W Krakowie nie brakuje ofert pracy dla przedstawicieli różnych profesji, a rynek pracy coraz bardziej staje się rynkiem pracownika, a nie pracodawcy. Stopa bezrobocia wynosi 6,7 proc. Kogo szukają pracodawcy i kto ma największe szanse na zdobycie zatrudnienia w Krakowie w 2017 roku?

Kolejny „Barometr zawodów”

Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie we współpracy z powiatowymi urzędami pracy z całej Małopolski co roku przeprowadza ekspercką prognozę pokazującą sytuację na rynku pracy we wszystkich powiatach z regionu małopolskiego. To tzw. „Barometr zawodów”, który klasyfikuje różne profesje na trzy grupy zawodów: deficytowych, nadwyżkowych oraz zrównoważonych.

Deficytowe zawody w Krakowie

Oferty pracy w Krakowie regularnie w 2017 roku najprawdopodobniej będą pojawiać się w takich profesjach jak lekarz, pielęgniarka, kierownik budowy, fryzjer, specjalista IT, szef kuchni, kierowca, księgowy, blacharz czy diagnostyk samochodowy. W tych zawodach będzie łatwiej o pracę w Krakowie i w całym województwie małopolskim w bieżącym roku. Wykaz zawodów deficytowych powinien być swoistym kierunkowskazem dla osób, które są gotowe przekwalifikować się do innej pracy.

Nie zabraknie ofert pracy w Krakowie dla pracowników branży budowlanej oraz transportowo-spedycyjnej. Pracodawcy szukają do pracy pracowników reprezentujących zawody produkcyjne, m.in. stolarzy, operatorów obrabiarek, masarzy, przetwórców ryb, krawców i pracowników produkcji odzieży. O znalezienie pracy nie muszą martwić się samodzielni księgowi, administratorzy baz danych i ich projektanci, graficy komputerowi czy programiści.

Zawody nadwyżkowe w Krakowie

W opozycji do zawodów deficytowych, w których wyraźnie brakuje rąk do pracy w Krakowie, stoją zawody nadwyżkowe. Największe nadwyżki występują w przypadku absolwentów studiów humanistycznych oraz nauczycieli przedmiotów ogólnokształcących. Trudności ze znalezieniem pracy w Krakowie i w całej Małopolsce będą miały w 2017 roku osoby z wykształceniem leśniczym i rolniczym.

Zdecydowanie zbyt wielu na rynku pracy w Krakowie i w całym województwie jest socjologów, specjalistów ds. badań społeczno-ekonomicznych, filozofów, politologów i kulturoznawców. Nadwyżki występują wśród absolwentów techników gastronomicznych czy ekonomicznych i turystyczno-hotelarskich.

Poszukujący pracy najłatwiej znajdą ją w Krakowie, w Tarnowie czy w Nowym Sączu. Zwłaszcza stolica województwa, jako największy polski ośrodek branży IT/SSC/BPO oferuje wiele propozycji pracy w różnych zawodach.

Oceń artykuł
0/5 (0)