Integracja online to doskonały pomysł, żeby zmotywować i zaktywizować zespół pracujący na home office. Wirtualne spotkania mogą być bardzo kreatywne, jeśli zdecydujemy się na wykupienie warsztatów, internetowy escape room czy wspólne gry. Sprawdź nasze propozycje sposobów na zdalną integrację pracowników.

Jak-zorganizować-integrację-online

Popularność pracy zdalnej gwałtownie wzrosła w okresie pandemii. Choć od tego momentu minęło już trochę czasu, nadal jest to często stosowana forma zatrudnienia. A komunikacja, jak i sama integracja pracowników online nie jest taka prosta. Ograniczenie do komunikatorów nie daje nam takich możliwości jak spotkanie w biurze, jednak mamy kilka pomysłów na integrację i team building online (budowanie zespołu za pomocą zdalnych narzędzi). Dzięki nim łatwiej będzie zerwać z monotonią pracy i zachęcić członków zespołu do wspólnej zabawy. Jak wzmocnić zaangażowanie pracowników podczas spotkania online? Jakie są najlepsze pomysły na integrację na home office? Jakie zabawy integracyjne warto polecić?

Jak zorganizować integrację online?

Organizacja integracji online wymaga znacznie większego zaangażowania i pomysłowości niż w przypadku spotkania face to face. Trzeba dobrze przemyśleć każdy etap – począwszy od daty, po rodzaj aktywności i rozrywki.

W zależności od pomysłu na integrację należy ustalić liczbę osób. Jeśli przygotowane zadania mają nie tylko usprawnić komunikację, ale też ćwiczyć umiejętności miękkie pracowników, lepiej stworzyć kilka mniej licznych grup. Z kolei w przypadku integracji, która ma na celu rozluźnić atmosferę i zbliżyć do siebie współpracowników, można zorganizować ją w większym gronie jednocześnie.

A jaki jest odpowiedni czas na przeprowadzenie integracji online? Najlepiej zapytać samych zainteresowanych – zrobić ankietę i wybrać optymalny termin. Może to trwać od rana, kiedy koncentracja pracowników jest dość wysoka, ale również dotyczyć godzin popołudniowych, a nawet wieczornych, jeśli zespół wyraża takie chęci.

Pomysły na integrację zespołu online

Twój zespół potrzebuje zastrzyku motywacji? Często rozwiązanie jest prostsze, niż mogłoby się wydawać. Praca na odległość sprawia, że ludziom zaczyna doskwierać może samotność – zwłaszcza gdy cały czas pracują z domu. Niektórzy pracownicy w tej samej firmie nigdy się nie widzieli ze względu na dzielącą ich odległość. Warto to zmienić i postawić na wirtualny team building!

Nic nie stoi na przeszkodzie, by tradycyjne spotkania twarzą w twarz zastąpić tymczasowo integracją wirtualną. Niedawno przedstawiliśmy narzędzia pomocne w komunikacji i współpracy zdalnej. Tym razem przybywamy z garścią pomysłów na to, jak zorganizować integrację online. Wypróbuj je i koniecznie daj znać, które okazały się najbardziej atrakcyjne dla Twojej drużyny.

Jak-zorganizować-integrację-online-pomysły

Integracja zespołowa online – small talk przy kawie lub lunchu

Poleć członkom swojego zespołu, by na chwilę odłożyli pracę na bok i zaproś ich na kawę lub lunch… Oczywiście bez wychodzenia z domu. Wystarczy, że każdy z Was uruchomi kamerkę internetową i dołączy do wspólnej rozmowy wideo. Takie nieformalne spotkanie może być przyjemną chwilą odpoczynku od codziennych obowiązków. Zaspokaja również potrzebę kontaktu z drugim człowiekiem, a przecież o to właśnie chodzi w integracji zespołowej online.


Sprawdź również: Wady i zalety pracy zdalnej


Relacje z życia codziennego

Każdy radzi sobie inaczej z nową, zdalną rzeczywistością. Możesz zachęcić swój zespół do wymieniania się filmikami i zdjęciami z domowego biura, ale nie tylko. Ktoś po raz pierwszy upiekł ciasto? Zachęć go, by podesłał zdjęcia i przepis. Ktoś inny zbudował ze swoim dzieckiem wieżę z klocków? Zapytaj, czy ma ochotę podzielić się zdjęciami lub filmikiem ze wspólnej zabawy. Dzięki temu lepiej się poznacie podczas integracji online. Mogą także pojawić się pozytywne emocje, takie jak radość czy podziw. To doskonały pomysł na integrację online.

Możesz przygotować w tym celu dedykowany kanał na firmowym czacie. To przestrzeń idealna do okazjonalnej wymiany świeżymi memami. Pracownicy mogą tworzyć także własne, oddające Waszą unikalną kulturę.

Wirtualne biuro

Ciekawą alternatywę stanowi symulacja prawdziwego biura w warunkach domowych. W tym przypadku transmisja wideo aktywna jest przez cały czas. Do plusów takiego rozwiązania zaliczyć można ciągłość kontaktu ze współpracownikami, co może się okazać istotne przy zadaniach wymagających pracy zespołowej. Dla niektórych osób może to być także dodatkowa motywacja do intensywniejszego działania.

Integracja zespołu online – zdalna impreza

Jeżeli tradycją Twojego zespołu były regularne, nieformalne wyjścia integracyjne, warto ją podtrzymać. W tym wypadku zmienia się jedynie sceneria i forma kontaktu – spotkanie odbywa się zdalnie za pośrednictwem komunikatora. Warto wcześniej zaplanować wszelkie aktywności i gry na naszą integrację online, które również sprawdzają się na wyjazdach firmowych. Zabawy i gry integracyjne, które z powodzeniem przeprowadzisz przy użyciu kamerki to na przykład ręczne i rysunkowe kalambury, prawda czy wyzwanie oraz bingo. Warto też organizować różne quizy, czy turnieje gier online, do których dostęp mają wszyscy członkowie zespołu.

Zdrowa rywalizacja

Podkręć atmosferę małym challengem. Przykłady można mnożyć w nieskończoność, w tym miejscu skupimy się na kilku inspiracjach zdalnej integracji pracowników:

  • Sport to zdrowie! Kto zrobi więcej przysiadów, pompek lub dłużej utrzyma pozycję deski, ten wygrywa. W tych wyzwaniach brać udział można na żywo przez kamerkę.
  • Nie ma to jak dobra organizacja. Proponujemy konkurs na najlepiej zorganizowane biuro domowe.
  • Trochę śmiechu nie zaszkodzi. A może konkurs na najbardziej kreatywnego mema, związanego z aktualną sytuacją w kraju?

Pamiętaj o drobnych nagrodach dla zwycięzców!

Pomysł na integrację? Film online

Nie trzeba w tym celu iść do kina. Potrzebne jest tylko stabilne łącze internetowe, dostęp do tej samej platformy filmowej (np. Netflix) oraz prywatny kanał na czacie (np. Slack). Wystarczy, że wszyscy członkowie Twojego zespołu uruchomią wybrany film w tym samym momencie. Dzięki temu będziecie mogli komentować wszystko na bieżąco. To kolejny sposób na nieformalną integrację. Film online pomoże Twoim ludziom zbliżyć się do siebie.

Wirtualny escape room

Wirtualny escape room to nasza kolejna propozycja integracji zespołowej online. Uczestnicy zabawy przenoszą się do prawdziwego escape roomu i rozwiązują zagadki! W razie wątpliwości mogą skorzystać z podpowiedzi mistrza gry, który czuwa nad całą rozgrywką i udziela wskazówek. Widok z 360˚ umożliwia poruszanie się po całym pomieszczeniu!

Jak zrobić integrację firmową online? Kreatywne warsztaty

Świetnym pomysłem na integrację pracowników online są warsztaty. Przeprowadzająca je firma wysyła każdemu pracownikowi niezbędne półprodukty i akcesoria potrzebne do stworzenia własnego lasu w słoiku, naturalnych kosmetyków zero waste czy świec sojowych. Możliwe są także warsztaty kulinarne z profesjonalnym kucharzem.

Następnie zespół spotyka się na spotkaniu online razem z prowadzącym. W zależności od liczby pracowników w zespole oraz wybranego warsztatu, ich cena wynosi średnio 2 5000 – 5 000 złotych netto.

Jak-zorganizować-integrację-online-przykładowe-gry-i-atrakcje

Dlaczego warto organizować integrację online?

Korzyści z integracji online są praktycznie te same co w sytuacji, gdy organizowane są wspólne wyjścia i wyjazdy. Jednak w przypadku pracy z domu mają one niebagatelne znaczenie. Znacznie trudniej jest stworzyć z osób wykonujących swoje obowiązki zdalnie dobry, zintegrowany zespół. Dlaczego warto podejmować takie akcje? Oto kilka najważniejszych powodów:

  • integracja online usprawnia komunikację;
  • zdalny team building umożliwia tworzenie i wzmacnianie relacji między pracownikami;
  • formuły gier komputerowych uczą lepszej współpracy;
  • ciekawe spędzenie wspólnego czasu online rozwija kompetencje i kreatywność;
  • wspólne gry motywują także do pracy;
  • spotkania online oszczędzają czas i koszty ponoszone przy organizacji wyjazdów;
  • integracja online pozwala zastosować innowacyjne pomysły na rozrywkę dla pracowników.

Ogólnie rzecz biorąc, integracja online ma praktycznie same plusy. Korzystnie działa na zespół, nie jest też dużym obciążeniem dla pracodawcy. Pozostaje jedynie wybrać taką rozrywkę, która przypadnie do gustu przynajmniej większości pracowników.

A czy Ty masz inne pomysły na to, jak zorganizować integrację online? Podziel się nimi w komentarzu!

Oceń artykuł
5/5 (1)