W Kołbaskowie otwarto kolejne centrum logistyczne Amazon w Polsce. Wyposażony w ponad 3 tys. robotów jest najnowocześniejszym obiektem firmy w Europie. Zatrudnienie ma tam znaleźć ponad tysiąc osób.

Najnowocześniejsze centrum

Światowy hegemon e-handlu, Amazon otworzył w Polsce kolejne centrum logistyczne. W podszczecińskim Kołbaskowie już teraz zatrudnionych jest kilkaset osób, ale finalnie ma ich być ponad tysiąc. Od początku swojej działalności nad Wisłą, czyli 2014 roku, amerykański gigant zainwestował w naszym kraju ponad 3 mld złotych. Realizacja projektu w Kołbaskowie kosztowała 410 mln zł i została wykonana w 10 miesięcy. Mierząca 150 tys. metrów kwadratowych hala została wyposażona w 3223 roboty segregujące. Magazyn w Kołbaskowie to najnowocześniejszy tego typu obiekt Amazona na Starym Kontynencie. Dotychczas palma pierwszeństwa należała do centrum znajdującego się w Manchesterze. W Polsce poza podszczecińską miejscowością, magazyny amerykańskiej spółki znajdują się jeszcze w: Sosnowcu, Sadach koło Poznania (po jednym obiekcie) oraz Bielanach Wrocławskich (dwa centra).

Wybór nie był przypadkowy

Oliver Kraftsik, dyrektor generalny Amazon w Kołbaskowie podkreślił, że bardzo istotnym aspektem w wyborze tej lokalizacji było sąsiedztwo lotniska oraz autostrady: bardzo ważne jest dla nas prowadzenie pracy 24 godziny przez siedem dni w tygodniu, ponieważ tak działa internet i tak działają nasi klienci. Równie ważny był dla nas kapitał ludzki i znaleźliśmy tutaj w Szczecinie bardzo silny zespół menadżerski. W obiekcie w województwie zachodnio-pomorskim, poza ogromną ilością maszyn, kładzie się również duży nacisk na zadowolenie załogi. Jednym z wprowadzonych rozwiązań jest tablica, na której pracownicy mogą zgłaszać swoje pomysły, ale również problemy, skargi czy zażalenia, do których następnie odnosi się dział HR. We wszystkich polskich placówkach zatrudnionych jest ok. 9 tys. osób. Magazyny w Kołbaskowie oraz Sosnowcu są jednak w fazie rozruchu. Pierwszy z nich w ogromnej mierze bazuje na automatyzacji, dlatego też liczba pracowników będzie w nim mniejsza. Z kolei w śląskiej miejscowości pracować może nawet 4 tys. osób.

Tysiące miejsc pracy

Poza powiększeniem liczebności załogi w nowo otwartych obiektach, Amazon poszukuje również pracowników sezonowych. Zapotrzebowanie jest ogromne. W związku z nadchodzącymi świętami Bożego Narodzenia może powstać nawet 10 tys. miejsc pracy. W ubiegłym roku 3,6 tys. takich stanowisk zostało przekształconych w stałe posady. W tym ma być podobnie. Cieszymy się, że w najbliższych kilku miesiącach stworzymy wiele tysięcy sezonowych miejsc pracy na całym świecie. Po świętach wiele z nich będzie kontynuować pracę w Amazon w charakterze pracowników pełnoetatowych – powiedział Steven Harman, wiceprezes ds. operacyjnych Amazon w Europie. Przedsiębiorstwo podkreśla, że każdy pracownik podpisuje umowę bezpośrednio z Amazonem, który nie korzysta z usług pośredników. Amerykańska spółka powstała w 1995 roku. Od tego czasu stała się największym podmiotem, prowadzącym sprzedaż wysyłkową.

Oceń artykuł
0/5 (0)