Ciężko nie zauważyć tego, jak popularnym dzisiaj zawodem jest dietetyk oraz jak wielkim zainteresowaniem cieszy się wśród klientów-pacjentów, chcących dostosować swoje posiłki do stylu życia, poprawić sposób odżywiania się czy dowiedzieć się, jaki sposób żywienia będzie najodpowiedniejszy dla jego schorzeń typu niedoczynność czy nadczynność tarczycy, cukrzyca czy inne. Jak jednak wygląda ten zawód z bliska i kto może zostać dietetykiem?

Praca dla ludzi z pasją

Przede wszystkim, aby móc zostać naprawdę dobrym dietetykiem, konieczne jest zainteresowanie jedzeniem, ale koniecznie pod kątem medycznym, a więc związkami między żywieniem a zdrowiem, musi być doskonale zorientowany w zakresie chemii, fizyki, biologii oraz wielu innych przedmiotów. Tego mocno interdyscyplinarnego zawodu można nauczyć się na wyższych uczelniach – a otrzymawszy tytuł magistra można rozpoczynać swoją działalność – w pierwszej kolejności odbywają masę praktyk oraz staży przygotowujących do prawdziwej, własnej, samodzielnej działalności. Takie praktyki najczęściej odbywają się w szpitalach, ale również w prywatnych gabinetach.

Na czym polega ta praca?

Dietetyk ma za zadanie tak układać jadłospisy swoich pacjentów, aby jak najlepiej im pomóc w schorzeniach czy dolegliwościach, z jakimi się borykają. Najczęściej jednak przychodzą do nich osoby chcący schudnąć, będące często bardzo zdeterminowane, nie mające nawet świadomości, jak wiele błędów żywieniowych popełniają każdego dnia.