Na pewno każdy z Was chociaż raz obejrzał jakiś skecz dotyczący pracy. I śmiał się ze scen czytania gazety, która zawierała ogłoszenia rekrutacyjne oraz prezentowanych w krzywym zwierciadle spotkań kwalifikacyjnych. Jednakże tym razem chciałabym zaprezentować film, gdzie ukazana jest ciekawa rozmowa między urzędnikiem a młodym mężczyzną, który chce podjąć zatrudnienie.

przyjęcie do pracy

„Co Pan potrafi?”

Mamy w tej krótkiej scenie spotkanie dwóch osób – starszego pracownika urzędu oraz petenta, czyli bezrobotnego, młodego człowieka, zachowującego się bardzo beztrosko. Pierwszy z rozmówców zadaje podstawowe pytania, które mają na celu określenie kwalifikacji zawodowych. Odpowiedzi drugiej osoby pokazują wyraźne braki w wykształceniu i kompetencji zawodowych. Mimo to starszy mężczyzna postanawia sprawdzić niektóre umiejętności swojego towarzysza. Zakończenie tej rozmowy oraz ostatnia wypowiedź urzędnika zawiera bardzo wyraźną pointę dotyczącą tematu zatrudnienia i pracy

Wyobrażenie a rzeczywistość

Dlaczego ten młody mężczyzna nie wyszedł z urzędu, mając ze sobą ofertę zatrudnienia i kontakt do pracodawcy? Czy to z powodu niezbyt uprzejmego zachowania urzędnika, który wypowiada bardzo charakterystyczne kwestie – jak przykładowo ta: „byłem dwa lata ministrantem, ale księdzem nie zostałem”, tuż po usłyszeniu odpowiedzi na pytanie o wykształcenie? A może dlatego, że nie posiadał wystarczających umiejętności, potrzebnych do podjęcia zatrudnienia? Na te pytania ciężko znaleźć jednoznaczną odpowiedź, ale chciałabym zwrócić uwagę na inną kwestię. Można określić przedstawioną scenę w urzędzie pracy jako stereotypowe wyobrażenie o poszukiwaniu pracy przez młodych ludzi, którzy nie mają doświadczenia zawodowego. Wydaje się, że większość z tych starań musi mieć podobne zakończenie, jak w przypadku młodszego bohatera tego filmu – jest to nieprawdą, ponieważ tego rodzaju sytuację można zmienić, wystarczy tylko odrobina chęci. Zapisy na kursy i szkolenia zawodowe, uczestnictwo w wolontariacie czy też podjęcie zatrudnienia w formie stażu mogą pomóc młodym w znalezieniu odpowiedniej dla siebie posady. Warto też na ten temat przeczytać artykuł „Staże dla młodych, czyli nauka i doświadczenie.”