W Nowym Kisielinie niedaleko Zielonej Góry rozrasta się strefa ekonomiczna, dla której władzom miasta udało się pozyskać wielu zagranicznych inwestorów. Stwarza to duże szanse na uzyskanie pracy przez mieszkańców Zielonej Góry i okolic.

Brinkmann Manufaktur

Niemiecka firma Brinkmann Manufaktur, producent łóżek i materacy, będąca częścią niemieckiej grupy Feybri, otrzymała jako jeden z pierwszych inwestorów w Nowym Kisielinie pod Zieloną Górą pozwolenie na prowadzenie działalności w Specjalnej Strefie Ekonomicznej. W nowo wybudowanym zakładzie produkowane mają być docelowo materace, łóżka, pościel, pokrowce na materace oraz poduszki. Towary te będą wysyłane głównie na rynek niemiecki i austriacki. To przedsięwzięcie docelowo ma stworzyć 150 nowych miejsc pracy dla mieszkańców Zielonej Góry i okolic.

W sierpniu 2017 roku firma Brinkmann Manufaktur ma zakończyć ostatecznie pierwszy etap inwestycji i zatrudnić 34 pracowników. Oferty pracy w Zielonej Górze będą czekać na szwaczki, krawcowe, montażystów, tapicerów i krojczych, a po planowanej w najbliższej przyszłości rozbudowie zakładu firma Brinkmann ma zatrudnić ponad setkę kolejnych osób, dzięki czemu będzie mogła osiągnąć pełne moce produkcyjne. W planach jest wysyłanie do Niemiec i Austrii cotygodniowo około 20 ciężarówek, w których może zmieścić się nawet 600 łóżek.

Brinkmann zamierza stworzyć halę produkcyjną o powierzchni ponad 3 tys. mkw. Inwestycja realizowana jest na działce o wielkości 2,5 ha, którą niemiecka firma kupiła od Zielonej Góry za kwotę 1,2 mln zł. Hala budowana jest przez Wielkopolskie Przedsiębiorstwo Inżynierii Przemysłowej. Nie będzie to pierwszy zakład niemieckiej marki – taki działa już w Chojnicach.

Polski inwestor w Zielonej Górze

Nie tylko zagraniczni inwestorzy rozwijają swoją działalność w Zielonej Górze. Kolejną halę w Nowym Kisielinie buduje polska firma Styropmin, zajmująca się produkcją płyt styropianowych i dociepleń. Będzie to już czwarty zakład tej spółki w Polsce. W planach jest zatrudnienie w Zielonej Górze około 50 pracowników, a zakład ma być gotowy po 1 stycznia 2018 roku. Urząd Miasta Zielona Góra sprzedał firmie Styropmin ziemię, na której stanie nowa hala warta 1,4 mln zł.

W Nowym Kisielinie nie można narzekać na brak inwestycji. Strefa ekonomiczna pod Zieloną Górą sukcesywnie się rozrasta, a w parku działają cztery firmy: E-obuwie, zajmująca się dystrybucją obuwia dla CCC, LUG, działająca w branży oświetleniowej, Darstal, produkująca elementy metalowe, oraz B&K Logistic, trudniąca się transportem, logistyką i spedycją.