Zastanawiałeś się kiedyś, jaka jest najbardziej pożądana branża w Polsce? Albo w których regionach najłatwiej dostać pracę? Taka wiedza przyda Ci się, gdy np. zastanawiasz się nad kierunkiem kursów dokształcających lub planujesz przeprowadzkę do innego województwa. Właśnie z myślą o takich potrzebach przygotowaliśmy lekkostrawną infografikę, która w przystępny sposób zobrazuje Ci, jak wyglądał rynek pracy w 2014 roku.

rekrutacja

Warto pracować zagranicą

Niektóre branże mają więcej ofert, a niektóre mniej. Zależy to oczywiście od zapotrzebowania na stanowiska w danym czasie. W 2014 roku najwięcej propozycji dotyczyło pracy za granicą. Może to znak, by faktycznie rozejrzeć się za czymś poza granicami kraju? Dzięki międzynarodowemu doświadczeniu poszerzysz swoje horyzonty, nabierzesz pewności siebie oraz podszkolisz języki obce.
Z kolei najmniej ofert znajdowało się w segmencie „Grafika/kreacja artystyczna/fotografika”. Nie najlepsza to wiadomość dla artystów, ale nie oznacza to, że trzeba od razu się przebranżowić. Może idealnym rozwiązaniem jest tu poszukanie pracy w swojej profesji, ale właśnie zagranicą?

Praca fizyczna górą

Rok 2014 był dobrym rokiem dla wszystkich pracowników fizycznych – tak przynajmniej wynika z podanych statystyk. To właśnie profesje z segmentu budownictwa i ochrony cieszyły się największą popularnością u pracodawców. Warto to wykorzystać, jeśli masz doświadczenie w tym zakresie. Stwórz atrakcyjne CV i śmiało rozsyłaj do firm.

Jeśli zaś chodzi o najmniej poszukiwane profesje, mamy niewesołą wiadomość dla wszystkich nauczycieli i inżynierów. To właśnie ich najrzadziej wyszukiwali pracodawcy. Być może jednak jest to tylko chwilowy trend.

Mazowieckie zagłębiem pracodawców

Czasami w celu odnalezienia wymarzonej pracy jesteśmy w stanie przeprowadzić się do innego miasta. Jeśli tak jest właśnie w Twoim przypadku lub po prostu mieszkasz w województwie mazowieckim, pracy szukaj w okolicach stolicy. Według statystyk to właśnie tam dodano najwięcej ofert.

Natomiast najmniej ofert można był znaleźć w województwie opolskim. Dobra wiadomość jest taka, że sąsiednie województwo dolnośląskie jest drugim w kolejności regionem, w którym znajduje się dużo ofert pracy. Wniosek? Pracy szukaj właśnie tam.

Szkol się na kucharza, księgowego i HR-owca

A jeśli szukasz kierunków rozwoju zawodowego, pomyśl o kursach:
– masażysty,
kucharza,
– wizażysty,
księgowego,
– w dziale kadr i płac.

W minionym roku to właśnie te profesje były najbardziej popularne. Może więc faktycznie warto zastanowić się nad dodatkowym kursem?

Najwięcej CV wysyłaj pod koniec roku

Przy szukaniu pracy bardzo ważna jest także sezonowość. Statystyki pokazują, że najwięcej ofert pojawia się w bazach pod koniec, a najmniej na początku roku. Podobnie będzie prawdopodobnie i teraz. Dlatego nie przejmuj się, jeśli nie możesz teraz znaleźć odpowiedniej oferty, bo luty jest miesiącem, w którym pracodawcy najrzadziej szukają przyszłych pracowników.

Zdobytą właśnie wiedzę wykorzystaj przy kolejnej partii wysyłanych CV. Wyszukaj odpowiednią branżę, znajdź najlepsze kursy dokształcające i skup się na najbardziej popularnych regionach. Powodzenia!

infografika_gowork_v1