zajmują się donoszeniem i plotkowaniem i tak ich kariera kwitnie. Menadżerom odpowiadają bo jak jest się takim maluczkim to lubi się ludzi tego pokroju. Kadry to powinien być dział w który pracują ludzie z wiedzą, doświadczeniem , pomocni , kulturalni , lubiący pracę z ludźmi. A tam jak w Pendolino co wypłata inny menadżer inny płacowy , inna kadra.Teraz to nastała Pani Menadżer . Przecież ta Pani zna się na prowadzeniu rozmów a nie zarządzaniu działem kadr i płac. Gdzie te doświadczone dyrektorki i menadżerki z Tych one powinny odpowiedzieć za ten bałagan. Jak dyrektor personalny nie potrafi ustabilizować sytuacji kadrowej ,to znaczy ,że trzeba -no właśnie chyba wiemy Drogie Panie co zrobić. Tam każdy najpierw powinien zrobić rachunek sumienia ze swojej pracy . Z mojej obserwacji wiem na 100% tam trzeba ludzi z doświadczeniem i wiedzą praktyczną i kulturą osobistą , bo mówienie wszystkim po imieniu to żadna kultura , dlatego tam wszystko jest na takim miernym poziomie . praktyk

pp
@pan 27.01.2017, 23:37
Lear to firma w której pracują ludzie bez zasad(może nie wszyscy 98,99%) mają tak wysokie mniemanie o sobie ,że aż zapominają c...

Ciekawe po czym to stwierdzasz. Wydaje mi się że nie jest żle a pracuje już tu pare lat.

Gość 12234

Witam, ja pracuje w zakładzie około 2 lat, moim zdaniem jest tutaj podobnie jak w reszcie innych zakładów, wszędzie dobrze gdzie nas nie ma.

Pracownik Lear

Teraz cos mowili ze to Laboratorium CMM poszukują czy ktośwue jakie tam wymagania są

D. D
@Pracownik Lear 21.01.2017, 21:36
Teraz cos mowili ze to Laboratorium CMM poszukują czy ktośwue jakie tam wymagania są

Wejdź na stronę Lear tam są oferty.

Szpieg Szoguna

Siema wszystkim... Właśnie zastanawiam się czy aby przyjąć się do tej firmy... Lecz zdziwiło mnie to że szukają rąk do pracy przez kilka agencji pracy, proponują darmowe autobusy dla tubylców i chcą zatrudniać Ukraińców wszystko to wygląda tak jakby każdy trzymał się z daleka od tego zakładu... Teraz czytam wasze komentarze i maluje się obraz nędzy i rozpaczy : dupilizy , cichodajki , dynastie itp . Proponuje któremuś mądrzejszemu z was zabrać do tyry telefon z włączonym dyktafone i nagrać tego platfusa jak się piłuje na ludzi. Pózniej można opisać całą sytuacje załączyć nagranie i rozesłać do wszystkich odziałów w Polsce z prośba o zapoznanie się ze sprawą i zarządzenie audytu w oddziale Nowa Wieś rodzinna :) Kolejny krok PIP na ul. Sejmowej zgłosić fakt ze nakładają na pracowników kary pieniężne , a wisienką na torcie to pójście do tłumacza i opisanie w j. Ang tego całego syfu i wysłanie poleconym do głównej siedziby w US ( jeśli dużo nerwów kosztowała Cię praca w tym zakładzie to nieszczędz 100zł na tłumacza ). Z autopsji wiem, że wtedy któryś z tych odtylcowych wyjadaczy kału straci prace a na jego miejsce przyjdzie inna Suka w rui. A wtedy historia się znów zacznie powtarzać i dojdziecie do wniosku że tak ich modelują i tego właśnie oczekują na górze... Walka z wiatrakami ??? Niekoniecznie bo jak się zgracie i każdy kto został w jakikolwiek sposób obciążony za zwroty bez wcześniejszego takiego zapisu w umówię o pracę pójdzie do PIP wtedy zaczną się przyglądać panującym tam praktyką. A jak ktoś ma czas to niech podjedzie na Hutę do solidarności zapytać czy mogą się za wami wstawić , a na dolewkę można też zadzwonić do kopalni w Lubinie i też zapytać związkowców czy mogą jakoś pomóc. Można im narobić syfu zarówno czynnie tam pracując jak i po zwolnieniu... Mam nadzieje że zrobicie z nimi porządek zanim się tam przyjmę :) bo INNACZEJ ja ich ujajam ale najpierw przeczyszcze otwory wszystkim dupodajką pracującym w tym Kołchozie :) P.S A ten geriatryk co pisze jako STARY niech nie bedzie taki cwany bo już taki był przodownik z Nowej Huty co 200% normy robił i wiemy jak to się dla niego skończyło .

anonim

(usunięte przez administratora)

Lacky

ale w Kadrach już chyba coś pozmieniali. Jednego chłopaka tego napakowanego nie ma i kierowniczki chyba też. Długo nie porobili.

Stary

Człowieku co ty za głupoty piszesz. Nikt nie okrada bzdura. Premi niema jest nagroda jak już możesz dostać a nie masz dostac a to duża różnica.

ziomek z dzielni

Jestem pod wrażeniem ze to jeszcze sie trzyma ze im maszyn nie pozabierali skąd oni mają jeszcze ludzi do prACY CHcących tam robić fakt że niektórzy ida na żywioł a dopiero z czasem jak poczują ból zaczynają myśleć tak byli wychowywani bici i to sprawiało i sprawia im przyjemność, to ze dymasz tam jestes fajny gość, takich tam trza tępych zdesperowanych bez ambicji, którym spodnie d...pa wciąga i można po nich jeżdzić a oni płacza na forach,

Zostaw opinię o Lear Corporation Poland II - Legnica

UWAGA: Pamiętaj, aby Twoja opinia była zgodna z regulaminem i jak najbardziej merytoryczna - zależy nam na tym, by nasi użytkownicy mogli - także dzięki Twojemu wpisowi - dowiedzieć się jak najwięcej o pracy w firmie Lear Corporation Poland II