Wybierasz się do pracy za granicę? Nie daj się oszustom! Oto poradnik jak wybrać pośrednika i nie dać się oszukać.

Bezdomna firma?

Wybieraj tylko pośredników, którzy spotkają się z tobą we własnym biurze. Jeżeli ktoś proponuje ci rozmowę w kawiarni, w parku lub u ciebie w domu – natychmiast zrezygnuj z takiej współpracy. Nie daj się nabrać na remonty, przeprowadzki, darmową kawę lub obiad w restauracji. Co więcej, sprawdzaj czy podane w internecie lub ogłoszeniach adresy są prawdziwe i czy pośrednicy rzeczywiście pod nimi funkcjonują.

Umowę podpiszę… jak zrozumiem!

Umowy trzeba czytać – każdy to wie, ale nie każdy to robi. Późniejsze niespodzianki bywają bolesne. Podpisuj więc umowy, które przeczytałeś kilkukrotnie ze zrozumieniem. Nikt nie ma cię prawa poganiać, wszystko musi być dla ciebie jasne. Jeżeli którykolwiek punkt kontraktu wyda ci się niezrozumiały nie bój się pytać pośrednika agencji o jego wyjaśnienie. Co więcej, umowy podpisuj tylko i wyłącznie w siedzibie firmy (po uprzednim sprawdzeniu, czy to prawdziwa siedziba). Nie daj się nabrać na umowy podpisywane po wyjeździe, wysyłane korespondencyjnie lub na umowy ustne. Wiążąca jest tylko umowa pisemna. W pracy obietnice nie istnieją – wszystko musi być spisane w umowie. Unikaj też umów na tzw. „dni próbne”.

Internet wie wszystko

W czasach internetu każdą firmę można prześwietlić na wylot. Przede wszystkim przejrzyj fora internetowe i bazy opinii o pracodawcach. Sprawdzaj komentarze osób, które już współpracowały z danym pośrednikiem, i to najlepiej w kilku źródłach aby uniknąć manipulacji. Nie wierz opowieściom siostry szwagra koleżanki jaką sielanką był ostatni wyjazd do Niemiec na szparagi, tylko skorzystaj z internetu. Wybieraj pośredników o których dużo się pisze i którzy są obecni w sieci. Nie daj się nabrać na wyjątkowe oferty, gdzie płacą dwa razy więcej lub trzeba podjąć decyzję o wyjeździe w ciągu kilku godzin. Dodatkowo prześwietl legalność pośrednika w Krajowym Rejestrze Agencji Zatrudnienia. Pamiętaj, że oszust może sprawdzać również ciebie, więc uważaj co publikujesz np. w mediach społecznościowych.

Kto pyta nie błądzi

Często pośrednik daje ci do zrozumienia, że zatrudniając cię daje ci niezwykłą szansę kariery i to niepowtarzalna okazja. Musisz z tego skorzystać i lepiej o nic nie pytać… Ale masz prawo pytać i wymagać! Nie daj na siebie patrzeć z góry i rozmawiać z pośrednikiem z pozycji osoby służalczej. To dzięki tobie pośrednik ma zysk, ma obowiązek zadbać o twój interes i o ciebie jako pracownika. Jeżeli nie chce odpowiadać na twoje pytania, podziękuj za współpracę. Tak samo postępuj, gdy niczego od ciebie nie wymaga i niczego nie chce wiedzieć. Dodatkowo ustal dokładnie zakres swoich obowiązków. Jest to ważne szczególnie w przypadku np. podczas wyjazdów za granicę jako opiekunka osób starszych.

Nie płacę za pracę

Pośrednik nie ma od ciebie prawa żądać opłaty za znalezienie pracy. Należną dla siebie kwotę pobiera bezpośrednio od pracodawcy. Nie daj się nabrać, w tym wypadku żadnym zabezpieczeniem nie są nawet potwierdzenia przelewu. Takie firmy zazwyczaj rozpływają się w powietrzu, gdy tylko dostaną twoje pieniądze.

Twój dokument, twoje prawo

Pośrednik żąda, abyś przekazał mu oryginały swoich dokumentów? Nie gódź się na to, aby nie okazało się że padniesz ofiarą handlarzy ludźmi lub uwiężą cię w obozie pracy. Dodatkowo na wyjazd zabierz kopie swoich dokumentów i staraj się posługiwać tylko nimi.

Bezrobotny ale… żywy!

Pamiętaj, że zanim cokolwiek podpiszesz sprawdź wszystko kilka razy bardzo dokładnie. Jeżeli cokolwiek wyda ci się podejrzane i niejasne masz prawo wyjść i nawiązać z współpracę z inną firmą. Oczywiście „to jedyna taka szansa” i „drugiej takiej okazji nie będzie”, ale stawiasz na szali bardzo wiele. Ostrożność i świadomość może nie przyniosą ci wielkich zysków, ale za to pozwolą wiele oszczędzić – pieniądze i życie.