W pierwszej części naszego artykułu mogliście dowiedzieć się, czym jest plan rekrutacji i poznać jego pięć pierwszych etapów:

  1. Identyfikacja nowego wakatu
  2. Przygotowanie ogłoszenia rekrutacyjnego
  3. Narzędzia rekrutacyjne
  4. Budżet rekrutacyjny
  5. Wstępna selekcja i weryfikacja kandydatów

Poniżej kolejne etapy, które pomogą w skutecznym planowaniu rekrutacji oraz zwiększą szanse na znalezienie odpowiedniego kandydata dla Twojej organizacji.

 

 

6. Spotkanie rekrutacyjne z najlepszymi kandydatami

RozmowaRozmowa kwalifikacyjna to okazja do potwierdzenia kwalifikacji kandydatów, ustalenia, czy praca odpowiada ich oczekiwaniom i sprawdzenia, czy pasują do kultury Twojej firmy. Warto, aby wywiad rekrutacyjny był ustrukturyzowany i zawierał dwa najczęściej używane rodzaje pytań:

  • Pytania behawioralne – tego rodzaju pytania pomagają przewidywać przyszłe zachowanie, pytając o zachowanie z przeszłości. Pomogą ci ocenić pewność siebie, kreatywność i umiejętności rozwiązywania problemów.
  • Pytania sytuacyjne – tego rodzaju pytania przedstawiają kandydatowi potencjalne sytuacje, z którymi mogą się spotkać w pracy. Może to pomóc w ocenie wiedzy, umiejętności i metod pracy danej osoby.

7. Informacja zwrotna

InformacjaPamiętaj, aby skontaktować się z każdym kandydatem biorącym udział w danym procesie rekrutacyjnym, bez względu na to, jaka będzie Twoja decyzja co do jego przyszłości w organizacji. Informacja o odrzuceniu aplikacji jest tak samo istotna, jak ta o jej przyjęciu, ponieważ nie ma nic gorszego niż cisza ze strony rekrutera, szczególnie po kontakcie telefonicznym, mailowym czy w najgorszym wypadku spotkaniu twarzą w twarz. Odnoś się do wszystkich kandydatów w procesie z jednakowym szacunkiem i traktuj ich tak, jak byś sam chciał być traktowany. Pamiętaj, że wasze ścieżki zawodowe mogą jeszcze nie raz się przeciąć.

 

8. Oferta pracy

OfertaPo wybraniu najlepszego z kandydatów koniecznie zadzwoń i zaoferuj mu stanowisko, na które aplikował. Po rozmowie telefonicznej warto wysłać wiadomość e-mail, w której potwierdzamy na piśmie, co zostało omówione i ustalone przez telefon. W razie potrzeby daj kandydatowi kilka dni na podjęcie decyzji. Gdy kandydat zaakceptuje ofertę, upewnij się, że wie, jakie są kolejne kroki. Poinformuj go, że będziesz się z nim regularnie kontaktować do dnia rozpoczęcia pracy i zachęcaj go do skontaktowania się z Tobą, jeśli będzie miał jakieś pytania lub wątpliwości.

 

9. Pre-onboarding

FormalnościPo otrzymaniu akceptacji ze strony kandydata do pracy przyszedł czas na formalności. Często w tym momencie przyszły pracownik prosi nas o list intencyjny, więc warto wcześniej się do tego przygotować i stworzyć niezbędny wzór. To również doskonały moment na przekazanie wszystkich formularzy niezbędnych do podjęcia współpracy oraz skierowania na badania wraz ze wskazówkami. Miłym akcentem dla przyszłego pracownika będzie również dodatkowa wiadomość e-mail, zawierająca kilka informacji o pierwszym dniu pracy, obowiązującym stroju lub przerwach lunchowych.

 

10. Onboarding

Pierwszy dzieńTo już ostatni etap planowania procesu rekrutacji, ale nie można go traktować po macoszemu. Warto dobrze zaplanować pierwszy dzień pracy nowego pracownika. Tego dnia nowa osoba w organizacji powinna poznać jej strukturę, kulturę, zwyczaje i wszystkie najważniejsze osoby, aby kolejnego dnia czuła się prawie jak w domu. Miło by było, gdybyś powołał instytucję tzw. Buddyego, który od przekroczenia progu firmy zaopiekuje się nowym pracownikiem i stanie się jego przewodnikiem na pierwsze tygodnie pracy. Pomyśl również nad przeprowadzeniem ankiety po onboaringowej, która wskaże Ci mocne i słabe strony tego etapu na przeszłość.

 

 

Jak się okazuje, planowania rekrutacji to proces wieloetapowy, ale przygotowany raz, a dobrze znacząco zwiększa nasze szanse powodzenia i znalezienie odpowiedniego kandydata, który uzupełni swoją wiedzą, doświadczeniem i kompetencjami struktury firmy. Mamy nadzieję, że dzięki przygotowaniu strategii zatrudnienia oraz wcieleniu w życie powyższych wskazówek w zakresie planowania rekrutacji każdy kolejny proces nie będzie przebiegał chaotyczne i gorączkowe, a zagwarantuje Ci Sukces!