Kandydaci, którzy starają się o swoje wymarzone stanowisko pracy, są coraz bardziej ostrożni – z sondaży wynika, że tylko 14% ankietowanych nigdy nie sprawdza w Internecie opinii na temat przedsiębiorstwa, gdzie ma się odbyć ich rozmowa kwalifikacyjna. Jeśli jednak zaczniemy czytać różne fora oraz witryny dotyczące zatrudnienia w firmie X i znajdziemy wpisy, które w większości są negatywnymi komentarzami, to możemy poczuć się niepewnie – czy musimy wierzyć we wszystko, co zostało opublikowane w Internecie?

poszukiwania

„Praca tam jest beznadziejna!”

Korzystanie z Internetu ma jedną, ogromną zaletę – pozwala użytkownikowi zachować pełną anonimowość. W ten sposób były pracownik, który nie zdołał spełnić wymogów pracodawcy i odczuwa do niego niechęć, albo też konkurencyjna firma, mogą bez żadnych konsekwencji pisać pod pseudonimem niepochlebne komentarze. To działa też, niestety, w drugą stronę – być może pozytywne wpisy na forach internetowych też są efektem działania odpowiedniej osoby. Wówczas należy przeczytać każdy komentarz, jaki znajdziemy na interesujący nas temat i zweryfikować kilka szczegółów – na przykład w jakim odstępie czasowym te opinie zostały opublikowane, albo jaka jest ich treść. Powinniśmy być czujni, kiedy poszczególne zdania użytkowników były dostępne z różnicą paru minut, lub kiedy przeczytamy same wpisy w stylu „Nie idźcie tam, bo życie sobie zmarnujecie!” lub „Pracowałem tam i było okropnie!” Czy to będą dla nas odpowiednie powody, dla których zrezygnujemy z rozmowy kwalifikacyjnej?

Przede wszystkim zdrowy rozsądek!

To, jakie zdanie wyrobimy sobie po lekturze różnego rodzaju forum czy stron internetowych, zależy od nas i naszego rozsądku. Niektórzy mogą zrezygnować ze spotkania rekrutacyjnego po przeczytaniu trzech negatywnych komentarzy, inni wolą zweryfikować te opinie poprzez kontakt z byłym pracownikiem danej firmy lub zadając odpowiednie pytania na rozmowie kwalifikacyjnej. Można stwierdzić, że drugi sposób wydaje się najlepszy dla każdego potencjalnego pracownika. Porównanie rzeczywistości z tym, co zostało opublikowane w Internecie, to dobre rozwiązanie – dzięki niemu albo pozbędziemy się wątpliwości, albo też nabierzemy pewności co do swoich obaw, które dotyczą pracy w tym przedsiębiorstwie. Przede wszystkim pamiętajmy o najważniejszych zasadach – o zachowaniu zdrowego rozsądku podczas lektury komentarzy na forum oraz o tym, aby przemyśleć każdą nurtującą nas kwestię. Być może rozmowa z rekruterem wszystko nam wyjaśni, albo też zaryzykujemy i zrezygnujemy ze spotkania. Odpowiedni wizerunek to dla większości firm podstawa do sukcesu – warto na tem temat przeczytać tekst: „Wizerunek firmy jest ważny – pokaż, że o niego dbasz!”

Każdy kij ma dwa końce – nasze decyzje często mają duży wpływ na naszą karierę zawodową. Czy wówczas kilka negatywnych opinii muszą decydować o przyszłej karierze?