Strefa komfortu – co to jest i dlaczego ogranicza nasz rozwój? Z tego tekstu dowiecie się, jak wyjść ze strefy komfortu i otworzyć się na nowe możliwości zawodowe! Zdradzamy niezawodne sposoby na to, jak opuścić strefę komfortu łatwo i bezboleśnie.

Jak-wyjść-ze-strefy-komfortu

Strefa komfortu stanowi swojego rodzaju azyl. To coś pewnego i znanego, co daje nam poczucie bezpieczeństwa i szczęścia, a jednocześnie zapewnia niewielki stres w przeciwieństwie do nieznanego. Jednak jeśli chcesz rozwijać się w życiu zawodowym, trzeba próbować czegoś nowego, szukać rozwiązań i stale się uczyć. Jeśli w Twojej codzienności unikasz wyzwań i rzucania się na głęboką wodę, ale chcesz w końcu ruszyć do przodu, konieczne będą zmiany. Liczne badania pokazują, że pozostanie w bezpiecznej strefie nie pomaga w osiąganiu sukcesu. Traktowana jest ona raczej jako przeszkoda. Czym dokładnie jest strefa komfortu? Jak podejmować bez obaw kolejne wyzwania i zdobyć nowe umiejętności? Jakie są sposoby na wyjście ze strefy komfortu?

Strefa komfortu co to? Strefa komfortu definicja

Słyszeliście kiedyś powiedzenie, że “magia rozpoczyna się poza strefą komfortu”? Jest w nim wiele prawdy. Strefa komfortu – co to jest? Według definicji strefą komfortu nazywamy “bezpieczny teren”, którego nie opuszczamy częściowo z powodu wygody, a po części z lęku przed nowym i nieznanym.

Od zawsze swoje obowiązki zawodowe wykonujecie tak samo, bo boicie się popełnić błąd? Jak ognia w swoich planach unikacie wyzwań spoza obszaru swojej ekspertyzy? Nie przeglądacie nowych ofert pracy, bo i tak „nie macie szans”? To właśnie dlatego Wasza kariera całe życie stoi w miejscu!

Nie jesteście z tym jednak sami. Wiele osób zastanawia się, jak wyjść ze swojej strefy komfortu, kiedy jednak przychodzi co do czego, opanowuje ich strach przed porażką. Wyjście poza jej ramy oznacza dla nas znacznie większe ryzyko zranienia. To stąd wynika błąd utalentowanych pracowników, którzy od lat tkwią na tym samym stanowisku, rutynowo wykonując swoje obowiązki w nadziei, że to przyniesie im upragniony sukces.

Jeśli marzy Wam się coś więcej, niż wciąż te same zadania i czujecie, że w danym zawodzie osiągnęliście już wszystko, nie obejdzie się bez sposobów na to, jak wyjść ze strefy komfortu i sięgnąć wyżej!

Sposoby-na-wyjście-ze-strefy-komfortu

Strefa komfortu a psychologia

Psychologowie zgodnie twierdzą, że nasza strefa komfortu z jednej strony pozwala nam unikać lęku i porażek, a z drugiej strony umacnia nasze słabości. W dużej mierze wynika to z przyzwyczajenia – zmiany zazwyczaj wywołują dużo zamieszania i wymagają wiele wysiłku, a także asertywności. A to już nie wszystkim pasuje.

Nie oznacza to jednak, że nad strachem nie da się zapanować, a nas zawsze czeka już tylko patrzenie z zazdrością na tych, którzy zdecydowali się nie pozostawać dłużej w swojej strefie komfortu i odważnie rzucają się na nowe wyzwania. Jak wyjść ze strefy komfortu bezpiecznie i dalej rozwijać się zawodowo?

Pomóc może wizyta u coacha zawodowego lub terapeuty. Takie osoby pozwolą określić nasze cele i podpowiedzą, jakich narzędzi będziemy potrzebować, aby je zrealizować. Ich wiedza i doświadczenie z pewnością ułatwi proces opuszczenia strefy komfortu.

Z lękiem przed nieznanym najłatwiej jest walczyć etapami, stopniowo oswajając się z kolejnymi zmianami. Marzy Wam się praca za granicą, ale wciąż uważacie, że Wasza znajomość języka obcego pozostawia wiele do życzenia? Na naukę słówek ciągle brakuje Wam czasu? Udowodnijcie sobie (i innym), że potraficie!

Jak wyjść ze strefy komfortu?

Jak mawiał Brian Tracy, jeden z najlepszych mówców zawodowych na świecie:

„Wyjdź ze swojej strefy komfortu. Urośniesz, jeśli będziesz wystawiał się na to dziwne, niemiłe uczucie, które czujesz, próbując czegoś nowego”.

Niezależnie od tego, czy chęć zmiany wynika ze wzrastających ambicji, czy z faktu, że życiowe doświadczenia popychają jednostkę w strefę dyskomfortu, proces ten wymaga odwagi.

Ważne jest nieodkładanie tej decyzji w czasie. Jeśli podjąć wychodzenie ze swojej bezpiecznej strefy to musisz to zrobić już, tu i teraz. Planowanie i rozmyślanie nad tym w dalekiej przyszłości sprawia, że szanse na sukces maleją. Wystarczy przeanalizować własne potrzeby i.. zacząć działać!

Jak rozpocząć cały proces? Nie trzeba od razu decydować się na diametralne zmiany, które wywrócą nasze życie o 180 stopni. Najlepiej wybierać małe rzeczy, które w niewielkim stopniu zmodyfikują nasze przyzwyczajenia, ale będą jednocześnie doskonałą bazą do podjęcia odważniejszych wyzwań.

Bardzo istotnym czynnikiem w procesie wychodzenia ze strefy komfortu jest znajomość samego siebie i własnych potrzeb. Inni ludzie wciąż mówią, że brak pieniędzy i sukcesów jest wyłącznie naszą winą? To tylko puste przekazy. Nie ma ludzi, którzy potrafią wszystko, choć współczesne społeczeństwo chce wszystkiego. Sukces ma różne oblicza, dlatego ważne jest, aby odzwierciedlał on nasze własne możliwości i predyspozycje.


Szukasz pracy w Szczecinie? Sprawdź już teraz najlepsze oferty w serwisie GoWork.pl!


Jak-opuścić-strefę-komfortu

Wyjście ze strefy komfortu – sposoby

Na początek wystarczy zapisanie się na godzinną konwersację z native speakerem online. Zaoszczędzicie czas na dojazdach, a przy okazji już po kilku zajęciach poczujecie, jak strach przed mówieniem w obcym języku słabnie. Gratulacje, pierwszy krok na drodze do nowego życia już za Wami!

Kolejnym niezawodnym sposobem na to, jak wyjść ze strefy komfortu i dobrze się przy tym bawić, jest przygotowywanie tzw. afirmacji. Spisujcie swoje duże cele na kartkach, a pod nimi róbcie listy konkretnych, małych kroków, niezbędnych, aby je zrealizować. Nagradzajcie się za każdy wykonany potem krok!

Wyjście ze strefy komfortu może okazać się trudne, ale możliwe. Na lustrze, w którym przeglądacie się codziennie, naklejajcie małe karteczki z hasłami takimi jak “dam radę”, albo “jestem z siebie dumny”. Brzmi nieco naiwnie? To właśnie tok myślenia rodem z Waszej strefy komfortu – przełamcie się, aby zrobić coś spoza niej! Zaczniecie czuć się pewniej szybciej, niż myślicie!

Nie zaszkodzi też poszperać w sieci i znaleźć przydatne materiały. Motywacyjne przemówienia, poradniki, czy blogi mistrzów zawodów kreatywnych, poświęcone tematowi strefy komfortu nie tylko pomogą Wam lepiej zrozumieć, na czym polega problem z jej opuszczeniem, ale też dostarczą jeszcze więcej wiedzy! Nikt nie mówił, że musicie tu polegać wyłącznie na sobie.

Rozwijaj swoje umiejętności, aby stać się cenniejszym pracownikiem. Wybierz kursy lub szkolenia, które mogą pogłębić Twoją wiedzę i kompetencje. Czytaj również książki w tej tematyce i śledź materiały w Internecie. Wszystko to sprawi, że zyskacie większą pewność siebie – dla wielu pracodawców staniecie się idealnym kandydatem.

Jak-wyjść-ze-swojej-strefy-komfortu

Strefa komfortu – poza nią zaczyna się kreatywność!

W pracy często narzekacie na nudę, ale kiedy przychodzi czas na zgłoszenie się na ochotnika do nowego projektu, wygrywa wygoda i słodkie lenistwo? Osoby, które właśnie w takich momentach potrafią dostrzec okazję i nowe możliwości do rozwoju zawodowego, cieszą się największym powodzeniem na rynku pracy.

Jeśli więc trudno Wam opuścić swoją strefę komfortu dla własnej ciekawości, możecie zmotywować się wizją awansu lub podwyżki. Wszystko zależy do tego, co chcielibyście osiągnąć!

Jak wyjść ze strefy komfortu i zacząć myśleć nieszablonowo? Trzeba przede wszystkim uwierzyć w siebie i że to, na czym nam zależy, leży w zasięgu naszych możliwości. Nawet jeśli nie jesteście pewni, czy udział w nowych obowiązkach Wam się spodoba lub przyniesie oczekiwane korzyści, po prostu spróbujcie.

Ze strefą komfortu to jest właśnie tak – najtrudniej jest zacząć. Jak już raz skosztujecie, nie będziecie mogli uwierzyć, że nie zrobiliście tego wcześniej!

Oceń artykuł
5/5 (2)