Dłonie z różnokolorowymi plamami po farbach na żółtym, jednolitym tle.

Twój zespół potrzebuje zastrzyku motywacji? Często rozwiązanie jest prostsze, niż mogłoby się wydawać. Podczas pracy na odległość, ludziom doskwierać może samotność – zwłaszcza, gdy w dalszej perspektywie czekają ich kolejne dni spędzone w domowej izolacji #ZostańWDomu.

Nic nie stoi na przeszkodzie, by tradycyjne spotkania twarzą w twarz zastąpić tymczasowo integracją w wirtualnym wydaniu. Niedawno przedstawiliśmy narzędzia pomocne w komunikacji i współpracy zdalnej. Tym razem przybywamy z garścią pomysłów na angażujące aktywności. Wypróbuj je i koniecznie daj znać, które okazały się najbardziej atrakcyjne dla Twojej drużyny. A więc, do dzieła!

Mem: załamana kobieta i napis: śpię do 8:58 i pracuję w piżamie - tęsknię za ziomeczkami z pracy

Small talk przy kawie lub lunchu

Poleć członkom swojego zespołu, by na chwilę odłożyli pracę na bok i zaproś ich na kawę lub lunch… Oczywiście bez wychodzenia z domu. Wystarczy, że każdy z Was uruchomi kamerkę internetową i dołączy do wspólnej rozmowy wideo.

Takie nieformalne spotkanie może być przyjemną chwilą odpoczynku od codziennych obowiązków. Zaspokaja również potrzebę kontaktu z drugim człowiekiem.

Wirtualne biuro

Ciekawą alternatywę stanowi symulacja prawdziwego biura w warunkach domowych. W tym przypadku transmisja wideo aktywna jest przez cały czas. Do plusów takiego rozwiązania zaliczyć można ciągłość kontaktu ze współpracownikami, co może się okazać istotne przy zadaniach wymagających kooperacji. Dla niektórych osób może to być także dodatkowa motywacja do intensywniejszej pracy.

Impreza integracyjna online

Jeżeli tradycją Twojego zespołu były regularne, nieformalne wyjścia integracyjne, warto ją podtrzymać. W tym wypadku zmienia się jedynie sceneria i forma kontaktu – spotkanie odbywa się zdalnie za pośrednictwem komunikatora.

Warto wcześniej zaplanować wszelkie aktywności, takie jak gry i zabawy. Przykładem mogą być kalambury, które z powodzeniem przeprowadzisz przy użyciu kamerki.

Zdrowa rywalizacja

Podkręć atmosferę małym challengem. Przykłady można mnożyć w nieskończoność, w tym miejscu skupimy się na kilku inspiracjach:

  • Sport to zdrowie! Kto zrobi więcej przysiadów, pompek lub dłużej utrzyma pozycję deski, ten wygrywa. W tych wyzwaniach brać udział można na żywo przez kamerkę.
  • Nie ma to jak dobra organizacja. Proponujemy konkurs na najlepiej zorganizowane biuro domowe.
  • Trochę śmiechu nie zaszkodzi. A może konkurs na najbardziej kreatywnego mema, związanego z aktualną sytuacją?
  • Outside the box. Jak się bawić podczas kwarantanny? Niech zwycięży najbardziej kreatywny, a zarazem bezpieczny pomysł. Przykładem może być filmik na youtube, w którym dwójka sąsiadów gra w tenisa… przez okno.

Pamiętaj o drobnych nagrodach dla laureatów.

Mem: kobieta planująca podróż z paszportem, aparatem, laptopem, kawą i palcem na mapie i napis: kiedy Twoja podróż do pracy to podróż do drugiego pokoju

Seans filmowy

Nie trzeba w tym celu iść do kina. Potrzebne jest tylko stabilne łącze internetowe, dostęp do tej samej platformy filmowej (np. Netflix) oraz prywatny kanał na czacie (np. Slack). Wystarczy, że wszyscy członkowie Twojego zespołu uruchomią wybrany film w tym samym samym momencie. Dzięki temu będziecie mogli komentować wszystko na bieżąco. To kolejny sposób na nieformalną integrację, która pomoże Twoim ludziom zbliżyć się do siebie.

Relacje z życia codziennego

Każdy radzi sobie inaczej z nową, zdalną rzeczywistością. Możesz zachęcić swój zespół do wymieniania się filmikami i zdjęciami z domowego biura, ale nie tylko. Ktoś po raz pierwszy upiekł ciasto? Zachęć go, by podesłał zdjęcia i przepis. Ktoś inny zbudował ze swoim dzieckiem wieżę z klocków? Zapytaj, czy ma ochotę podzielić się zdjęciami lub filmikiem ze wspólnej zabawy. Dzięki temu lepiej się poznacie, mogą także pojawić się pozytywne emocje, takie jak radość czy podziw.

Możesz przygotować w tym celu dedykowany kanał na firmowym czacie. To przestrzeń idealna do okazjonalnej wymiany świeżymi memami. Pracownicy mogą tworzyć także własne, oddające Waszą unikalną kulturę.