Cały czas pojawiają się nowe oferty pracy dla studentów – czasem jest to praca sezonowa, czasem na pół etatu, by student mógł sobie „dorobić”. Co o obecnym rynku pracy uważają studenci? Mimo dużej liczby ofert pracy wyniki nie są zbyt pozytywne.

studenci

Bezpłatne praktyki studenckie

Pierwszym elementem, który najczęściej wymieniają studenci jako negatywny przy rozpoczynaniu swojej kariery to praktyki lub staże, które niestety często są słabo płatne… lub bezpłatne. Z ankiety GoWork.pl wynika, że ponad 50 proc. firm zatrudnia stażystów lub ich poszukuje.

studenci - stażNa liczbę takich ofert studenci z pewnością nie narzekają, jednak nie wszystkie są dla nich atrakcyjne. Jaki jest powód? Często problem leży w obowiązkach – nie wszystkie są sprecyzowane, a w większości nawet nie pokrywają się one z kierunkiem studiów. Najczęściej w takich ofertach znajdziemy pozycje takie jak „pomoc administracyjna”, „nadzór nad obiegiem dokumentów” czy „pomoc biurowa” – rzadko kiedy np. studenci marketingu mają dostęp do realizowanych kampanii, mogą jedynie pomagać przy drobniejszych rzeczach jak artykuły, notki na fanpage czy wysłanie mailingu do klientów.

Studenci chcą, by staże nauczyły ich praktycznych rzeczy, które będą mogli wykorzystać w przyszłej pracy – nie chcą jedynie samego podpisanego dokumentu o odbyciu praktyk tylko konkretnych umiejętności i wiedzy.

Zatrudnienie w firmie po stażu

Będąc na studiach nie wszyscy mają czas na pełnowymiarową pracę, jednak wyjątkiem są studenci zaoczni. Ta grupa bardzo chętnie podejmuje się pracy na pełen etat w tygodniu. Jednak czy mają na nią szansę po odbyciu stażu? Jak wynika z badań GoWork.pl tylko nieliczni studenci mogą liczyć na stałe zatrudnienie w firmie po odbyciu stażu. Tylko 22 proc. respondentów stwierdziło, że w obecnej firmie znajdzie się miejsce dla studentów, którzy zakończyli już praktyki.

Na szczęście rynek pracy coraz bardziej się zmienia i zaczyna doceniać nie tylko doświadczenie pracowników ale także ich zapał czy zdolności kreatywne, nowe pomysły, jakie mogą wnieść do firmy. Jednocześnie więcej osób niż kilka lat temu w młodym wieku zostaje kierownikami czy też managerami.

Autor wpisu: GoWork.pl