Dotychczas Śląsk uznawany był za mekkę inżynierów, techników, pracowników produkcji oraz oczywiście górników. Czasy jednak się zmieniają i takie niepozorne miasta, jak choćby Sosnowiec, stają się potencjałem międzynarodowych środowisk pracy. Jak to się stało?

Większość zakładów produkcyjnych zlokalizowanych w okolicy lub zajmujących się transportem posiada zagranicznych kontrahentów, współpracuje na różnych polach i właśnie z tego względu potrzebuje odpowiednio wykwalifikowanych pracowników.

Ten język musisz na Śląsku znać

Podstawowym językiem obcym, jaki musisz znać chcąc znaleźć pracę w Sosnowcu czy w okolicznych miastach, nie jest oklepany już dzisiaj angielski, ale język niemiecki. Większość działań handlowych wymierzonych jest właśnie w naszych zachodnich sąsiadów. Dla specjalistów znających niemiecki na poziomie podstawowym A1/A2 zarobki kształtują się na wysokości 4100 złotych. Znający go na poziomie średniozaawansowanym mogą liczyć na pensję w wysokości 4 900 złotych, a mówiący biegle – nawet tysiąc złotych więcej.

Jakie inne języki są potrzebne na dzisiejszym rynku pracy?

Angielski, nawet biegły, zaczyna być przeżytkiem. Drugim pod względem ważności językiem jest francuski. Tutaj zarobki są jeszcze atrakcyjniejsze – za poziom podstawowy A1/A2 można zarobić 4300 złotych, za poziom średniozaawansowany B1/B2 – 5200 złotych, a za płynne posługiwanie się językiem – nawet 6000 złotych miesięcznie. Zapotrzebowanie na rynku jest również na język rosyjski oraz hiszpański.