think outside the box

Think outside the box to metafora oznaczająca twórcze, nieszablonowe myślenie oparte o szeroką perspektywę. Umiejętność myślenia out of the box pozwala rozważać różne rozwiązania i metody osiągnięcia celu. Nieszablonowe myślenie jest poszukiwane w świecie biznesu, ponieważ pozwala na efektywne rozwiązywanie problemów.

Myślenie out of the box – dlaczego jest ważne?

Gdyby wszyscy akceptowali świat takim, jaki jest, nigdy nie byłoby innowacji, wynalazków i poprawy stanu rzeczy. Patrz szerzej i wyznawaj zasadę think outside the box! Gdyby Thomas Edison wzruszył ramionami i stwierdził, że wszystko jest wystarczająco dobre, świat nadal mógłby być bardzo ciemnym (dosłownie) miejscem. Jeśli postrzegasz rzeczy jako niezmienne, nic nigdy się nie zmieni na lepsze. Kreatywność sprzyja innowacjom! Myśl więc twórczo i nieszablonowo dzięki temu będziesz stale analizował, w jaki sposób możesz poprawić realizowane przez siebie zadania. To pozwoli Ci się rozwijać się jako lider i może prowadzić do inteligentnych i przyszłościowych decyzji biznesowych. 

Czy nieszablonowe myślenie jest trudne?

Problem polega na tym, że przyzwyczajenie jest drugą naturą człowieka i większość z nas preferuje wygodę i znane rozwiązania. Myślenie out of the box to nic innego jak podważanie długotrwałych nawyków i opracowanie planu jak wyjść ze strefy komfortu. Firmy często unikają ryzyka, które może mieć negatywny wpływ na ich działalność i zyski, nawet jeśli istnieją przykłady, które pokazują, że ryzyko po prostu się opłaca. Pomimo szans na porażkę i odrzucenie, jest ono niezbędne dla wzrostu na poziomie osobistym i biznesowym. 

Think outside the box – jak zacząć?

Nieszablonowe myślenie to umiejętność często oczekiwania przez rekruterów, którzy proponują nowe oferty pracy. Gdy próbujesz przełamać swoje bariery i stworzyć nowy pomysł możesz skorzystać z kilku prostych sztuczek, które pomogą Ci wyjść ze strefy komfortu i pudełka.

  • Uprość to – Jeśli uważasz, że Twój problem jest zbyt skomplikowany, poświęć trochę więcej czasu i zastanów się, jak wyjaśniłbyś go dziecku. Czasami sam fakt zastanawiania się jak uczyć się na błędach i wyjaśniać skomplikowany problem w prostych słowach daje nowatorskie rozwiązanie.
  • Zacznij od zera – Rutyna ma zły wpływ na myślenie nieszablonowe. Zmień więc perspektywę i wyobraź sobie czystą kartkę, na której spisujesz zrealizowane już etapy działania, analizując przy tym alternatywne możliwości każdego z nich.
  • Stwórz mapę myśli – Napisz słowo lub frazę. Narysuj wokół niego okrąg. Narysuj gałąź i powiązane słowo lub wyrażenie. Zakreśl to. Powtarzaj. Taka praktyka odblokowuje pomysły i kreatywne spojrzenie.
  • Podążaj za intuicją – Kiedy Twój instynkt coś Ci podpowiada, powinieneś go posłuchać. Twoja intuicja jest najlepszym przewodnikiem po myśleniu out of the box. Pomoże Ci to zdobyć zaufanie do siebie i swojej pracy, im więcej słuchasz wewnętrznego głosu, tym łatwiej jest Ci go usłyszeć.
  • Przeanalizuj dane – Analiza może pomóc ci zdobyć zaufanie do własnych doświadczeń. Nie idź jednak ślepo po swoich wydeptanych śladach, zastanów się i sprawdź, co działało do tej pory a co nie. W ten sposób śledź swoje postępy i obserwuj sukcesy w czasie rzeczywistym.
  • Zwróć uwagę na swoje błędy – Ucz się na własnych błędach i bądź własnym przewodnikiem do właściwego działania w przyszłości. Nie pozwól jednak, aby prowadziły one do rezygnacji, zamiast tego wykorzystuj je jako doświadczenia pozwalające uniknąć w przyszłości podobnych sytuacji.
  • Rozważ najgorszy scenariusz – Strach w znaczący sposób blokuje Twoje myślenie out of the box oraz sprawia, że trzymasz się ścieżek, które znasz najlepiej. Rozważając najgorszy scenariusz, możesz jednak przekonać się, że nie jest aż tak zły, abyś nie próbował.

Myślenie nieszablonowe – nie idź za tłumem

Nie tak łatwo rozbudzić własną kreatywność i wprowadzić w życie zasadę out of the box. Myślenie poza schematami i szersze spojrzenie na rzeczywistość jest bardzo istotne w samorozwoju. Zamiast poddać się normie i podążać za wolą tłumu, myśl twórczo i nieszablonowo oraz zachowaj własne zdanie. Gdy masz moc dostarczania nowych i interesujących pomysłów i rozwiązań, Twoja postawa zawsze pozostanie atrakcyjna w świecie biznesu.