Warszawski rynek pracy przeszedł na przestrzeni paru ostatnich lat sporą metamorfozę, co znajduje odzwierciedlenie m.in. w wynikach badania Barometru Zawodów określającego zapotrzebowanie na konkretne zawody w danym roku. To, co dzieje się w stolicy w poszczególnych branżach, czasem traktowane jest jako wyznacznik ogólnopolskich trendów. Jakie zatem są prognozy na 2023 r.?

Przeciętne zarobki w Warszawie powyżej średniej krajowej

Rynek pracy w Warszawie rozwija się bardzo dynamicznie, w związku z czym nie brakuje propozycji dla przedstawicieli różnych profesji. Pożądani są zwłaszcza doświadczeni pracownicy o odpowiednich kwalifikacjach, za które pracodawcy są gotowi dobrze płacić. W marcu 2023 r. przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw wynosiło w Warszawie 9490 zł. Dla porównania przeciętne wynagrodzenie w gospodarce narodowej w 2023 r. wyniosło 7508,34 zł – takie dane podał GUS.

Orientacja na potrzeby pracowników

Zasadniczą zmianą, jaką można zaobserwować na rynku pracy w Warszawie, jest coraz większa orientacja na potrzeby pracowników, co znajduje odzwierciedlenie w wielu obszarach zarządzania ludzkimi zasobami. Widać to chociażby po tym, że pracodawcy w stolicy dużą wagę przywiązują do szkoleń pracowników oraz innych benefitów takich jak np. premie czy podwyżki. Ma to na celu przede wszystkim zachęcenie pracowników do podnoszenia kwalifikacji. Ogromną bolączką pracodawców, nie tylko na Mazowszu, jest bowiem brak fachowców z solidnym przygotowaniem zawodowym.

Nowoczesny system motywacji

Pracodawcy chętnie wdrażają specjalne systemy mające na celu zmotywowanie pracowników do wydajniejszej i bardziej efektywnej pracy. Często mówi się w tym kontekście o tzw. grywalizacji określanej również mianem gamifikacji. Polega ona na tym, że wykonywanie pewnych zadań przynosi pracownikowi ściśle określone korzyści – przypomina to nieco mechanizmy rządzące grami komputerowymi, stąd też taka, a nie inna nazwa.

Milenialsi na menadżerów

Kolejnym trendem, jaki jest już wyraźnie widoczny w 2023 r. na rynku pracy w Warszawie, jest zatrudnianie na stanowiskach menadżerów przedstawicieli pokolenia Y – czyli milenialsów. Są to ludzie urodzeni pomiędzy 1984 r. a 1997 r. Dość długo byli oni postrzegani przez pryzmat krzywdzących stereotypów, stąd w powszechnej opinii utarło się przekonanie, że są roszczeniowi i mało lojalni. W międzyczasie wspięli się po szczeblach zawodowej hierarchii i udowodnili, iż dla firm są cennymi nabytkami. Dzięki nim w przedsiębiorstwach zmienia się podejście do sposobów komunikacji pomiędzy podwładnymi a przełożonymi – relacje te w większym niż dotychczas stopniu bazują na partnerstwie.

Wszystkie trendy widać już w publikowanych ofertach pracy z Warszawy, w których pracodawcy zaznaczają, że są chętni pomóc w zdobyciu nowych kwalifikacji pracownikom, którzy okażą się lojalni i solidni. Czasem w pełni finansują adekwatne szkolenia czy kursy. Coraz częściej, nawet w zawodach technicznych, jako wymaganie podaje się także rozwiniętą komunikatywność, co pokazuje, że cecha ta stopniowo staje się kompetencją przyszłości.

Warto również podkreślić, że warszawscy pracodawcy muszą mierzyć się z pogłębiającą się luką kadrową w wielu zawodach, a to oznacza, że w kręgu ich zainteresowania są również osoby wchodzące na rynek pracy, czyli przedstawiciele pokolenia Z. W tym przypadku jednak firmy chcąc przyciągnąć młode talenty, będą musiały zrewidować swoją ofertę. Bardzo często dla Zetek utrzymanie balansu między życiem prywatnym i zawodowym jest ważniejsze niż wysokie wynagrodzenie. W ofertach pracy z Warszawy coraz częściej będą pojawiać się benefity w postaci możliwości rozwoju (dostępne kursy i szkolenia), elastyczności pracy, a także dodatkowych dni urlopu.

Źródło zdjęcia: https://pl.123rf.com/photo_13752360_warszawa-panorama.html

Oceń artykuł
0/5 (0)