Dzieło Pomocy Dzieciom Fundacja Ruperta Mayera

1.2 Udziel wywiadu o firmie

Wywiady Dzieło Pomocy Dzieciom Fundacja Ruperta Mayera

zdjęcia autora wywiadu

Wywiad udzielony przez użytkownika Dzieło Pomocy Dzieciom Fundacja Ruperta Mayera

Pracownik firmy - Firma

08.12.2023 03:12

Kim jesteście? Czym zajmuje się Państwa Fundacja?

Dzieło Pomocy Dzieciom Fundacja Ruperta Mayeraikona wywiad

Jesteśmy Fundacją wspierającą działalność charytatywną, opiekuńczo-wychowawczą, wobec sierot, dzieci samotnych, porzuconych, zaniedbanych fizycznie i wychowawczo, pozbawionych opieki rodzicielskiej, z ośrodków opiekuńczo- wychowawczych (dawniej domów dziecka) oraz z rodzin dysfunkcyjnych, zagrożonych, biednych, rozbitych. Celem naszej działalności jest wyrównywanie szans życiowych, edukacyjnych i rozwojowych dzieci pozbawionych opieki rodziców biologicznych i przygotowanie ich do startu w dorosłe życie. Swoje działania Fundacja realizuje w oparciu o wartości i zasady życia chrześcijańskiego. Fundacja wspiera też działalność Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych Dzieło Pomocy Dzieciom, w ramach których funkcjonują cztery oddziały - dwa w Żmiącej i dwa w Krakowie, przy ulicy Rajskiej 10. Wspieramy również działalność Ośrodka Adopcyjnego „Dzieło Pomocy Dzieciom”. Nasza Fundacja organizuje wypoczynek letni w Żmiącej dla dzieci z domów dziecka, rodzin ubogich, z rodzin znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej, oraz szkolenia dla wolontariuszy i wsparcie ich całorocznej i wakacyjnej pracy charytatywnej w ramach działań Fundacji.

Jak wyglądały początki Fundacji?

Dzieło Pomocy Dzieciom Fundacja Ruperta Mayeraikona wywiad

Historia działania Dzieło Pomocy Dzieciom Fundacji Ruperta Mayera jest długa, gdyż rozpoczęła się już na początku lat osiemdziesiątych XX wieku. Wszystko zaczęło się od spontanicznej i bezinteresownej akcji grupy studentów z krakowskich uczelni oraz kleryków jezuickich. Poświęcając swoje serce i czas, podjęli inicjatywę niesienia pomocy wychowankom z państwowych domów dziecka. Organizowali dzieciom między innymi wspólne spacery, pomagali w nauce, zapraszali do swoich mieszkań, razem udawali się na niedzielną Mszę Świętą, a latem prowadzili wyjazdy wakacyjne. W roku 1980 powołano do istnienia Akcję Pomocy Dzieciom, która w roku 1993 przekształciła się w Dzieło Pomocy Dzieciom Fundację Ruperta Mayera. Cele Akcji Pomocy Dzieciom i Dzieło Pomocy Dzieciom Fundacji Ruperta Mayera są tożsame. Dokładną historię mogą Państwo przeczytać na naszej stronie, gdzie szczegółowo opisujemy rozwój i zmiany na przestrzeni kilkudziesięciu lat: https://www.dpd.pl/historia/. Odpowiadając na to pytanie, warto podkreślić, iż historia Fundacji to historia zaangażowania i oddania ludzi dobrej woli.

Jak przebiega rekrutacja w Fundacji?

Dzieło Pomocy Dzieciom Fundacja Ruperta Mayeraikona wywiad

Ponieważ głównym naszym celem jest wspieranie działalności Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych Dzieło Pomocy Dzieciom, najczęściej rekrutujemy wychowawców/ pedagogów/ psychologów. Proces rekrutacji w naszej Fundacji wygląda następująco: kandydat/kandydatka przesyła lub przynosi swoje CV, które podlega weryfikacji, czy dana osoba posiada odpowiednie wykształcenie na dane stanowisko. Następnie taka osoba zapraszana jest na spotkanie z bezpośrednim przełożonym - Dyrektorem Placówki. Podczas spotkania dowiaduje się, jak funkcjonuje placówka, jaki jest zakres praw i obowiązków pracownika oraz ma możliwość zapytać o wszelkie kwestie związane z zatrudnieniem. Gdy zdecyduje się na pracę u nas, rozpoczynamy kwestie formalne, tzn. szkolenie BHP, badania lekarskie oraz podpisanie umowy. Gdy wszelkie kwestionariusze są podpisane, nowa osoba może rozpocząć pracę z dziećmi. Na początku pracuje kilka godzin dziennie, aby poznać dzieci i placówkę, a później według ustalonego grafiku. Okres próbny trwa 3 miesiące i na tyle podpisujemy pierwszą umowę, która oczywiście może później zostać przedłużona.

Zostało wspomniane, że najczęściej zatrudniacie Państwo osoby na stanowisku wychowawcy. Jakie wymagania musi spełnić kandydat lub kandydatka, aby zostać zatrudnionym?

Dzieło Pomocy Dzieciom Fundacja Ruperta Mayeraikona wywiad

W przypadku zatrudnienia na stanowisko wychowawcy, wymagane jest wykształcenie wyższe na kierunku pedagogika, pedagogika specjalna, psychologia, praca socjalna, nauki o rodzinie lub na innym kierunku, którego program obejmuje resocjalizację, pracę socjalną, pedagogikę opiekuńczo-wychowawczą. Alternatywnie mogą być to ukończone studia na dowolnym kierunku, uzupełnione studiami podyplomowymi w zakresie psychologii, pedagogiki, nauk o rodzinie lub resocjalizacji, lub studia na dowolnym kierunku oraz przygotowanie pedagogiczne uprawniające do wykonywania zawodu nauczyciela. W przypadku pedagoga niezbędny jest tytuł zawodowy magistra na kierunku pedagogika albo pedagogika specjalna, a w przypadku psychologa - ukończone studia na kierunku psychologia oraz odpowiednie doświadczenie. Ponadto Kandydat/Kandydatka musi mieć potwierdzenie możliwości wykonywania zawodu przez lekarza medycyny pracy oraz być osobą niekaraną.

Poza wymaganiami formalnymi, jakie predyspozycje i kompetencje są wymagane/mile widziane?

Dzieło Pomocy Dzieciom Fundacja Ruperta Mayeraikona wywiad

Praca w placówce opiekuńczo-wychowawczej jest pracą dość specyficzną, pracą z drugim człowiekiem, ale przede wszystkim z dzieckiem, które ma ogromny bagaż doświadczeń, często niełatwy. Dlatego bardzo ważne jest, aby osoba podejmująca pracę wyróżniała się empatią, cierpliwością, czujnością, wytrwałością i konsekwencją oraz była opiekuńcza i wrażliwa na potrzeby drugiego człowieka.

Załóżmy, że kandydat/kandydatka spełnia wymagania, zatem co będzie należeć do obowiązków takiej osoby?

Dzieło Pomocy Dzieciom Fundacja Ruperta Mayeraikona wywiad

Przede wszystkim będą to: poznanie potrzeb dziecka i wykonywanie zawodowych czynności zgodnie z jego potrzebami; zapewnienie opieki wychowankom; kształtowanie zasad, wartości u podopiecznych; stworzenie domowej atmosfery w placówce. Pracownicy wykonują również czynności pielęgnacje, a do ich obowiązków należy dodatkowo odprowadzanie dzieci do szkoły oraz odbieranie ich; pomoc w odrabianiu lekcji; organizacja czasu wolnego w placówce; współdziałanie z rodziną wychowanka; kontakt z nauczycielami podopiecznych; przygotowanie wychowanków do samodzielnego życia; opracowanie indywidualnego planu pracy; prowadzenie karty pobytu dziecka. Ogromnie ważnym elementem jest stworzenie namiastki życia rodzinnego pracując wraz z dziećmi codzienne.

Czy oprócz podjęcia zatrudnienia, można jakoś zaangażować się w prowadzoną przez Państwa działalność?

Dzieło Pomocy Dzieciom Fundacja Ruperta Mayeraikona wywiad

Oczywiście, że tak. Form wsparcia i działania z nami jest wiele, wystarczą dobre chęci, trochę czasu i kontakt z nami. Przykładowe możliwości zaangażowania się to m.in. wolontariat wakacyjny - nasza Fundacja od lat organizuje kolonie letnie w Żmiącej dla dzieci z domów dziecka, rodzin ubogich, czy znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej. Podczas 12-dniowych turnusów nasi przeszkoleni wolontariusze wykorzystują swoje talenty i umiejętności, aby zaopiekować się grupą dzieci. Prowadzimy także wolontariat całoroczny - podczas roku szkolnego nasze działania kierujemy w stronę podopiecznych Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej w Żmiącej 144 oraz Placówki Interwencyjnej na ul. Rajskiej 10 w Krakowie. Wolontariusze poprzez naukę, rozmowę i swoją postawę, wspierają dzieci w nadrabianiu braków szkolnych i poszerzaniu zainteresowań. Istnieje możliwość wsparcia wolontariatu firmowego na miejscu w ramach innych aktywności: np. spędzając czas z dziećmi, podczas wycieczek czy zbierania owoców w naszym sadzie. Możemy ustalić najlepszą formę dla Państwa, jesteśmy otwarci na różne formy współpracy i działania. Jesteśmy także otwarci na kolejne pytania, a wszystkich zainteresowanych pracą lub współpracą zapraszamy do bezpośredniego kontaktu podczas spotkań osobistych, bądź za pośrednictwem wiadomości e-mail.



Dzieło Pomocy Dzieciom Fundacja Ruperta Mayera